BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Dożynki Powiatu Łęczyńskiego z udziałem uczestników WTZ w Janowicy

Dożynki to święto plonów, połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych, to okazja do podtrzymywania lokalnych zwyczajów kultury ludowej i dobrej zabawy.

Dożynki powiatowe to jedna z imprez kulturalno-rozrywkowych na terenie powiatu łęczyńskiego, w której udział biorą nie tylko rolnicy, ale wszyscy mieszkańcy regionu, to ukoronowaniem całorocznego trudu rolników po zebraniu plonu zbóż, to Ich wielkie święto.

„Panie za to dziękować ci trzeba,

żeś gębie mojej dał dostatek chleba.”

W tym roku Dożynki odbyły się 28 sierpnia w Cycowie.

W programie świętowania był:

  • korowód dożynkowy;

  • Msza Święta;

  • dzielenia się chlebem;

  • konkurs wieńców;

  • blok rozrywkowy, koncerty;

  • kiermasz prac;

  • wesołe miasteczko;

  • degustacja potraw.

     

Podczas bloku rozrywkowego miały miejsce:

  • pokazy iluzji i humoru Piotra Denisiuka z Lublina;

  • w rytmie rock’n’rolla zaprezentował się lubelski zespół „Backbeat”;

  • występ białoruskiego zespołu „Ekspress” z partnerskiego Rejonu Lachowickiego;

  • występ Zespół” Bębnoludy” oraz solisty Łukasza Liska z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Janowicy;

  • wybór Miss Dożynek;

  • występ gwiazdy wieczoru Rafała Brzozowskiego;

  • zabawa z zespołem „Pozytywni.pl”.

Dożynki to wspaniała okazja do propagowania honorowego krwiodawstwa, dla uczestników akcji czekały drobne upominki. Krwiodawcy wzięli udział w losowanie atrakcyjnych nagród rzeczowych, min. sprzętu AGD, talony do restauracji czy zestawu gadżetów od LW „Bogdanka” , zestawy promocyjne i rodzinne bilety do Poleskiego Parku Narodowego, bezpłatne wejściówki i zaproszenie na Festiwal Trzech Kultur od Muzeum- Zespół Synagogalny we Włodawie.

Prezentowane wieńce dożynkowe miały różne kształty, przystrojone były w kwiaty i różne ozdoby.

Jest pomnik nie lękajcie się. Wokół niego kwiaty. Jest słonecznie.

„Ten chleb, co upiekłam ze swej mąki,

To ja go wręczę do dziedzica ręki!

A ten dziedzic to nam podzieli,

Żeby starczyło do samej niedzieli!”

W obrzędzie dożynek chleb i sól symbolizują najcenniejsze dary ziemi i mają zapewnić urodzaj i dostatek.

“Uchylaj, panie cisowe wrota,

Niesiem wianeczek ze szczerego złota.

Plon niesiemy, plon,

W gospodarza dom

Żeby dobrze plonowało,

Po sto korcy z kopy dało!

Plon niesiemy…

A nasz wianek jedwabiem wity,

Nie wykupisz, panie za talar bity!

Plon niesiemy…

A rozwierajcie szeroko wrota,

Bo idzie do was z pola robota!

Plon niesiemy…

Nie żałuj, panie, siwego konia,

Ślij po muzykę choć do Radomia!

Plon niesiemy…”

Ludzie stoją pod namiotem. Jest dużo rzeczy z wyrobów manualnych.

Na zaproszenie Starosty Łęczyńskiego – p. Romana Cholewy i wójta Gminy Cyców- p. Wiesława Pikuły w uroczystościach dożynek wzięła udział placówka Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Łęcznej – Warsztaty Terapii Zajęciowej w Janowicy (WTZ). Placówka zaprezentowała się na stoisku Gminy z różnymi pracami wykonanymi w pracowniach warsztatu oraz występem artystycznym. Prezentacja prac i występy to promowanie pracy osób z różnymi niepełnosprawnościami oraz uczestnictwo w życiu zawodowym i społecznym.

Zespół „Bębnoludy” zaprezentował melodie świata w wykonaniu na instrumentach perkusyjnych a solista stosownie do okoliczności zaprezentował utwory folkowe.

Ludzie stoją na scenie. Mają instrumenty. Uśmichają się.

”Bębnoludy”

Ludzie stoją na scenie. Mają instrumenty. Uśmichają się.

Oczywiście nie zabrakło numeru muzycznego „Bębnoludów” z udziałem publiczności w tym z udziałem władz samorządowych i mieszkańców Cycowa.

Ludzie stoją na scenie. Meżczyzna ma mikrofon w dłoni.

Łukasz Lisek

Łukasz jak zawsze swoim śpiewem porwał wiele osób do tańca.

Warsztat funkcjonuje na terenie Gminy Cyców od 2001 r. Prowadzi rehabilitację społeczną i zawodową dla 33 uczestników z terenu powiatu łęczyńskiego. Działania podejmowane przez pracowników warsztatu to praca z osobą niepełnosprawną oraz współpraca z rodziną, opiekunami. Włączanie osoby niepełnosprawnej intelektualnie w nurt życia rodzinnego przydzielając mu zadania odpowiednie do jego możliwości dając poczucie odpowiedzialności za ich wykonanie oraz sprawstwa. Poczucie własnej wartości, sprawstwa, motywuje osobę upośledzona do pokonywania własnych ograniczeń, podejmowania kolejnych działań w środowisku osób pełnosprawnych bez poczucia alienacji i upokarzającej odmienności.

Alienacja (wyobcowanie) (łac. alienus, alienum – obcy, cudzy) – poczucie izolacji od społeczeństwa, nieutożsamianie się ze społecznością lokalną i ponadlokalną, utrata tożsamości.

W zakresie socjalizacji warsztat pełni rolę wspomagania w adaptacji społecznej, rozwijania prawidłowych kontaktów interpersonalnych oraz przygotowania do przyszłego życia zawodowego.

Ludzie siedzą pod namiotem. Są widownią. Uśmiechają sie.

Pogoda organizatorom dopisała tak jak i publiczność. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, tak dla ciała jak i ducha. Organizatorzy zadbali o atrakcje dla dorosłych i dla dzieci. Liczne konkursy cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Dzięki akcji Honorowego Krwiodawstwa „Ratujmy życie” bardzo dużo osób oddało krew. Dzięki temu nie jedno życie ludzkie zostało uratowane. To piękny odruch serca.

W czasach przedchrześcijańskich – dożynki to etniczne święto słowiańskie, przypadające w okresie równonocny jesiennej (23 września). Współcześnie obchodzone zwykle po zakończeniu żniw.

Maria Lisek-Zięba

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies