BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Od lewej stoją: Pani Agata Śledź (Terapeuta Zajęciowy Pracowni Plastycznej), Pani Barbara Dębczak (Starszy Instruktor Terapii Zajęciowej Pracowni Krawieckiej i Rękodzieła), Pani Barbara Fijałkowska (Starsza Pielęgniarka), Pani Dorota Jaroszuk (Specjalista Pracy Socjalnej), Pani Anna Jakubiak (Kierownik ŚDS w Białej Podlaskiej)

Biała Podlaska: ŚDS obchodzi 25-lecie istnienia

Środowiskowy Dom Samopomocy w Białej Podlaskiej powstał, aby pomagać osobom z niepełnosprawnościami. Przyjął pod swój dach wiele osób, zapewniając im przez lata opiekę, różnorodne zajęcia i udział w wydarzeniach sportowych i kulturalnych. Dziś ta placówka, prowadzona przez Caritas Diecezji Siedleckiej świętuje okrągłe urodziny – 25-lecie istnienia.

Z tej okazji 15 czerwca 2023 r. przy ul. Warszawskiej 15 spotkali się uczestnicy, rodzice i pracownicy placówki. Mszę świętą poprowadził ks. Paweł Zazuniak, dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej. Później nadszedł czas na grilla i zabawy integracyjne.

Dom usytuowany jest w centrum miasta. Dysponuje własnym samochodem i zapewnia dowóz osobom, które same nie mogą do niego dotrzeć. Obecnie ze wsparcia korzysta 54 uczestników w wieku od 23 do 76 lat z miasta Biała Podlaska i powiatu bialskiego. Mają do dyspozycji 5 pracowni: krawiecką i rękodzieła, florystyczną, plastyczną, informatyczną, kulinarną oraz salę rekreacyjną. Miejsce jest otwarte 5 dni w tygodniu – od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30. Nad zdrowiem i samopoczuciem osób potrzebujących codziennego wsparcia czuwają: kierownik, psycholog, pielęgniarka, terapeuci zajęciowi i pracownik socjalny. Każdego roku na podopiecznych czekają imprezy dodatkowe takie jak: bale, festyny, biwaki, wycieczki i turnusy rehabilitacyjne.

Dlaczego placówka odgrywa tak ważną rolę w Białej Podlaskiej? Celem Środowiskowego Domu Samopomocy jest podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności samodzielnego życia osób z zaburzeniami psychicznymi.

“Miejsce to stworzono zgodnie z ideą pomocy ludziom, którzy wymagają oddziaływań terapeutycznych. To bardzo duża pomoc dla rodzin naszych uczestników, którzy często są przeciążeni odpowiedzialnością i trudami troski o swoich najbliższych” – wyjaśnia ks. Paweł Zazuniak.

ŚDS powstał w 1998 r., a siedlecka Caritas przejęła nad nim prowadzenie w styczniu 2007 r. Dziś Środowiskowy Dom Samopomocy to nowoczesna placówka z doświadczoną kadrą oraz doinwestowanym wyposażeniem, w której uczestnicy mogą nie tylko korzystać z dziennego pobytu czy z ciepłego posiłku, ale też rozwijać swoje pasje.

“Wśród naszych uczestników są laureaci licznych konkursów literackich, muzycznych, plastycznych czy fotograficznych” – mówi Anna Jakubiak, kierownik ŚDS.

Warto podkreślić, że ŚDS co roku organizuje bal karnawałowy i festyn o charakterze sportowym „Sprawni Poprzez Sport”.

Kontakt:
Anna Jakubiak – kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas Diecezji Siedleckiej w Białej Podlaskiej,
ul. Warszawska 15,
tel. 573-163-993,
www.sdsbiala.caritas.pl

Galeria zdjęć

Anna Nowińska
Biuro Prasowe Caritas Diecezji Siedleckiej

tel. kom. 502 384 135, www.siedlce.caritas.pl

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies