BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
5 Maja - Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w Świdniku

W świdnickej muszli koncertowej w dniu 22 maja 2011 r. odbył się festyn integracyjny z okazji Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Organizatorem imprezy było Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Świdniku. Patronat nad imprezą sprawowali Starosta Powiatu Świdnickiego i Burmistrz Miasta Świdnika.

Świdnickie koło od wielu lat jest organizatorem obchodów Dnia Godności. Impreza na stałe wpisała się w kalendarz imprez kulturalnych miasta. Głównym celem imprezy jest integracja osób niepełnosprawnych z mieszkańcami miasta, podniesienie świadomości społeczeństwa związanej z ich funkcjonowaniem, potrzebami i możliwościami. W programie każdy widz, który wybrał się do muszli, mógł znaleźć coś dla siebie… Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną uatrakcyjnili swoimi występami między innymi: „Leszczyniacy” – Zespół Tańca Ludowego, Łukasz Lisek, Katarzyna Kozdra – WTZ Janowica, PSOUU Łęczna (reprezentanci Zespołu „Figiel”), Zespół „Ach To My” – WTZ PSOUU Świdnik, Don Vasylo i Cygańskie Gwiazdeczki, Orkiestra Dęta Gminy Mełgiew, Zespół „Meteor” – WTZ PSOUU Zamość, Zespół Śpiewaczy „Podzamcze” i in.

Nasi uczestnicy zaprezentowali: Łukasz L. – znane piosenki do własnej aranżacji m.in. „Rudy się żeni”, „10 w skali Boforta”, „Hej tam w dolinie” – debiut, „Czy mnie jeszcze pamiętasz” – debiut, „Taka miłość”, „Nikt na świecie nie wie”, „La bamba”. Kasia K – recytacja „Trudno żyć ”.

Imprezy towarzyszące: wystawa prac osób niepełnosprawnych, stoisko kosmetyczne firmy „Ziaja”, „Skokoland”, przejażdżki konne, blok zabaw dla dzieci, loteria, licytacja wyrobów, konkursy.

Organizatorzy wszystkich występujących obdarzyli upominkami, dyplomami i okolicznościową statuetką oraz częstowali pysznym bigosem i ciastem.

Problemy osób niepełnosprawnych rzadko są przedstawiane w programach informacyjnych, wielu ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy, że niepełnosprawni mieszkają obok nich, dlatego dzień taki jak ten w Świdniku jest ważny. Organizacja tego typu imprez pozwala pokazać osobę niepełnosprawną jako „pełnosprawnego” członka naszej społeczności. Choć może nie zawsze może sobie radzi, ale nie znaczy, że jest gorsza. Ma takie same prawa jak każdy członek danej społeczności, nie izolujmy ich. To przecież dzieci tego samego Boga, jeśli są w czymś słabsi to są i w czymś „super” dobrzy. Wystawa prac, prezentacje artystyczne najlepiej odzwierciedlają możliwości i talenty.

Organizacja tego typu imprez niesie wiele za sobą pozytywnych rezultatów. Począwszy od podniesienia świadomości i zmiany nastawienia społeczeństwa lokalnego, skończywszy na wzroście samooceny osób niepełnosprawnych.

Gościem spotkania była m. in. Prezes Lubelskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki Pani Alicja Jankiewicz.

Naszą placówkę w Świdniku reprezentowali uczestnicy warsztatów, rodzice i przewodnicząca Zarządu Koła.

Dziękujemy Zarządowi Koła w Świdniku, a w szczególności Pani przewodniczącej Iwonie Ratajczak oraz Iwonie Niespodziewanej za zaproszenie nas po raz kolejny do wspólnego świętowania.

Maria Lisek-Zięba
Przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia
na Rzecz Osób Upośledzonych Umysłowo
Koło w Łęcznej

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies