BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Dwie panie w średnim wieku rozmawiają. W tle inne kobiety podziwiające obrazy na ścianie.

Co się latem w mieście działo?

Galeria Art. Brut mieszcząca się w Centrum Kultury przygotowała na letnie miesiące bardzo ciekawą wystawę. Zaprezentowano prace Pawła Biesoka – Artysty nieprofesjonalnego, uczestnika Warsztatów Terapii Zajęciowej w Drogomyślu. Jego rysunki wielokrotnie podziwiano a ich autor otrzymał liczne nagrody. Prace tego twórcy charakteryzują się autorską interpretacją tematów zaczerpniętych ze znanych dzieł innych artystów. Przedstawione przez niego konkretne przedmioty, budynki, sytuacje zaskakują estetyczną dojrzałością i własnymi środkami wyrazu.

Otwarta stronica książki w pozycji poziomej. Na pierwszej stronie napis: Paweł Biesok Rozmowy Mistrzów. Poniżej dwie słabo widoczne ilustracje.

Prace Pawła Biesoka pochodzą z zasobów Muzeum Śląskiego w Katowicach, które posiada jedne z najbardziej reprezentacyjnych zbiorów plastyki nieprofesjonalnej w Polsce. Współpraca lubelskiej galerii z tą instytucją zaowocowała różnorodnym programem wystawienniczym w ramach którego prezentowano już ponad 150 twórców.

Zbliżenie na wiszący na ścianie obraz czarno-biały w czarnej ramce przedstawiający ogród warzywny, na którym stoi osioł. Poniżej notka: Paweł Biesok, Ogród Warzywny z osłem 2017, karton, cienkopis. Kolekcja Muzeum Śląskiego w Katowicach

Gościem wernisażu, przygotowanego przez Marię Budzyńską i Lubelską Teatroterapię, była również Sonia Wilk, kuratorka i teoretyk sztuki, kierowniczka Działu Plastyki Nieprofesjonalnej Muzeum Śląskiego w Katowicach, która przybliżyła zebranym sylwetkę artysty oraz zagadnienia związane z plastyką nieprofesjonalną.

Wiele radości i satysfakcji sprawia publiczności możliwość oglądania na miejscu, w Lublinie, tak różnorodnych i ciekawych wystaw, Galeria Art. Brut ze swoim dorobkiem wystawienniczym jest znaczącym miejscem na mapie kultury polskiej, a Lublin ma w swej ofercie różnorodność i profesjonalizm.

Zofia Brzozowska
Zdjęcia: Magdalena Smyl

Materiał powstał w ramach projektu "Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego" realizowanego w okresie 01.06.2021 - 10.12.2021 r. przez Lubelski Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych - Sejmik Wojewódzki ze środków Województwa Lubelskiego. Poniżej Logo ROPS i LFOON-SW. Pod logami tekst: UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl w innych mediach lub innyuch serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.
Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies