Świadomość na temat tego, czym jest dostępność, jest nadal w społeczeństwie zbyt mała – podkreślali uczestnicy konferencji ZUS, która odbyła się dziś w Lublinie. Wydarzenie pod hasłem „Dostępność dziś i jutro” zgromadziło przedstawicieli instytucji i organizacji, które na co dzień wspierają osoby ze szczególnymi potrzebami.
Chodzi nie tylko o osoby z niepełnosprawnościami, ale wszystkie osoby ze szczególnymi potrzebami. A kimś takim na różnych etapach życia może stać się każdy, np. rodzic z małym dzieckiem, senior, czy choćby osoba, która tymczasowo ma trudności z poruszaniem się. Prelegenci dyskutowali o dobrych praktykach, instrumentach, które pomagają wdrażać dostępność i o tym, co jeszcze wymaga zmiany.
“Myślę, że w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych największym udogodnieniem są rozwiązania cyfrowe, np. aplikacja mobilna mZUS, która pozwala załatwić wiele spraw przez telefon i jest w pełni zgodna ze standardami dostępności. Ważne są także standardy budowlane w ZUS, dzięki którym każda złotówka, którą wydajemy na inwestycje, jest weryfikowana pod kątem zapewnienia dostępności. Dzięki nim wiem, że każdy nasz projekt modernizacyjny i remontowy uwzględnia znoszenie barier architektonicznych” – podkreśla wiceprezes ZUS nadzorujący pion administracji i zamówień publicznych Mariusz Jedynak.
Przedstawiciel Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zachęcał do tego, by problemy z dostępnością podmiotów publicznych zgłaszać jego instytucji, gdy sam podmiot nie reaguje na zgłoszenie obywatela.
“Większość z ponad 120 skarg, które otrzymaliśmy dotychczas, dotyczy dostępności architektonicznej. Pozostałe: dostępności informacyjnej i komunikacyjnej. Zazwyczaj są to skargi od osób głuchych, które nie mogą porozumieć się np. z lekarzem w przychodni czy szpitalu. Nakazujemy wtedy zapewnienie tłumacza języka migowego” – podaje przykład Tomasz Wojakowski, pełnomocnik prezesa PFRON ds. dostępności.
O dostępności na szczeblu lokalnym dyskutowali przedstawiciele Urzędu Miasta Lublin, organizacji pozarządowych z województwa lubelskiego, które działają na rzecz aktywizacji osób z niepełnosprawnościami, a także podmiotów, które finansują działania poprawiające dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Regionalną konferencję „Dostępność dziś i jutro” zorganizował ZUS przy współpracy PFRON. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej współfinansowało wydarzenie ze środków unijnych. Konferencja ma cykliczny charakter. Podobne odbyły się w większych miastach Polski. Lubelska edycja była dwunastą z kolei.
Małgorzata Korba
rzecznik ZUS w województwie lubelskim