W dniach 5-6 listopada br. w Poznaniu odbędzie się druga edycja Forum Dostępności - największe w Polsce wydarzenie w całości poświęcone projektowaniu uniwersalnemu, dostępności architektonicznej, wyzwaniom związanym ze zmianami prawnymi, społecznymi oraz kierunkom rozwoju projektowania architektury i produktów.
Regulacja prawna wprowadzająca obowiązek tworzenia uniwersalnych usług i produktów, przygotowana przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej została uchwalona przez Sejm 26 kwietnia (Dz. U. 2024 poz. 731), a jej przepisy wejdą w życie 28 czerwca 2025 roku. Ustawa obejmuje praktycznie wszystkie obszary naszego życia – od zakupów online, przez transport, po codzienne zarządzanie finansami. Ustawa służy wprowadzeniu do polskiego prawa dyrektywy Unii Europejskiej nr 2019/882, tzw. Europejskiego Aktu o Dostępności. O tym, że łatwiej będzie nam wszystkim podróżować, zwiększy się dostęp do edukacji, rozrywki i kultury będziemy rozmawiać podczas 2. edycji Forum Dostępności.
Ubiegłoroczna edycja Forum Dostępności zgromadziła ponad 420 uczestników. W tym 87 prelegentów i 60 partnerów. Na dwóch salach przeprowadzonych zostało 19 paneli dyskusyjnych oraz 6 spotkań z najwybitniejszymi polskimi architektami i projektantami wzornictwa, co dało w sumie 15 godzin merytorycznych dyskusji.
Do udziału w Forum Dostępności zapraszamy:
- przedstawicieli branży deweloperskiej i budowlanej,
- architektów i rzeczoznawców,
- projektantów i producentów wzornictwa przemysłowego,
- koordynatorów dostępności,
- przedstawicieli administracji publicznej i podmiotów publicznych,
- osoby z niepełnosprawnościami, którzy wiedzą jak istotne jest kreowanie przestrzeni i przedmiotów dostępnych dla wszystkich.
Podczas tegorocznej edycji Forum zostaną również poruszone tematy:
- Dostępność w obiektach mieszkalnych i hotelowych oraz PRS,
- Rola przestrzeni publicznej w budowaniu miasta,
- Zarządzanie dostępnością w budynku,
- Dostępność w projektowaniu produktów,
- Przestrzeń publiczna a inwestycje deweloperskie,
- Centra handlowe i banki bez barier,
- eSg – rozwiązania architektoniczne w służbie człowieka,
- Neuroróżnorodność w biurze,
- Rola badań i testy użytkowników w procesie projektowania produktów,
- Dostępność w grach komputerowych i technologiach,
- Obiekty mix-used a potrzeby użytkowników,
- Dostępność w ochronie zdrowia,
- Projektowanie produktu inkluzywnego,
- Dostępność usług i produktów cyfrowych.
Istotną częścią konferencji jest strefa wystawiennicza, gdzie firmy prezentują najlepsze inicjatywy i produkty z segmentu accessibility, smart access i universal design. Jest to centrum wymiany pomysłów i doświadczeń oraz możliwość znalezienia partnerów do współpracy przy innowacyjnych projektach, dlatego już dziś organizatorzy zachęcają do kontaktu i pokazania swoich produktów podczas Forum Dostępności. Wśród wystawców znajdą się również marki znane z projektowania uniwersalnego, producenci: mebli biurowych, mebli dla domu, łazienek, kuchni, produktów związanych z życiem codziennym, zabawą, sportem, pracą i przestrzenią publiczną – takich, z których mogą korzystać wszyscy.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Forum Odpowiedzialnego Biznesu, IFMA Polska Chapter, Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Politechnika Poznańska, Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Polska Rada Centrów Handlowych, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, Polski Związek Firm Deweloperskich, Prezydent Miasta Poznania, Stowarzyszenie Architektów Polskich, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, Włoska Izba Handlowo-Przemysłowa w Polsce.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.forumdostepnosci.pl
Zapraszamy jesienią 2024 na drugą edycję!
Źródło: niaiu.pl