BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Grupa zawodników w pomarańczowo-żółtych koszulkach z napisem „Feniksy” stoi w rzędzie na boisku. Trzymają tablicę z napisem: „Olimpiady Specjalne Lubelskie FENIKSY PSONI LUBLIN”.

Dzielni w swym wysiłku. Relacja z XXXIII Lubelskiego Mityngu Olimpiad Specjalnych [06.05.2026]

6 maja 2026 r. o godzinie 9:45, boczne boisko Motor Lublin Arena stało się świadkiem wydarzenia, w którym definicja sportu nabiera swojego najgłębszego znaczenia. XXXIII Lubelski Mityng Olimpiad Specjalnych w Piłce Nożnej zgromadził drużyny z całego województwa, udowadniając po raz kolejny, że wynik na tablicy to zaledwie tło dla prawdziwego zwycięstwa: przełamywania własnych słabości, budowania wspólnoty i radości z bycia częścią zespołu.

Uroczystość otwarcia zgromadziła szerokie grono przedstawicieli władz państwowych, samorządowych oraz instytucji sportowych, co dobitnie podkreśliło rangę mityngu w kalendarzu społecznym regionu. Alicja Dudak, Dyrektor Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka w Lublinie, witała uczestników słowami pełnymi empatii:

„Mam nadzieję, że tak jak w poprzednim roku wyniesiecie z tego mityngu nie tylko medale i satysfakcję sportową, ale też dobrą zabawę oraz że każdy mecz będzie odbywał się zgodnie z zasadami fair play. […] Sportowa rywalizacja jest ważna, ale przyjaźń, poznanie między wami, nawiązywanie koleżeńskich relacji jest bardzo, bardzo istotne”.

Oficjalnego otwarcia zawodów dokonała Anna Augustyniak, Zastępca Prezydenta ds. Społecznych, która dziękując za perfekcyjną organizację, akcentowała integracyjną siłę wydarzenia:

„Drużyny przyjeżdżają z całego województwa po to, by w formie rozgrywek sportowych, ale też przede wszystkim zabawy, mogły się w przyjaznej atmosferze integrować. Wygra zapewne najlepszy. Życzę zabawy zgodnej z duchem fair play, w miłej atmosferze bycia ze sobą”.

W podobnym tonie wypowiedział się dr Mariusz Banach, Zastępca Prezydenta ds. Oświaty i Wychowania, wskazując na siłę kolektywu:

„Życzymy zdrowia, byście się fajnie bawili i doświadczyli tego jak fajnie być w drużynie, gdzie każdy daje od siebie tyle, ile może. […] Życzę wspaniałej zabawy i zawody uważam oficjalnie za otwarte”.

Grono gości honorowych uświetnili swoją obecnością również: Joanna Olszewska, Dyrektor Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych w Urzędzie Miasta Lublin, Artur Pawłowski, Dyrektor Wydziału Nadzoru Kształcenia Specjalnego oraz Pragmatyki Zawodowej Kuratorium Oświaty w Lublinie oraz Agnieszka Birlet, Dyrektor Regionalny Olimpiad Specjalnych Polska. Reprezentację MOSiR „Bystrzyca” w Lublinie tworzyli: Wiceprezes Zarządu Monika Lipińska, Łukasz Jaroszewski oraz Izabela Czernicka-Białowąs.

Najbardziej podniosłym momentem ceremonii było odtworzenie Hymnu Olimpiad Specjalnych oraz wspólne złożenie przysięgi, która stała się drogowskazem dla wszystkich zawodników:

„Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku”.

Regionalna mapa sportowej pasji

W turniejowe szranki stanęły placówki z województwa lubelskiego, tworząc na murawie mozaikę determinacji i autentycznego zaangażowania. W mityngu wzięli udział reprezentanci:

  • SOSW nr 1 w Lublinie,
  • SOSW w Zalutyniu,
  • SOSW w Zamościu,
  • SOSW im. Janusza Korczaka w Tomaszowie Lubelskim,
  • Zespół Szkół Specjalnych im. Ks. Jana Twardowskiego w Kraśniku,
  • Powiatowy Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych w Hrubieszowie,
  • SOSW im. Janiny Doroszewskiej w Krasnymstawie,
  • Dom Pomocy Społecznej im. św. Jana Pawła II w Krasnymstawie,
  • Warsztaty Terapii Zajęciowej (WTZ) przy Lubelskim Towarzystwie Dobroczynności w Lublinie,
  • Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Koło” w Lublinie,
  • Gospodarze: Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka w Lublinie.

Mecze rozgrywane w cieniu lubelskiej Areny dalekie były od chłodnej kalkulacji. Tu liczył się rzetelny wysiłek, skupienie bramkarzy i mobilizacja przy każdym kontakcie z piłką. Wsparcie strategicznych partnerów – Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, MOSiR Inspiruje Nas Sport, MOSIR Lublin – Aktywność na PLUS oraz Lubelski Związek Piłki Nożnej – nadało zawodom oprawę godną profesjonalnych rozgrywek.

Więcej niż piłka nożna

XXXIII Lubelski Mityng Olimpiad Specjalnych zakończył się poczuciem wielkiego, wspólnego sukcesu. Kiedy opadły sportowe emocje, na boisku pozostała atmosfera wzajemnego szacunku i dumy. To wydarzenie po raz kolejny przypomniało, że prawdziwy sport rodzi się tam, gdzie serce do walki spotyka się z szacunkiem do drugiego człowieka.

Lublin, dzięki zaangażowaniu organizatorów i partnerów, stał się na jeden dzień bezpieczną przystanią dla marzeń, w której bariery społeczne przestały istnieć, ustępując miejsca wspólnemu celowi. Zawodnicy opuszczali boisko nie tylko z medalami na szyjach, ale przede wszystkim z najcenniejszym trofeum: świadomością własnej sprawczości i siły. Zgodnie z etosem Olimpiad Specjalnych, każdy z nich udowodnił, że jest zwycięzcą już w momencie, w którym odważył się podjąć trud rywalizacji. Do zobaczenia za rok na kolejnym święcie autentycznego sportu!

Galeria zdjęć

Tekst i foto: Agnieszka C. Gałązka

Materiał powstał w ramach projektu „Wzmacniamy aktywność” 
realizowanego w okresie 01.01.2025 r. – 29.02.2028 r.
przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki

Zadanie publiczne jest dofinansowane ze środków PFRON 

UWAGA: Pobieranie, kopiowanie i jakiekolwiek inne wykorzystanie treści dostępnych w powyższym materiale wymaga pisemnej zgody LFOON – SW będącego właścicielem serwisu www.niepelnosprawnilublin.pl.

Facebook