W Centrum Kultury w Lublinie w Galerii Art Brut od 1 lipca do 31 sierpnia można oglądać wystawę zbiorową z Kolekcji Muzeum Śląskiego w Katowicach i zbiorów Galerii Art Brut w Lublinie ,,Sami sławni”.
Recenzja z wystawy
Prezentacja najciekawszych prac artystów nurtu Art Brut, sztuki surowej, samorodnej, nie poddanej jakiejkolwiek presji, których życie naznaczone zostało piętnem choroby.
Prace swoje przedstawiają: Adam Dembiński, Przemysław Kiebzak, Aneta Kluge, Patryk Kupisz, Mateusz Połeć, Roman Rutkowski, Arkadiusz Szczęsny, Tomasz Żaglewski, Henryk Żarski…
Artyści, których twórczość była nagradzana i wyróżniana na wiodących konkursach sztuki nieprofesjonalnej, naiwnej, nieokrzesanej, dzikiej… w kraju i zagranicą. Sztuka czysta, pierwotna, nieskalana, zagościła ponownie w lubelskiej Galerii Art Brut, dzięki udostępnieniu kolekcji stworzonej przez Muzeum Śląskie w Katowicach.
Adam Dembiński, artysta odszedł w 2014 r., należał do najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli sztuki naiwnej w kraju. Uwielbiał duże formaty, zawsze rysował w skupieniu, bardzo pewnie i zamaszyście. Pokonywał bariery stawiane przez Jego schorowane ciało. Ulubionym tematem prac Dembińskiego to krowy, konie, kapele wiejskie, broń, czołgi i samoloty wojskowe, także motywy religijne, wszystko to, co nawiązywało do młodzieńczych wspomnień i marzeń. Sztuka dla niego była sposobem na kontakt ze światem.
Przemysław Kiebzak, zmarł w 2010 r. Pracował przy użyciu najczęściej czarnego cienkopisu. Podejmował tematy początkowo animalistyczne, później zaczął tworzyć przedstawienia architektury, kamienice, zamki, kościoły, warownie, twierdze, mosty, pomniki z zarejestrowanym każdym detalem konstrukcji czy elementem dekoracji architektonicznej. Kiebzak zawsze rysował opustoszałe miasta pozbawione ,,żywej duszy”.
Aneta Kluge, artystka artbrucistka, w swoich pracach, zabiera nas w zachwycający świat baśniowych miast, wyrysowanych jednym pociągnięciem narzędzia najczęściej jest to cienkopis, Domy, ulice, miasta, cechuje zagęszczenie treści, znamienny horror vacui, lęk przed pustą przestrzenią kartki, ogromna różnorodność form architektonicznych, elementów budujących, jednocześnie wyważona linearna kompozycja.
Patryk Kupisz, rysownik, który używa czarnego cienkopiszącego narzędzia, tworzy na białym papierze gęstwinę różnorodnych, maleńkich elementów; sprzętów technicznych, radioodbiorników, koślawych telewizorków i bliżej nieokreślonych przedmiotów.
Mateusz Połeć, autysta i artysta ze Skierniewic, pastelista, laureat wielu nagród za swoją twórczość. W swoich pracach upodobał sobie architekturę miejską, widzianą w nietuzinkowym oświetleniu, wyrysowaną z nienagannie użytą perspektywą. Rejestruje sceny zaułków miejskich, bram, korytarzy, wpisując w tę przestrzeń sylwetkę ludzką. Prace cechuje linearność, kontur wypełnia płaskim kolorem, który buduje przestrzeń w sposób niebanalny.
Roman Rutkowski, artysta z Brwilna zmarł w 2010 r. Najchętniej malował ptaki. W Jego pracach obserwujemy bogactwo form i znaków, które rzadko występuje z taką intensywnością. Prace Jego cechuje naiwność, samorodna i intuicyjna.
Arkadiusz Szczęsny, upodobał sobie świat baśniowych i legendarnych zwierząt, tłoczących się pośród schematycznych drzew, chmurek. Pomiędzy ciasno skadrowanymi przedstawieniami, rysunki swoje uzupełnia napisami, znakami. Dominuje wyważona kompozycja, staranność i precyzja.
Tomasz Żaglewski, zainteresowania malarstwem wykazywał już w wieku szkolnym by z czasem poświęcić się mu całkowicie. Laureat wielu nagród i wyróżnień ogólnopolskich. Najczęściej podejmuje tematy scenerii miejskiej i panoram.
Henryk Żarski, malarz, obrazy Żarskiego to piękne przenikanie się świętych, ludzi, zwierząt i natury. Jeden z najbardziej znanych twórców sztuki naiwnej, zwany ,,Nikiforem z Pakówki” gdzie przebywał i tworzył od 1962 r. Uznany za życia wśród znawców sztuki. Jego prace prezentowane były m.in. w Holandii, Anglii, Stanach Zjednoczonych, kilka Jego grafik zakupiło Muzeum L`Art w Lozannie. ,,Żarski dysponuje w zauważalny sposób wszystkimi cechami, które charakteryzują dziecięcą umysłowość, jak też dysponuje w obfitości ,,dorosłymi” zdolnościami wytrwałości i dojrzałości technicznej, które pozwalają mu wykorzystać artystycznie i komunikatywnie swoją egzystencjalną prostotę (…) Jedynie dziecko może w ten sposób poddać się sile swoich emocji oraz magii form i kolorów… Jednakże tylko artysta w w najbardziej tego słowa znaczeniu jest zdolny do uzewnętrzniania tego wewnętrznego bogactwa”…
Tych, oraz innych twórców art brut, z kolekcji lubelskiej (Piotr Drożdżak, Ryszard Kosek, Jadwiga Lambert) chcielibyśmy Państwu zaprezentować na okres wakacyjny. Życzymy miłych wrażeń artystycznych.
Agnieszka Wójtowicz
Kurator Galerii Art Brut w Lublinie