BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Grafika konferencji "Postępność"

Zaproszenie na konferencję: “Postępność”, Lublin, 28.10.2023 r.

W imieniu Organizatorów Projektu "Postępność" - Fundacji Widzimy Inaczej, Politechniki Warszawskiej oraz ANV Production, a także Dzielnicowego Domu Kultury "Węglin" - jako partnera lokalnego, zapraszamy na konferencję "Postępność", poświęconą poprawie dostępności kultury dla osób niewidomych i słabowidzących.

Wydarzenie odbywa się w ramach ogólnopolskiego projektu “Postępność” (postęp + dostępność). Celem projektu jest przygotowanie replik rzeźb, makiet budynków lub innych pomocy dotykowych w technologii druku 3D dla wybranych instytucji kultury
w każdym województwie.

Jak zadbać o dostępność wystaw, pokazów, warsztatów, w które chcemy włączać niewidomych i słabowidzących odbiorców? Podczas wydarzenia zaprezentujemy nasze rozwiązanie wypracowane z Politechniką Warszawską i ANV Production oraz przeprowadzimy praktyczny trening dla zainteresowanych pracowników kultury. Będzie można obejrzeć i zbadać ekspozycję modeli 3D. Zaproszone osoby z niepełnosprawnością wzroku będą testować m.in. makiety wnętrza budynku DDK „Węglin”, które docelowo przekażemy instytucji.

Konferencja odbędzie się 28 października 2023 r. w godz. 11.00-15.00
w Lublinie przy ul. Judyma 2a, w Dzielnicowym Domu Kultury „Węglin”, który jest lokalnym liderem w działaniach na rzecz dostępności.

Zgłoszenia

Chęć uczestnictwa w wydarzeniu prosimy zgłaszać mailowo: s.gumiela@ddkweglin.pl lub telefonicznie 882 433 034 do 20 października 2023 r.

Plan wydarzenia

  1. Prezentacja projektu Postępność, którego celem jest tworzenie pomocy dotykowych w technologii druku 3D
  2. Panel ekspertów – dyskusja o dostępności kultury i dobrych praktykach, prelegentki:
    • Kinga Kozdrój, SOSW im. Prof. Zofii Sękowskiej
    • Ewelin Orzechowska, autorka bloga: Niewidoma z przymrużeniem oka
    • Justyna Kazek, Stowarzyszenie Otwieracz
    • Anna Struzik, Teatr Stary w Lublinie
    • Agata Sztorc-Gromaszek, Galeria Labirynt 
  3. Przerwa kawowa
  4. Testowanie modeli 3D, w tym makiet DDK wytworzonych w ramach projektu “Postępność” i warsztaty dotyczące praktycznego wykorzystywania materiałów tyflograficznych.

Dostępność

  • Konferencja będzie tłumaczona na Polski Język Migowy przez Magdalenę Gach i Jolantę Gromadę. Poza tym podczas wydarzenia istnieje możliwość skorzystania z pętli indukcyjnej i audiodeskrypcji na żywo ze sceny.
  • W dotarciu na wydarzenie i podczas pobytu w domu kultury można skorzystać ze wsparcia asystentów.
  • Podstawowe informacje dotyczące dostępność DDK „Węglin”: www.ddkweglin.pl/dostepnosc
  • Kontakt w sprawie dostępności: dostepnosc@ddkweglin.pl
  • Szatnia oraz kontakt z asystentami dostępny będzie na poziomie 0, zaraz po wejściu do budynku. Asystentki i Asystenci będą mieli na sobie identyfikatory z napisem „asysta”.

„Poprawa dostępności do kultury oraz aktywizacja osób niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie” – projekt realizowany przez Fundację Widzimy Inaczej we współpracy z Politechniką Warszawską oraz ANV Production sp. z o.o. w ramach Programu „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” GOSPOSTRATEG.

Projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Fundacja Widzimy Inaczej, ul. Anielewicza 18/31, 01-032 Warszawa, e-mail: biuro@widzimyinaczej.org.pl, tel.: 605368660, KRS: 0000577006, NIP: 5242785036, nr rachunku bankowego (konto główne): BNP PARIBAS 66 1600 1462 1808 8707 40000001

Zapraszamy do udziału w konferencji oraz warsztatach – liczymy na Państwa głos w debacie o dostępie do kultury dla osób z niepełnosprawnościami

Sylwia Gumiela i Zespół DDK “Węglin”

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies