BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Ludzie stoją przed banerem z grafiką ducha świetego w postaci gołębicy

Bierzmowanie uczestników WTZ

24 czerwca o godz. 12.00 w Łańcuchowie ksiądz arcybiskup Stanisław Budzik celebrowal uroczystą Eucharystię z racji odpustu parafii ku czci Św. Jana Chrzciciela oraz jubileuszu 200-lecia konsekracji miejscowego kościoła.

Podczas mszy świętej udzielił sakramentu bierzmowania 61 osobom z parafii i spoza niej. Wśród tej grupy było cztery osoby z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy : Magda Porębska, Barbara Piskorska, Arleta Matuszak i Agata Skrajnowska. Uczestniczkom z warsztatu towarzyszyli instruktorzy, kierownik placówki oraz znajomi.

”Przyjmij znamię daru Ducha Świętego…”

Bierzmowanie – jeden z siedmiu sakramentów w Kościołach katolickich, starokatolickich, prawosławnych. Bierzmowanie(łac. confirmatio) jest to zatem podtrzymywanie, umacnianie wiary. Ważną osobą na bierzmowaniu jest świadek. Jest on świadkiem umocnienia wiary bierzmowanego. Kładzie on prawą dłoń na prawym ramieniu bierzmowanego.

Ludzie stoją na deptaku. Ich twarze są sierowna są ku sobie

” Niech zstąpi Duch Twój!

Niech zstąpi Duch Twój!

I odnowi oblicze ziemi… tej ziemi! „

Św. Jan Paweł II

W homilii ksiądz arcybiskup wspominając patrona parafii powiedział:

„… Św. Jan Chrzciciel to człowiek heroicznej odwagi,

nieznający kompromisów ze złem,

gotów zapłacić za wierność najwyższą cenę, cenę życia” .

Jubileusz konsekracji kościoła skłania ku refleksji aby te świątynie nie były puste. Zwracając się do kandydatów do sakramentu bierzmowania ks. arcybiskup powiedział:

 „… Droga młodzieży. Wy przejmujecie depozyt wiary.

Od  was zależy czy te świątynie nie będą puste…”

ludzie są w kosciele. Siedzą w ławach

Przed udzieleniem sakramentu bierzmowania ksiądz arcybiskup zwrócił się do kandydatów z zapytaniem:

„Droga młodzieży. Powiedzcie wobec zgromadzonego

tu Kościoła jakich łask oczekujecie w tym sakramencie?”

Wszyscy zgodnie odpowiedzieli: Pragniemy aby Duch Święty, którego otrzymamy umocnił nas do mężnego wyznawania wiary i postępowania według jej zasad.

„A nadzieja zawieść nie może,

ponieważ miłość Boga wypełnia

nasze serca przez Ducha Świętego,

który jest nam dany.”

Rz 5,5

Jeśli pozostaną wierni temu oczekiwaniu możemy być pewni, że nasze świątynie nie pozostaną puste. Cieszymy się, że wśród tej młodzieży były także uczestniczki naszego warsztatu, które w wielkim skupieniu lecz bardzo szczęśliwe, przyjęły Sakrament Dojrzałości Chrześcijańskiej jakim jest Bierzmowanie.

ludzie są w kościele. Stoja przed ołtarzem

Uczestniczkom warsztatu w tym ważnym dniu towarzyszyli: Pani Kierownik– Maria Lisek-Zięba, Rodzice, Instruktorzy oraz Uczestnicy.

Kościół parafialny pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela został wybudowany w latach 1812-1817 przez Józefa i Annę Suffczyńskich w stylu barokowo-klasycystycznym z elementami neogotyckimi. Kościół posiada ołtarz główny w stylu późnobarokowym z pierwszej połowy XIX wieku, cztery ołtarze boczne, otwory okienne zamknięte łukiem półkolistym oraz chór wsparty na trzech arkadach. Obok znajdują się dwie murowane dzwonnice. Całość ogrodzona jest murem z żelazną bramą. Patron Jan Chrzciciel uważany jest za proroka trzech religii: Chrześcijaństwa, Islamu i Mandaeanism-u. Jest zwiastunem Jezusa Chrystusa i tworzy połączenie pomiędzy Starym i Nowym Testamentem, dlatego uznawany jest za ostatniego z proroków Starego Testamentu oraz pierwszego świętego Nowego Testamentu. Wszystkie cztery Ewangelie mówią, że Jan przyszedł jako prorok, aby przygotować drogę Jezusowi Chrystusowi.

Dziękujemy proboszczowi Parafii ks. Tomaszowi Konstanciukowi za przygotowanie naszych uczestników do Bierzmowania, za zrozumienie i wielkie serce.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych z terenu powiatu oraz wielu księży zaprzyjaźnionych z Parafią.

Natalia Kowal

Maria Lisek-Zięba

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies