BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Sceniczna wizyta Elsy z Krainy Lodu

„Czym skorupka za młodu…”

W sobotę 3 września 2022 r. w godzinach 9:00 - 15:00 na placu przy ulicy Kameralnej, na osiedlu Karłowicza, należącym do lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Czechów odbył się Festyn Osiedlowy oraz Piknik Integracyjny pt. „Czym skorupka za młodu…”, mający na celu kształtowanie pozytywnych postaw wobec osób z niepełnosprawnością u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Na stoisku Stowarzyszenia IUVO można było nabyć biżuterię, makramy oraz inne rękodzieło ozdobne i użytkowe, stworzone na rzecz organizacji przez jej członków, a także wziąć udział w warsztatach plastycznych, podczas których dzieci pod okiem dorosłych, m.in. Małgosi z Pracowni Rękodzieła, wykorzystywały niepozorne przedmioty, by stworzyć z nich coś wyjątkowego.

Kamienie, papier, patyki a nawet stare gazety i rolki po zużytym papierze toaletowym przeobraziły się w kolorową biżuterię, maskotki oraz koszyki z papierowej wikliny. Chętne dzieci mogły stworzone przez siebie prace, zgłosić do konkursu plastycznego z atrakcyjnymi nagrodami. 

Na stoisku Stowarzyszenia obecne były osoby z niepełnosprawnościami, które chętnie dzieliły się swoim talentem, wiedzą i umiejętnościami twórczo-artystycznymi. Spotkaliśmy tam m.in. 42-letniego Piotra Sobczyszczaka, który od lat interesuje się technikami kreatywnego hobby. Na Festynie można było podziwiać wystawę prac Jego autorstwa: obrazy, serwetki oraz przedmioty wykonane z wikliny papierowej.

Nie zabrakło psychologa w osobie Pani Kasi, która chętnie odpowiadała na pytania związane z niepełnosprawnościami.

Tuż obok, mistrz garncarstwa Piotr Skiba z Jadwisina w województwie lubelskim, prowadził zajęcia manualne na kole garncarskim, pomagając najmłodszym stworzyć gliniane naczynia, które dzieci mogły po wstępnym wyschnięciu zabrać do domu.

Organizatorzy zapewnili najmłodszym szereg atrakcji. O ich radość, rozrywkę i animację zadbali pracownicy Fantasy Lublin oraz Bajkowe Animacje dla Dzieci Lublin. Przez cały czas prowadzone były gry i zabawy muzyczno-ruchowe, m.in. z użyciem chusty Klanza. Można było skorzystać z malowania buziek i włosów, brokatowych tatuaży oraz wplatania we włosy kolorowych warkoczyków.

Duże zainteresowanie wśród dzieci wzbudził pokaz puszczania małych i dużych baniek mydlanych. Kolejka dzieciaków utworzyła się zarówno do animatorów, stawiających na rączkach dzieci bańki mydlane, które podczas pękania wytwarzały dym, jak również do maskotki Myszki Minnie, z którą można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Sporym zaskoczeniem dla milusińskich była sceniczna wizyta Elzy i Anny z Krainy Lodu, które w to ciepłe i słoneczne wrześniowe przedpołudnie nie tylko zaśpiewały przebój znany z pierwszej części animacji, ale także wyczarowały śnieg. Z pewnego źródła wiemy, że był to tylko pretekst, aby odzyskać rozpuszczonego z racji wielkiego upału Olafa oraz zaśpiewać kolejną piosenkę z bajki pt. „Ulepimy dziś bałwana”. 

Ponadto na scenie odbyło się wiele występów: nie tylko pokaz tańca jazzowego, ale także warsztaty przeprowadzone przez młode tancerki ze szkoły tańca Jazzymotion Studio w Lublinie.

Powiew egzotyki zapewniły choreografie grupowe i solowe w wykonaniu uczennic szkoły tańca orientalnego AktivGen Iwony Torbickiej. Na tle dorosłych koleżanek, zdecydowanie wyróżniała się młodziutka, pochodząca z Ukrainy tancerka Katia. Jej piękny taniec pod wiele mówiącym tytułem „Mariupol”, wzbudził niekłamany entuzjazm i wzruszenie u zgromadzonej na festynie, publiczności.

Potem przyszedł czas na muzyczne niespodzianki w postaci solowych występów. Niespodziewanie dla samego prowadzącego na scenę zgłosiła się młoda mieszkanka osiedla, która postanowiła podzielić się z publicznością swoją taneczno-akrobatyczną pasją. Następnie zaprezentował się 12-letni Tymek Misiura, a po nim swoim głosem oczarowała Natalia Rabczuk, wychowanka Dzielnicowego Domu Kultury SM “Czechów” i uczestniczka piątej, polskiej edycji „The Voice Kids”.

Przez cały Piknik, dostępne były dmuchane zjeżdżalnie oraz dmuchany plac zabaw dla dzieci. Można było rodzinnie skorzystać z usługi wygodnego i szybkiego zwiedzania elektrycznym busem Lublin City-Tour. Nie zabrakło również gorących potraw z grilla, serwowanych przez Restaurację Koncertowa, lodów, sorbetów, gofrów i popcornu. Na spragnionych czekały zimne i gorące napoje, a co poniektórzy mogli powspominać czar dawnych czasów, przegryzając watę cukrową.

Organizatorzy festynu nie zapomnieli o szczekających czworonogach, których właściciele mogli skorzystać z konsultacji żywieniowych dla psów oraz warsztatów wykonania zabawek, zorganizowanych przez Fundację Karuzela Aktywności. Na fundacyjnym stoisku można było zakupić naturalne myjki ze sznurka konopnego lub woreczki wielorazowe. Przychód z ich sprzedaży przeznaczono na finansowanie działań dla osób 60+.

Piknik zrealizowano w ramach zadania zleconego i dofinansowanego przez Gminę Lublin-Miasta na prawach powiatu.

Galeria zdjęć

Wiktoria Kwiecień

Materiał powstał w ramach projektu “Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego” realizowanego w okresie 01.09.2022 – 10.12.2022 r. przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki ze środków Województwa Lubelskiego.

UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies