BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Plakat kilometry dobra. Droga układa się w czerwone serce.

Dobroczynność, wiosna i aktywność

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej aktywnie uczestniczy w Kampanii Społecznej Kilometry Dobra.16 i 21 marca 2018 r. odbyły się kolejne wyjazdy zespołów „Figiel”, „Bębnoludy” i solisty Łukasza Liska z WTZ w Janowicy do Szkół Podstawowych w Nadrybiu i Piasecznie. Wyjazdy mają na celu aktywowanie społeczności szkolnej do włączenia się w Kampanię Społeczną Kilometry Dobra.

Nadrybie – 16 marca 2018

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nadrybiu Maria Paryła i przewodnicząca Zarządu Koła PSONI w Łęcznej Maria Lisek-Zięba rozpoczęły Kampanię Społeczną „Kilometry Dobra” w szkole. Społeczność uczniowska, rodzice, nauczyciele zostali zapoznani z celem prowadzonej kampanii.

Nadrybie –Zespół „Figiel” i dyrektor szkoły

Zespół „Figiel” zaprezentował spektakl „Bezdenna sadzawka”, zespół „Bębnoludy” wędrówkę muzyczną z melodiami świata a Łukasz Lisek repertuar dedykowany kobietom. W każdym miejscu w którym prowadzona jest kampanie Łukasz wykonuje również hymn „Kilometry dobra”.

Spektakl „Bezdenna sadzawka” ukazuje kobietę, Magdę, kochającą tylko pieniądze, nie lubiącą ludzi i wszystkiego co ją otacza, ona wszystko przelicza na pieniądze. Niegodziwość kobiety doprowadziła ją do zguby, ginie razem z zapadającym się kościołem w wodach sadzawki.

Ludzie stoją w grupie na scenie sali gimnastycznej. Są ubrani w różne stroje. W tle dekoracje malownicze i baner reklamowy.
Widownia jest na sali gimnastycznej. Ludzie siedzą na ławkach. Ich twarze są zwrócone na wprost.

Uczniowie w Nadrybiu z wielkim zainteresowaniem oglądali cały program artystyczny.

Ludzie stoją w półokręgu na scenie sali gimnastycznej. Jeden mężczyzna na srodku ma bębenek afrykański. W tle widownia.

Była też wspólna wędrówka muzyczna uczniów i nauczycieli z zespołem „Bębnoludy”. Po zakończeniu występów na ręce dyrektor Marii Paryły przekazane zostały skarbonki, drobne upominki dla uczniów oraz złożone zostały życzenia świąteczne.

Ludzie stoją na scenie. Mężczyzna trzyma namalowaną dużą 1 złotową złotówkę. Kobieta po prawej trzyma mikrofon w dłoni.

Uczestnicy WTZ i dwie panie Marie w Nadrybiu

Piaseczno – 21 marca 2018

Pierwszy dzień wiosny to kolejne aktywne działania w Szkole Podstawowej w Piasecznie. O akcji naszego stowarzyszenia wszyscy już wiedzieli. Dyrektor szkoły Elżbieta Wróbel uczestniczyła w konferencji organizowanej przez stowarzyszenie w trakcie której nastąpiło rozpoczęcie Kampanii Kilometry Dobra.

Kobiety stoją na scenie sali gimnastycznej. Kobieta po lewej trzyma mikrofon w dłoni. Mężczyzna po prawej siedzi na ławce.

Maria Lisek-Zięba i dyrektor szkoły Elżbieta Wróbel

Przewodnicząca stowarzyszenia i kierownik WTZ w jednej osobie przedstawiła wszystkim zebranym czym zajmuje się stowarzyszenie i Warsztat Terapii Zajęciowej w Janowicy.

Oczywiście przedstawiła zebranym również ideę Kampanii Kilometrów Dobra, jaką jest zebranie środków finansowych na rozbudowę ośrodka o „Całodobowy Dom Rodzinny” w Janowicy.

Na widowni jest batrdzo dużo dzieci. Ich twarze sa skierowane na wprost. W drzwiach stoją osoby dorosłe.

Uczniowie w szkole w Piasecznie

Kilometry Dobra to stworzona w Polsce międzynarodowa kampania dobroczynna, jedyna w której co roku mogą wziąć udział organizacje z całego świata. Jej pomysłodawcą jest Robert Kawałko, prezes Polskiego Instytutu Filantropii.

Ludzie są na scenie. Kobieta pochyla sie do dzbanka. W tle mężczyzna do którego pochylają sie dwie kobiety.

Postać ze spektaklu – Magda ze swoimi pieniędzmi

Aktywność, wrażliwość, zrozumienie jakie wykazali uczniowie, nauczyciele, rodzice bardzo nas wzruszyła. Odebraliśmy 2 skarbonki, kolejna została w Piasecznie. W Piasecznie naprawdę chcą pomagać. Dziękujemy Wam wszystkim za otwartość i wielkie zaangażowanie. My też włączymy się w Wasze świętowanie, które będzie miało miejsce 4 czerwca 2018 r. ale o tym będziemy pisać później.

Rodzice uczniów Szkoły w Piasecznie zorganizowali kiermasz ciast. Zebrane fundusze przekazane zostały na ręce przewodniczącej Koła, Marii Lisek-Zięby. W sumie przekazanych zostało 765,00zł . W szkole można było też nabyć prace uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy.

Ludzie stoją nad stołem z ciastami. Ich twarze są skierowane w stone ciasta

Kiermasz ciast

Fundusze zebrane przez szkołę w Piasecznie w ramach kampanii „Kilometry Dobra”, zostały wpłacone na konto, a wpłatę można zobaczyć na oficjalnej stronie Kampanii.

Konto na które można wpłacać środki finansowe wspierając Janowickie Kilometry dobra to:

41 8693 0006 2001 0000 3812 0001

W chwili obecnej zebraliśmy na nasz cel – 9408.90 zł co stanowi – 213,84 metrów DOBRA. Na pamiątkę spotkania uczniowie zostali obdarowani pracami wykonanymi przez uczestników naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej.

Gospodarze szkoły przy pomocy Rady Rodziców przygotowali dla nas słodki poczęstunek w postaci pysznych ciast.

Cała Kampania prowadzona jest pod patronatem Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka a ambasadorem Kampanii jest Pan Andrzej Kita – honorowy konsul Republiki Mołdawii w Lublinie.

„Żyć to znaczy dziękować za słoneczny blask i miłość,

za ciepło i czułość, których jest tak wiele w ludziach i rzeczach.” 

Phil Bosmans

Dziękujemy uczniom, Radzie Pedagogicznej, rodzicom, wolontariuszom, Paniom dyrektorkom obu szkół za podjęte działania.

Maria Lisek-Zięba

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies