"Sport w ruchu — Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu" to temat międzynarodowego konkursu fotograficznego promowanego przez Dykasterię Kultury i Edukacji w kontekście Jubileuszu i skierowanego do młodych ludzi poniżej 25 roku życia.
Proponowany temat to Sport i nadzieja, z czterema “kategoriami”: “Sport i rodzina”, “Sport i ekologia”, “Sport i niepełnosprawność” oraz “Sport i polityka”.
Niepublikowane zdjęcia — nieedytowane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i wykonane po 2020 roku będzie można przesyłać do 30 kwietnia — na adres e-mail: sportinmotion@dce.va.
Udział jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich, w tym nieprofesjonalistów
Więcej informacji i zasady konkursu są dostępne na stronie internetowej Dykasterii — https://www.dce.va/it/news/2024/concorso-di-fotografia.html
13 zwycięskich fotografii (jedna dla tematu “Sport i nadzieja” i trzy dla każdej z czterech kategorii) zostanie ogłoszonych w sobotę 14 czerwca 2025 r., z okazji Jubileuszu Sportu.
"Zwycięzcy — podkreśla dykasteria — zostaną przedstawieni papieżowi, odwiedzą Muzea Watykańskie, właśnie z perspektywy doświadczenia artystycznego, a ich zdjęcia zostaną rozpowszechnione za pośrednictwem mediów watykańskich".
Partnerami inicjatywy są L’Osservatore Romano, Pakt Edukacji Globalnej, Papieska Fundacja Gravissimum educationis i Athletica Vaticana. W skład jury wchodzą przedstawiciele tych organizacji, a także Giovanni Zenoni, młody fotograf sportowy, oraz Arturo Mariani, były piłkarz reprezentacji narodowej osób po amputacjach, a obecnie trener.
Celem konkursu jest “połączenie trzech słów, które nie zawsze są tak bliskie, jak powinny: sport-młodzież-sztuka”, wyjaśnia kard. José Tolentino de Mendonça, prefekt Dykasterii Kultury i Edukacji.
Inicjatywa została zaproponowana jako “platforma artystyczna — fotografia — dzięki której młodzi ludzie mogą opowiedzieć o nadziei związanej ze sportem”, doświadczając go “jako miejsca nadziei”, a także manifestując “jego wymiar edukacyjny, jedność między kulturą a edukacją”.
Propozycja ta jest skierowana do ludzi młodych, aby "mogli opowiedzieć rzeczywistość swoimi oczami, widząc to, czego dorośli nie zawsze potrafią, pokazując to, co "istotne, a niewidoczne" (Mały Książę — Antoine de Saint-Exupéry)".
Źródło: www.ekai.pl