W pierwszy weekend września Zamek Lubelski ożyje i uchyli rąbka tajemnicy na temat życia toczącego się na nim w XVII wieku oraz w średniowiecznym grodzie.
Przez dwa dni we wnętrzu zamku, na dziedzińcu, a także na terenie wzgórza będą odbywać się rekonstrukcje historyczne, inscenizacje, pokazy rzemieślnicze i warsztaty, a nawet koncert muzyki dawnej. To rzadka okazja, aby zajrzeć do średniowiecznej kuźni na pokaz kucia uzbrojenia, obejrzeć turniej szermierki, nauczyć się tańców historycznych, grać w średniowieczne gry planszowe, a nawet zapoznać się z tematem ziołolecznictwa i kuchni sprzed wieków. W dawne czasy przeniesiemy się również za sprawą wykładów popularnonaukowych, filmów i pokazów multimedialnych prezentującym polskie i norweskie dziedzictwo kulturowe.
Weekend z archeologią rozpocznie się 2 września o godzinie 11:00 przemarszem grupy rekonstruktorów z Placu Litewskiego na Zamek Lubelski, a tam następnie uroczystym otwarciem o 11:30.
Dostępność
2 września 2023 r. (sobota), godz. 12:00-14:00, Dziedziniec Zamku
Touchtour – ścieżka edukacyjna po XVII-wiecznym zamku; spacer, podczas którego można będzie dotknąć elementów historycznego ubioru, uzbrojenia czy przedmiotów codziennego użytku. Wszystko to ubarwione opowieścią o tych odległych czasach. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy.
- Zapisy na touchtour trwają do 1 września.
- Zgłoszenie należy wysłać na adres: edukacja@mnwl.pl
- Podczas spaceru można skorzystać z pomocy asystenta. Asystent może także odebrać uczestnika/uczestniczkę z najbliższego przystanku. W obu przypadkach prosimy o zawarcie takiej potrzeby w zgłoszeniu.
- Zbiórka odbędzie się 10 minut przed rozpoczęciem spaceru w muzealnym punkcie informacyjnym (namiot na dziedzińcu zamkowym po prawej stronie, przy studni)
2 września 2023 r. (sobota), sala kinowa Muzeum Narodowego w Lublinie
Wykłady popularnonaukowe z tłumaczeniem na PJM
godz. 13.30 – wykład popularnonaukowy o znalezisku unikatowego naszyjnika z dirhamami z X wieku – dr Łukasz Miechowicz
godz. 16.30 – wykład popularnonaukowy o wirtualnej archeologii – Mateusz Osiadacz
W sali kinowej dostępna jest pętla indukcyjna.
Dojazd
Szczegółowe informacje dotyczące dojazdu oraz dostępności architektonicznej znajdują się na stronie: https://zamek-lublin.pl/wizyta
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.
Program oraz dodatkowe informacje
Pełen harmonogram wydarzeń dostępny na stronie Muzeum Narodowego w
Lublinie https://zamek-lublin.pl/weekend-z-archeologia-2/?fbclid=IwAR32qkFoDxKU5yt7Rdzgy-YIWa8g1AwWHxHAQPrNzmzcNgREhiSr98Vm_Ic
oraz w wydarzeniu “Weekend z Archeologią” na Facebook’u
https://www.facebook.com/event