W Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym 23 października 2018 roku odbyło się seminarium poświęcone umożliwieniu osobom niepełnosprawnym, osobom starszym, doświadczających ograniczeń fizycznych czy sensorycznych samodzielne życie i pełne uczestnictwo we wszystkich sferach życia.
W spotkaniu wzięli udział projektanci, eksperci oraz osoby reprezentujące instytucje publiczne którzy na co dzień zajmują się kwestiami zwiększenia dostępności. Program debaty dotyczył m.in. wymogów prawnych i w jakim kierunku podążają zmiany w prawie krajowym i unijnym; doświadczeń projektantów oraz wsparcia dla nich jakie niosą nowe technologie.

W seminarium wzięli udział m.in.:
Krzysztof Kurowski, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich;
Anna Kocot, Biuro ds. osób niepełnosprawnych, Urząd Miasta Lublin;
Ewa Olejniczek-Wójcik, Departament Zarządzania RPO, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego;
dr Edyta Lisek-Lubaś, Fundacja Repatria – Kultura i Sztuka;
Michał Martynowski, Motyf Studio;
Aneta Hernas, dyrektor Centrum Medyczne ORTO-OPTYMIST;
dr Justyna Gerłowska, Wydział Psychologii UMCS;
Marcin Matys, Centrum Aktywności Osób z Niepełnosprawnością KUL JPII;
Rafał Lis, Galeria Labirynt, koordynator dostępności.
Spotkanie prowadził Piotr Skrzypczak z Lubelskiego Instytutu Designu.
Dostępność – „Zapewnienie dostępu do środowiska fizycznego, środków transportu, informacji i komunikacji, innych urządzeń i usług powszechnie zapewnianych (ustanawianie minimalnych standardów, zachęcanie do uwzględniania aspektu dostępności na etapie projektowania, produkcji i dystrybucji, oznakowanie ogólnodostępnych budynków w alfabecie Braille’a i formach dostępnych, szkolenia)”, (art. 9 Konwencja prawa osób niepełnosprawnych).
Kamil Artur Kuliński