BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Plakat z napisem: “Prowadzenie rehabilitacji osób niepełnosprawnych w różnych typach placówek”. Grafika wody w różnych odcieniach oraz zdjęcia basenu.

Wakacje, urlopy, a organizacje pozarządowe działające na rzecz osób z niepełnosprawnością nie próżnują. W różnych zakątkach naszego regionu realizowane są różnego rodzaju projekty. Cieszymy się, kiedy otrzymujemy różne relacje – dziś o tym, co dzieje się w SWON w Gościeradowie:

W dniu 28 maja 2021 roku Stowarzyszenie Wspomagania Osób Niepełnosprawnych „RES SACRA MISER” podpisało umowę z Województwem Lubelskim – Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Lublinie na realizację zadania publicznego „Prowadzenie rehabilitacji osób niepełnosprawnych w różnych typach placówek”.

Beneficjentami projektu jest 60 osób, mieszkańców województwa lubelskiego z Powiatu Kraśnickiego i Opolskiego, czyli:

  • mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Gościeradowie
  • uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gościeradowie
  • uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kraśniku
  • uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Poniatowej

Zadanie to będzie realizowane przez Stowarzyszenie Wspomagania Osób Niepełnosprawnych
„RES SACRA MISER” w Gościeradowie. Celem głównym projektu jest wzmocnienie społeczne, usamodzielnianie i usprawnianie osób z niepełnosprawnością intelektualną i chorobami psychicznymi poprzez organizacje cyklu zajęć rehabilitacyjnych na basenie.

Są to osoby ze środowisk ubogich, wiejskich i małomiasteczkowych, gdzie podstawą budżetową rodziny zazwyczaj jest renta osób z niepełnosprawnością. Osoby te nie mają żadnych szans na samodzielne wyjazdy integracyjne, kulturalne czy zdrowotne z przyczyn finansowych czy nieporadności społecznej. Jedyną szansą na wejście do środowiska, kontakt ze społecznością lokalną, uczestniczenie w rehabilitacji społecznej jest tworzenie przez instytucje i organizacje pozarządowe zewnętrznych projektów ukierunkowanych dla tej grupy społecznej.

Poprzez realizację zadania zostanie rozwiązany problem dostępności do rehabilitacji społecznej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi. Beneficjenci zadania będą mieli zapewniony bezpłatny transport na basen, opiekę podczas zajęć relaksujących czy aktywności ruchowej w wodzie oraz bezpłatny wstęp na basen jak również zakup posiłków. Realizacja projektu będzie trwać od 12 lipca do 31 sierpnia 2021 roku i będzie obejmować 10 wyjazdów z nauką pływania na basenie dla każdej w/w grupy.

Sylwia Ewa Chęć

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies