BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Trzy kobiety prowadzące spotkanie, siedzą za stołem konferencyjnym. Wśród nich prof. Barbaro, której zdjęcie i wyświetla się na monitorze wraz z krótką notatką o badaczce

Wczesne wykrywanie autyzmu wśród najmłodszych i polska premiera aplikacji ASDetect [01.07.2025]

W Lublinie odbyła się premiera ASDetect. Jest to pierwsza w Polsce, bezpłatna aplikacja mobilna do wykrywania spektrum autyzmu u dzieci. Jej twórczyni, prof. Josephine Barbaro z Australii, spotkała się z kadrą naukową, specjalistami oraz rodzicami, by omówić potencjał narzędzia w kontekście polskiego systemu wsparcia.

1 lipca 2025 roku w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie miało miejsce wydarzenie o wyjątkowym znaczeniu – oficjalna premiera polskiej wersji aplikacji ASDetect. To darmowe narzędzie diagnostyczne, stworzone przez zespół naukowców z australijskiego Uniwersytetu La Trobe, umożliwia wczesne rozpoznanie objawów ze spektrum autyzmu u dzieci w wieku od 11 do 30 miesięcy. Wydarzenie zorganizowane zostało we współpracy Fundacji Alpha oraz UMCS.

Gościem honorowym spotkania była prof. Josephine Barbaro, badaczka z Olga Tennison Autism Research Centre (OTARC), która od lat pracuje nad metodami wczesnej identyfikacji zaburzeń rozwoju społeczno-komunikacyjnego. Jej praca zaowocowała stworzeniem aplikacji ASDetect, opartej na sprawdzonej metodzie SACS-R, która umożliwia rodzicom samodzielne monitorowanie rozwoju dziecka na podstawie serii krótkich filmów i prostych pytań, które uwzględniają wiek dziecka. Narzędzie to zostało przetestowane w Australii i uzyskało skuteczność na poziomie 83%.

Jak podkreśliła dr hab. Anna Prokopiak, kierownik Katedry Psychopedagogiki Specjalnej UMCS i prezes Fundacji Alpha, celem wdrożenia aplikacji w Polsce jest nie tylko przyspieszenie diagnozy, ale także umożliwienie rodzinom szybkiego reagowania jeszcze zanim trudności się nasilą. „Oddajemy rodzicom realne narzędzie w ręce – nie tylko do wczesnego rozpoznania, ale także do zrozumienia zachowań dziecka i rozpoczęcia wsparcia wtedy, gdy jest ono najskuteczniejsze”

Spotkanie było również okazją do wymiany wiedzy między środowiskiem naukowym UMCS a zespołem prof. Barbaro. W trakcie prezentacji prof. Barbaro omówiła globalne doświadczenia wdrażania aplikacji i wskazała możliwości jej adaptacji do polskich realiów.

ASDetect dostępna jest już w polskiej wersji językowej w sklepach Google Play i App Store. Aplikacja zawiera proste instrukcje i obserwacyjne materiały wideo, które prowadzą użytkownika krok po kroku przez proces oceny. Co ważne, wyniki aplikacji nie zastępują diagnozy specjalisty, ale pomagają zidentyfikować potencjalne ryzyko i skierować dziecko na dalszą ścieżkę diagnostyczną i terapeutyczną.

Wprowadzenie ASDetect na polski rynek to bardzo duży krok w kierunku ułatwienia i udostępnienia dostępu do wiedzy i narzędzi diagnostycznych większej liczbie osób. Jest to również przykład, jak międzynarodowa współpraca może przynieść konkretne i użyteczne rozwiązania dla rodzin i specjalistów. „Z autyzmu nie można się wyleczyć, ale autyzm można ominąć” – przypomniano podczas spotkania, podkreślając wagę wczesnej interwencji i trafnej diagnozy.

Więcej informacji o aplikacji oraz jej funkcjonalności można znaleźć na stronie: asdetect.autyzmlublin.pl

Galeria zdjęć

Tekst: Agnieszka C. Gałązka
Fotografie: Anna Bieganowska-Skóra

Materiał powstał w ramach projektu „Wzmacniamy aktywność” 
realizowanego w okresie 01.01.2025 r. – 29.02.2028 r.
przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki

Zadanie publiczne jest dofinansowane ze środków PFRON 

UWAGA: Pobieranie, kopiowanie i jakiekolwiek inne wykorzystanie treści dostępnych w powyższym materiale wymaga pisemnej zgody LFOON – SW będącego właścicielem serwisu www.niepelnosprawnilublin.pl.

Facebook