Taką maksymę zamieściliśmy na dyplomach uznania dla laureatów Konkursu Recytatorskiego pt. „Co to jest szczęście?” zorganizowanego przy okazji Jubileuszu 25-lecia WTZ przy PSONI Koło w Hrubieszowie.
Konkurs odbył się 29 września 2022 roku w Hrubieszowskim Domu Kultury, a wystąpiło w nim ogółem 12 recytatorów (osób niepełnosprawnych zgrupowanych w dwóch kategoriach: uczniów szkoły ponadpodstawowej oraz dorosłych).
Przybyli do nas miłośnicy poezji z Powiatowego Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych w Hrubieszowie, Środowiskowego Domu Samopomocy w Hrubieszowie, WTZ przy Parafii św. Michała Archanioła w Zamościu oraz WTZ przy Integracyjnym Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych „Prometeusz” w Chełmie. Licznie reprezentowany był nasz Warsztat (sześcioro recytatorów).
Niepełnosprawnych wielbicieli „sztuki słowa” oceniało trzyosobowe jury w składzie: Joanna Błaszczak, Maria Marut i Magdalena Sielicka, które stanęło przed naprawdę trudnym wyborem wyłonienia najlepszych spośród interpretatorów wierszy. Wszystkie członkinie jury są (lub były) doświadczonymi pracownicami HDK w dziedzinie kultury i arteterapii oraz organizatorkami rozmaitych konkursów literackich oraz teatralnych skierowanych do różnych grup docelowych.
Repertuar literacki recytatorów był bogaty, wszechstronny oraz dobrany do ich indywidualnych upodobań i możliwości – począwszy od twórczości poetów polskich XIX wieku do czasów współczesnych. Poziom recytacji – jak przyznało jury – był wysoki. Wybrzmiały nawet utwory poetyckie autorów tworzących anonimowo lub pod pseudonimami i zamieszczających swoje wiersze na portalach internetowych poświęconych poezji.
W rolę konferansjera ze swadą prowadzącego Konkurs znakomicie wcieliła się Kierownik WTZ w Hrubieszowie – Małgorzata Kudrel. Każdy występ recytatorski nagradzany był gromkimi brawami zgromadzonej publiczności.
W „młodszej” kategorii wiekowej I miejsce i I nagrodę uzyskała Justyna Kliszcz z PZPSZ w Hrubieszowie, a miejsce II- jej kolega, Jakub Krawiec.
W kategorii „Dorosłych” triumfował Mateusz Kawarski z ŚDS w Hrubieszowie, który zachwycił jury brawurową interpretacją wybranego przez siebie utworu poetyckiego. Zaraz za nim uplasował się nasz uczestnik z pracowni stolarskiej – Marcin Czausz, a trzecie miejsce zajęła uczestniczka WTZ „Prometeusz” przy I.S.O.N. w Chełmie – Anna Karaś.
Komisja konkursowa przyznała także trzy wyróżnienia: dla Beaty Oliwiak, Gustawa Mędrka (WTZ w Hrubieszowie) i Moniki Pilczuk (WTZ przy Parafii św. Michała Archanioła w Zamościu).
Po zakończeniu części oficjalnej Konkursu i werdykcie jury recytatorzy i goście zjedli ciepły, pożywny posiłek oraz raczyli się energetycznymi i kolorowymi kanapkami oraz słodkimi wypiekami przygotowanymi przez uczestników pracowni gospodarstwa domowego pod kierunkiem terapeutki Aliny Mięczak. Po artystycznych przeżyciach i niewątpliwych emocjach doświadczanych przez recytatorów i publiczność atmosfera stała się bardziej swobodna, sprzyjająca poznawaniu się nawzajem oraz wspólnym rozmowom gości i gospodarzy imprezy.
Galeria zdjęć
Serdecznie gratulujemy laureatom i wszystkim recytatorom z nadzieją, że spotkamy się znów za rok! Bo przecież poezja jest naszym wspólnym dobrem, potrafi łączyć ludzi oraz jest wspaniałym „wyzwalaczem” uniwersalnych emocji i uczuć doświadczanych zarówno przez autorów wierszy, jak i ich odbiorców.
WTZ Hrubieszów
Materiał powstał w ramach projektu “Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego” realizowanego w okresie 01.09.2022 – 10.12.2022 r. przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki ze środków Województwa Lubelskiego.
UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.