BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Akcja społeczna “Pomóż Głuchym” / z tłum. na PJM

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar organizuje akcję społeczną „Pomóż głuchym”. Celem akcji jest zainteresowanie osób słyszących potrzebami głuchych. Znak „Mówimy różnymi językami” ma uświadamiać słyszącym, że są głusi, dla których język polski jest językiem obcym.

W akcji „Pomóż głuchym” zachęcamy do sprawdzenia, czy strony urzędów gmin mają informacje dostępne dla głuchych. Każdy może to zrobić, a potem wpisać swoje uwagi w internetowej ankiecie www.pomozgluchym.pl Ankietę przygotował i informacje zbiera Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki, który jest partnerem akcji.

Zapraszamy osoby słyszące do realizacji prostego zadania. Tym zadaniem jest sprawdzenie, czy nasi głusi współobywatele mają dostęp do podstawowych informacji na stronach internetowych urzędów gmin. Każdy może to sprawdzić, a potem zaznaczyć swoje uwagi w internetowej ankiecie.

Każda osoba otrzymuje:

Wskazówki: Co można zrobić? – w Polskim Języku Migowym Piktogram obrazujący tłumacza języka migowego 

Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z raportem „Osoby Głuche w Polsce 2020. Wyzwania i rekomendacje” przygotowanym przez Komisję Ekspertów ds. Osób Głuchych przy RPO. Można w nim znaleźć informacje, które pozwolą poznać stopień wykluczenia głuchych i rodzaj barier, które słyszący wznoszą przed głuchymi.

Mamy nadzieję, że akcja zwróci uwagę słyszących na potrzeby głuchych współobywatelek i współobywateli, którzy są wykluczani z wielu sfer życia, w tym z ważnych usług publicznych. A przyczyną tego wykluczenia nie jest zła wola, lecz niewiedza na temat barier, jakich doświadczają głusi w komunikowaniu się ze słyszącymi oraz nieznajomość potrzeb głuchych wśród słyszących.

Informacja o akcji Pomóż głuchym w Polskim Języku Migowym Piktogram obrazujący tłumacza języka migowego 

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies