BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Dzień Górnika

4 grudnia świętujemy Dzień Górnika. Barbórka to wyjątkowe święto dla ludzi wykonujących ten ciężki i niebezpieczny zawód. We wszystkich rejonach związanych z górnictwem organizuje się wtedy marsze i uroczystości. To okazja, aby złożyć najlepsze życzenia znajomym i bliskim górnikom, ale też… geologom. Nie można również zapomnieć o Barbarach, które tego dnia obchodzą swoje imieniny.

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy z placówki PSONI Koło w Łęcznej nie zapomnieli o swoich sąsiadach Braciach Górnikach z Lubelskiego Węgla „Bogdanka”. Delegacja uczestników wraz z pełniącą obowiązki kierownika WTZ złożyła wizyty w czterech Związkach Zawodowych („Solidarność, Górników w Polsce, Kadra i Przeróbka) oraz przedstawicielki Zarządu LW „Bogdanka”. Oprócz życzeń z okazji Barbórki, złożone zostały też życzenia świąteczne. Na ręce związkowców i Zarządu LW przekazane zostały prace wykonane przez uczestników Warsztatu. Rozmawiano o postępach w placówce, o tym co ostatnio dzieję się na naszym terenie, jak i o tym co jeszcze przed nami. Pytano również o stan zdrowia p. Marii – kierownik WTZ, która obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim. Pełni nadziei na Nowy Rok, życzą szybkiego powrotu do zdrowia i czekają na jej powrót, aby kontynuować dalszą współpracę

Związkowcy przekazali na ręce delegatów słodycze, były też krótkie wspomnienia i zaproszenia. Sytuacja związana z pandemią Covid-19 nie pozwala na spotkania się w szerszym gronie.

Barbórka to również święto pracowników Kopalni bursztynu. Dzięki nawiązanej współpracy 2 grudnia 2021, dwoje uczestników wraz z instruktorem, a zarazem p.o. kierownika złożyli wizytę w Kopalni Bursztynu w Niedźwiadzie. 

P. Jędruszak złożyła życzenia na ręce prezesa p. Henryka od wszystkich osób uczęszczających do Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy, jak i od pracowników. Marcin z Gosią wręczyli obraz św. Barbary patronki górników z racji zbliżającej się Barbórki. Przekazano również szopkę Bożonarodzeniową z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia oraz słonika na szczęście. Były rozmowy i pamiątkowe zdjęcia. Wszyscy otrzymali upominki z wyjazdu w postaci bursztynów, którym chwalili się wszystkim w Warsztacie i opowiadali o swoich przeżyciach na terenie kopalni.

Tam pod ziemią, w ciemnym chodniku wielu pracuje dzielnych górników. Ciężka to praca czarnego człowieka, dzwonią kilofy, pot z czoła ścieka. Gdy nam słoneczko zagląda do domu, górnik pracuje w kopalni zmęczony. Za czarny węgiel i za sól białą, chwała górnikom dzielnym wytrwałym. Z okazji Barbórki wszystkim braciom Górnikom składamy serdeczne życzenia. Aby ich praca była bezpieczna i zawsze wracali cali i zdrowi do domu. Szczęść Boże!

Nazwa Barbórka pochodzi od obchodzonego w tym dniu wspomnienia św. Barbary z Nikomedii – patronki dobrej śmierci i trudnej pracy (nie tylko górników, ale też hutników i wielu innych zawodów). Urodziła się na terenach dzisiejszej Syrii w III w. n.e. Według legendy była ścigana przez własnego ojca, który nie zaakceptował faktu, że zmieniła wiarę na chrześcijaństwo. Skały, w których szukała schronienia, rozstąpiły się przed nią. Ojciec doniósł na nią jednak do władz prześladujących chrześcijan, przez co została ścięta mieczem 4 grudnia 305 roku. Przed śmiercią miał jej się objawić anioł z kielichem i hostii.

Iwona Jędruszak

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies