We wtorek, 8 października 2024 r. w godz. 10:00-12:00 w sali CTW-113 Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie odbędzie się uroczyste ogłoszenie wyników oraz rozdanie nagród przyznanych w Międzynarodowym Konkursie książek z dotykowymi ilustracjami dla dzieci niewidomych i słabowidzących.
Międzynarodowy konkurs na książkę dotykową dla niewidomych dzieci „Typhlo&Tactus Competition” jest organizowany od 1999 roku.
To wydarzenie niezwykle prestiżowe, ma charakter biennale. Jest skierowane do autorów i ilustratorów dotykowych książek z ilustracjami dla dzieci niewidomych oraz słabowidzących.
Celem projektu jest stwarzanie osobom niewidomym możliwości uczestnictwa w życiu kulturalnym. Do tej pory był organizowany m.in. w Belgii, Francji oraz Włoszech. Polska uczestniczy w tym międzynarodowym projekcie od 2005 roku.
Organizatorem tegorocznej, XVI. edycji konkursu została Polska a jego uczestników, pochodzących z 23 krajów będziemy gościć w Lublinie od 5 do 8 października 2024.
W krajowym etapie konkursu “Typhlo&Tactus 2024”, wyłoniono pięć książek, które będą reprezentować Polskę w części międzynarodowej konkursu.
Finał zostanie przeprowadzony w Lublinie. Konkurs odbywa się co dwa lata i jest jedynym takim międzynarodowym konkursem o zasięgu światowym.
W dniach 5-7 października grupa jurorów z 7 państw wybierze zwycięskie książki. Zostaną także przyznane wyróżnienia w różnych kategoriach.
Dzień później – 8 października – w sali CTW-113 Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie w godzinach 10:00-12:00, odbędzie się uroczysta mini gala ogłoszenia wyników oraz rozdanie nagród, które zostanie poprzedzone 10-minutowymi prezentacjami.
Program
10:00 – 12:00 Wystawy;
- Typhlo&Tactus 2024 – pokonkursowa wystawa książek z dotykowymi ilustracjami;
- KUL CAN /Fundacja Hungry Fingers: Dzielimy się wiedzą – Warsztaty rysunkowe dla niewidomych dzieci na pięciu kontynentach.
10:00 – 11:15 Powitanie gości;
- Marek Jakubowski – Wspomnienie;
- Konkurs Typlo&Tactus w liczbach i obrazach – Patricia Richard, Bogusław Marek;
- Po co niewidomym dzieciom książki z obrazkami? – Sabriye Temberken, Frances Gentle, Bogusław Marek;
- Lublin – niewidzialna stolica kulturalna Europy – Bogusław Marek, Khrystina Kazymyriv, Beata Cybulak, Henryk Kawecki, Marcin Matys;
- Zobaczyć drzewa: zapowiedź projektu Storie sulle dita Alberi – Stefano Alfano, Pietro Vecchiarelli;
- Pierwsza w Polsce wysyłkowa biblioteka książek z dotykowymi ilustracjami – Bożena Kazanowska.
11:15 – 12:00 Pozdrowienia z krajów uczestniczących w konkursie;
- Ogłoszenie wyników konkursu – Wręczenie dyplomów – Zapowiedź konkursu Typhlo&Tactus 2026.
Wydarzenie będzie transmitowane (poprzez streaming) do 23 krajów na 5 kontynentach, dla członków grupy “Typhlo&Tactus”.
Link do transmisji online
Na stronie www.tactus.org można zapoznać się z wynikami poprzednich konkursów, obejrzeć przykłady książek i uzyskać wiele cennych informacji dotyczących konkursu.
Główny organizator wydarzenia:
Fundacja Hungry Fingers;
Fundacja Biznes Edukacja Rozwój;
Partnerzy:
KUL CAN Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością;
Galeria Labirynt;
Wydarzenie realizowane dzięki wsparciu Miasta Lublin.
Informacja powstała na podstawie materiałów zamieszczonych na portalu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz w mediach społecznościowych KUL CAN Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością.