Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej aktywnie uczestniczy w Kampanii Społecznej Kilometry Dobra.16 i 21 marca 2018 r. odbyły się kolejne wyjazdy zespołów „Figiel”, „Bębnoludy” i solisty Łukasza Liska z WTZ w Janowicy do Szkół Podstawowych w Nadrybiu i Piasecznie. Wyjazdy mają na celu aktywowanie społeczności szkolnej do włączenia się w Kampanię Społeczną Kilometry Dobra.
Nadrybie – 16 marca 2018
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nadrybiu Maria Paryła i przewodnicząca Zarządu Koła PSONI w Łęcznej Maria Lisek-Zięba rozpoczęły Kampanię Społeczną „Kilometry Dobra” w szkole. Społeczność uczniowska, rodzice, nauczyciele zostali zapoznani z celem prowadzonej kampanii.
Nadrybie –Zespół „Figiel” i dyrektor szkoły
Zespół „Figiel” zaprezentował spektakl „Bezdenna sadzawka”, zespół „Bębnoludy” wędrówkę muzyczną z melodiami świata a Łukasz Lisek repertuar dedykowany kobietom. W każdym miejscu w którym prowadzona jest kampanie Łukasz wykonuje również hymn „Kilometry dobra”.
Spektakl „Bezdenna sadzawka” ukazuje kobietę, Magdę, kochającą tylko pieniądze, nie lubiącą ludzi i wszystkiego co ją otacza, ona wszystko przelicza na pieniądze. Niegodziwość kobiety doprowadziła ją do zguby, ginie razem z zapadającym się kościołem w wodach sadzawki.


Uczniowie w Nadrybiu z wielkim zainteresowaniem oglądali cały program artystyczny.

Była też wspólna wędrówka muzyczna uczniów i nauczycieli z zespołem „Bębnoludy”. Po zakończeniu występów na ręce dyrektor Marii Paryły przekazane zostały skarbonki, drobne upominki dla uczniów oraz złożone zostały życzenia świąteczne.

Uczestnicy WTZ i dwie panie Marie w Nadrybiu
Piaseczno – 21 marca 2018
Pierwszy dzień wiosny to kolejne aktywne działania w Szkole Podstawowej w Piasecznie. O akcji naszego stowarzyszenia wszyscy już wiedzieli. Dyrektor szkoły Elżbieta Wróbel uczestniczyła w konferencji organizowanej przez stowarzyszenie w trakcie której nastąpiło rozpoczęcie Kampanii Kilometry Dobra.

Maria Lisek-Zięba i dyrektor szkoły Elżbieta Wróbel
Przewodnicząca stowarzyszenia i kierownik WTZ w jednej osobie przedstawiła wszystkim zebranym czym zajmuje się stowarzyszenie i Warsztat Terapii Zajęciowej w Janowicy.
Oczywiście przedstawiła zebranym również ideę Kampanii Kilometrów Dobra, jaką jest zebranie środków finansowych na rozbudowę ośrodka o „Całodobowy Dom Rodzinny” w Janowicy.

Uczniowie w szkole w Piasecznie
Kilometry Dobra to stworzona w Polsce międzynarodowa kampania dobroczynna, jedyna w której co roku mogą wziąć udział organizacje z całego świata. Jej pomysłodawcą jest Robert Kawałko, prezes Polskiego Instytutu Filantropii.

Postać ze spektaklu – Magda ze swoimi pieniędzmi
Aktywność, wrażliwość, zrozumienie jakie wykazali uczniowie, nauczyciele, rodzice bardzo nas wzruszyła. Odebraliśmy 2 skarbonki, kolejna została w Piasecznie. W Piasecznie naprawdę chcą pomagać. Dziękujemy Wam wszystkim za otwartość i wielkie zaangażowanie. My też włączymy się w Wasze świętowanie, które będzie miało miejsce 4 czerwca 2018 r. ale o tym będziemy pisać później.
Rodzice uczniów Szkoły w Piasecznie zorganizowali kiermasz ciast. Zebrane fundusze przekazane zostały na ręce przewodniczącej Koła, Marii Lisek-Zięby. W sumie przekazanych zostało 765,00zł . W szkole można było też nabyć prace uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy.

Kiermasz ciast
Fundusze zebrane przez szkołę w Piasecznie w ramach kampanii „Kilometry Dobra”, zostały wpłacone na konto, a wpłatę można zobaczyć na oficjalnej stronie Kampanii.
Konto na które można wpłacać środki finansowe wspierając Janowickie Kilometry dobra to:
41 8693 0006 2001 0000 3812 0001
W chwili obecnej zebraliśmy na nasz cel – 9408.90 zł co stanowi – 213,84 metrów DOBRA. Na pamiątkę spotkania uczniowie zostali obdarowani pracami wykonanymi przez uczestników naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej.
Gospodarze szkoły przy pomocy Rady Rodziców przygotowali dla nas słodki poczęstunek w postaci pysznych ciast.
Cała Kampania prowadzona jest pod patronatem Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka a ambasadorem Kampanii jest Pan Andrzej Kita – honorowy konsul Republiki Mołdawii w Lublinie.
„Żyć to znaczy dziękować za słoneczny blask i miłość,
za ciepło i czułość, których jest tak wiele w ludziach i rzeczach.”
Phil Bosmans
Dziękujemy uczniom, Radzie Pedagogicznej, rodzicom, wolontariuszom, Paniom dyrektorkom obu szkół za podjęte działania.
Maria Lisek-Zięba