BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Tytuł prezentacji: “ Reha for the blind in Poland 2021”

„Dostępność na serio”

8 lipca w Instytucie Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS w Lublinie odbyła się konferencja z cyklu „Reha for the Blind in Poland”. Dziewiętnastej edycji konferencji przyświecało hasło: „Dostępność na serio”. W gronie organizatorów znaleźli się : Fundacja Challenge Europe, Fundacja Szansa dla Niewidomych i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Spotkanie prowadziła Joanna Szafrańska z Fundacji Szansa dla Niewidomych.

W części wykładowej głos zabrali:

  • pan Marek Kalbarczyk, prezes Fundacji Szansa dla Niewidomych i firmy Altix. Wygłosił on wykład na temat: „Prawo do marzenia o wspólnocie sąsiednich narodów na drodze do realizacji prawdziwej dostępności dla nas”
  • Jakub Nowak, który mówił na temat procedur i raportów dotyczących audytów dostępności
  • Henryk Rzepka. Jego wykład dotyczący dostępności cyfrowej i sposobu jej zapewnienia odbył się za pośrednictwem transmisji internetowej wyświetlanej na ekranie sali konferencyjnej

Wśród uczestników konferencji znalazły się osoby z Urzędu Miasta Lublin, koordynatorzy dostępności i inne osoby zainteresowane tematyką spotkania.

Trzech mężczyzn i kobieta siedzą na sali. Są skupieni.

Po wykładzie był czas na zapoznanie się z ofertą firmy Altix. Z dużym zainteresowaniem oglądano przedmioty, np. powiększalniki, tyflografiki i inne urządzenia wspierające osoby niewidome w codziennym życiu. Można było zadawać pytania dotyczące funkcjonalności i zastosowań produktów pracownikom Fundacji Szansa dla Niewidomych

Prezes Fundacji Szansa dla Niewidomych pan Marek Kalbarczyk zachęcał do gry w szachy mówiące. Niektórzy skorzystali z tej oferty.

W drugiej części konferencji odbyło się spotkanie autorskie z panem Markiem Kalbarczykiem, w ramach projektu „Widzę dotykiem i słuchem” kampania promująca czytelnictwo osób niewidomych. Był czas na zapoznanie się z książkami i filmami pana Marka Kalbarczyka oraz inną literaturą dostępną w brajlu.

Ciekawe i żywiołowe opowieści Szefa Fundacji Szansa dla Niewidomych o życiu własnym i o świecie osób niewidomych spotkały się jak zawsze z ogromnym i autentycznym zainteresowaniem słuchaczy.

Relacja i zdjęcia  Magdalena Smyl

Materiał powstał w ramach projektu “Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach
życia społecznego i zawodowego” realizowanego w okresie 01.06.2021 – 10.12.2021 r. przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki ze środków Województwa Lubelskiego.

UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies