Prezentujemy poniżej informację o dostępnych dla Osób z Niepełnosprawnościami wydarzeniach w ramach 27. Konfrontacji Teatralnych
Dostępność wydarzeń Konfrontacji Teatralnych 2022:
- Pętla indukcyjna na wszystkich wydarzeniach festiwalu – wsparcie dla osób słabosłyszących i korzystających z aparatów słuchowych;
- Spektakl „Byk” Teatru Studio w Warszawie i spotkanie po spektaklu tłumaczone na Polski Język Migowy ,
- dnia 17 października 2022 godzina 19:00 (Sala Widowiskowa CK)
- Spektakl „W tłumaczeniu” Wojtka Ziemilskiego Teatr Współczesny z Wrocławia – spektakl głuchego aktora będący próbą przetłumaczenia na Polski Język Migowy wierszy Różewicza, a jednocześnie opowieścią o języku migowym, jego trójwymiarowości i cielesności oraz o absurdach naszej słownej komunikacji,
- dnia 30 października 2022 godzina 19:00 (Sala Widowiskowa CK)
- Spektakl „Biblia: Próba” Teatru W. Horzycy w Toruniu – spektakl z audiodeskrypcją,
- dnia 23 października 2022 godzina 19:00 (Sala Widowiskowa CK)
- Materiały informacyjne w języku prostym dostępne w kasie i na stronie CK.
Przestrzenie Festiwalu Konfrontacje Teatralne
Centrum Kultury
Budynek Centrum Kultury znajduje się na ulicy Peowiaków 12, blisko przystanków autobusowych na ulicy 3 Maja, Narutowicza i Okopowej. Aktualne możliwości dojazdu możesz sprawdzić na stronie mpk.lublin.pl
Przed budynkiem od strony, ul. Hempla/ Peowiaków znajdują się dwa miejsca postojowe dla Osób z Niepełnosprawnością, ulokowane są bezpośrednio przed placem i głównym wejściem. Główne wejście do budynku jest na placu pokrytym gładka nawierzchnią, idąc od placu Litewskiego po prawej stronie znajdziemy trakt komunikacyjny pozbawiony przeszkód architektonicznych prowadzący do drzwi.
Od strony placu Kaczyńskiego dojście alejkami parkowymi z jedną przeszkodą (nawierzchnia na fragmencie koło pomnika to kamienie i podkłady kolejowe).
Istnieje możliwość podjazdu pod same drzwi budynku, musi być ona jednak zgłoszona wcześniej do ochrony budynku – tel. 81 466 61 33.
Drzwi główne są szerokie – 184 cm i latem otwierają się automatycznie, jesienią i zimną stosowany jest podwójny system drzwi i wtedy przeszkodą mogą być ciężkie drzwi skrzydłowe. Po otworzeniu jednego skrzydła szerokość przejazdu wynosi 92 cm Ochrona budynku ma podgląd na drzwi i w razie potrzeby pomaga w pokonaniu przeszkód. Na drzwiach znajduje się też dzwonek na odpowiedniej wysokości.
W holu głównym po prawej stronie w głębi znajduje się szatnia, bliżej środka stanowisko ochrony, po lewej za filarem kasa i winda. Stanowisko ochrony i kasa posiadają wysokie lady – 115 cm.
Toalety
Najbliższa toaleta przystosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych znajduje się na końcu korytarza na parterze, kolejne na pierwszym piętrze, gdzie można dotrzeć windą (z windy prosto i w lewo, za salą kinowa i schodami). Drzwi zewnętrzne do toalety mają szerokość 97 cm, drzwi wewnętrzne 90 cm.
Sala Widowiskowa
Sala widowiskowa znajduje się na parterze na prawo od drzwi wejściowych, prowadzą do niej bez progowe drzwi o szerokości 98 cm.
Widownia ustawiona jest na stopniach o zmiennej wysokości (wysokość od 40 do50 cm), Osoba z ograniczeniami ruchu może zając miejsce w pierwszym rzędzie, Osoby Głuche, jeśli jest tłumaczenie na PJM będą miały odpowiednio dobrane miejsca, by widzieć scenę i tłumaczenie.
Kawiarnia Centralna | Księgarnia Dosłowna
W korytarzu na wprost wejścia znajduje się po prawej stronie księgarnia, do której prowadzą bezprogowe drzwi o szerokości 100 cm, a po lewej kawiarnia – drzwi o szerokości 97 cm.
W kawiarni utrudnieniem są gęsto stojące stoliki oraz zbyt wysoka lada – 115 cm.
Drzwi do księgarni i kawiarni są otwarte w czasie pracy tych miejsc.
Kondygnacja druga i trzecia
Na druga i trzecią kondygnację można dostać się windą, która znajduje się po lewej stronie od wejścia głównego. Winda ma wymiary 110 cm na 230 cm. W windzie są poręcze. Winda nie posiada lustra na tylnej ścianie. Nie ma komunikatów głosowych w windzie. Są oznaczenie Brajlem na przyciskach z piętrami.
Sala Czarna
Sala Czarna znajduje się na wprost windy, prowadzają do niej dwie pary bezprogowych drzwi o szerokości 99 cm. W Sali Czarnej znajduje się parkiet lub podłoga baletowa i stopniowalna widownia (poduszki na podestach bez oparć).
Na drugiej kondygnacji za salą kinową znajdują się toalety przeznaczone dla Osób z Niepełnosprawnością, a w toalecie damskiej znajduje się przewijak dla niemowląt.
TVP Lublin, ul Raabego 2
Do studia TVP Lublin można dostać się zgłaszając wcześniej potrzebę dostępu od strony wewnętrznego parkingu, osoby z ograniczeniami ruchu i na wózkach proszone są o wcześniejszy kontakt z organizatorem Konfrontacji, by zgłosić w TVP tę potrzebę.
Centrum Spotkania Kultur
do budynku można wejść z trzech stron obiektu oraz:
- od strony placu Teatralnego;
- od strony ul. Radziszewskiego
- od strony ul. M. Skłodowskiej Curie;
Drzwi są dwuskrzydłowe, podwójne, szklane, otwierają się automatycznie.
Opis budynku i usprawnień
Budynek jest dostępny dla osób poruszających się na wózkach: ciągi komunikacyjne są szerokie i bez progów, z dostępem do wind i toalet dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością oraz opiekunów małych dzieci (na wyposażeniu toalet na poziomie 0 i +1 są przewijaki dla niemowląt). W głównych korytarzach, umieszczone są drewniane ławy do siedzenia oraz ekrany multimedialne (TV i Tablety) z praktycznymi informacjami na temat budynku i realizowanych wydarzeń. Do budynku i wszystkich jego przestrzeni można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
W budynku nie ma informacji głosowych i pętli indukcyjnych. Nie ma też możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego ani na miejscu ani on-line.
Budynek ma cztery piętra (w tym taras widokowy, na którym znajduje się Miejska Pasieka Artystyczna), na które osoba z niepełnosprawnością może się dostać korzystając z dwóch wind zlokalizowanych na parterze. Na poziom piąty, gdzie znajduje się łąka kwietna, częściowo prowadzą schody.
Najważniejsze przestrzenie wewnątrz oraz wokół budynku Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Do dyspozycji widzów i odwiedzających są 3 windy, w których panel sterowania jest dodatkowo oznakowany dla osób niewidomych (przyciski z wypukłymi symbolami i cyframi oraz opisane alfabetem Braille’a):
- w części budynku od strony południowej znajduje się 1 winda, która obsługuje poziomy od -1 do +3 (maksymalny udźwig 680 kg, 8 osób, możliwy przejazd jednej osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim i dwóch osób towarzyszących);
- w części budynku od strony północnej (wejście główne) znajdują się 2 windy panoramiczne, zlokalizowane są po obu stronach Sali Operowej przy schodach wiszących – strona A i B, które obsługują poziomy od -2 do +5 (maksymalny udźwig 1000 kg, 13 osób, możliwy przejazd jednej osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim i dwóch osób towarzyszących);
Szatnia dla widzów znajduje się na poziomie -1 i jest czynna podczas wybranych wydarzeń.
Parking 250 miejsc postojowych – całodobowy, czynny 7 dni w tygodniu, monitorowany, w formie podziemnego garażu, do którego wjazd zlokalizowany jest na ul. Radziszewskiego. Dla osób z niepełnosprawnościami wyznaczone są miejsca parkingowe w pobliżu wejścia do budynku na poziomie 0 (2 od strony ul. Radziszewskiego i 1 od ul. Grottgera, jak również dodatkowo oznaczone kolorami i symbolem osoby niepełnosprawnej miejsca na parkingu podziemnym, na poziomie -1, które są 1,5 x szersze od zwykłego miejsca parkingowego, a przy każdym znajduje się domofon do Biura Obsługi Parkingu. Posiada w tym, 6 miejsc wyznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami. Są one zlokalizowane blisko wejścia i dodatkowo oznaczone kolorami zielonym i niebieskim oraz symbolem osoby niepełnosprawnej umieszczonym poziomo na ziemi oraz na ścianie. Miejsca specjalne są 1,5 x szersze od zwykłego miejsca parkingowego i przy każdym znajduje się domofon do Biura Obsługi Parkingu.
Przy wjeździe na parking znajduje się szlaban i automat do wydawania biletów parkingowych. Opłaty za parking dokonuje się przed wyjazdem w automatycznej kasie parkingowej zlokalizowanej przy wejściu do budynku na poziomie -1 (przy szatni) oraz w Biurze Obsługi Parkingu zlokalizowanym przy wyjeździe, które jest czynne w godzinach od 6:00 do 24:00.
Cennik parkingu. Osoby, które posiadają kartę inwalidzką mają 100% zniżkę, po okazaniu biletu wraz z legitymacją obsłudze w Biurze Obsługi Parkingu.
Bezpieczeństwo i ewakuacja
Budynek objęty jest monitoringiem oraz całodobową ochroną. Na terenie obiektu działa telewizja CCTV, Dźwiękowy System Ostrzegawczy (DSO) oraz automatyczne systemy kontroli bezpieczeństwa i ppoż. Ponadto budynek wyposażony jest w oświetlenie awaryjne dróg ewakuacyjnych.
W przypadku ewakuacji niemożliwe jest korzystanie z wind.
Informacja przekazana przez Wydział do Spraw Osób Niepełnosprawnych Urzędu Miasta Lublin