Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 6-25 października pod hasłem „Powroty”, rozumiane jako powroty artystyczne oraz powrót do dużych form teatralnych.
Jak zawsze sięgniemy po spektakle z różnych scen teatralnych całej Polski, które przyciągnęły widzów i zwróciły uwagę krytyków w ciągu ostatnich miesięcy. Na lubelskich scenach pojawią się przedstawienia zrealizowane w Krakowie, Bydgoszczy, Bielsku-Białej oraz warszawskie.
Festiwalowe prezentacje będą nawiązywać do wątków stale obecnych w poprzednich latach, gdzie literatura często odgrywała kluczową rolę. Zaproszone spektakle godzą staranne odczytanie tekstów literackich ze szczególną wrażliwością społeczną oraz proponujące pogłębioną analizę otaczającego nas współcześnie świata.
Kolejny raz podczas Konfrontacji Teatralnych staramy się prezentować propozycje teatralne wyposażone w narzędzia dostępności. W tym roku w programie znalazły się dwa takie spektakle.
Teatr Collegium Nobilium – Akademia Teatralna w Warszawie
„Casting”
reż. Mateusz Atman, Agnieszka Jakimiak
spektakl z audiodeskrypcją
UWAGA: Dla widzów, którzy chcą skorzystać z audiodeskrypcji dostępne będą odbiorniki. Ze względów higienicznych zachęcamy do przyniesienia własnych słuchawek.
Sprzęt do audiodeskrypcji dzięki uprzejmości Stowarzyszenia “Otwieracz”
20 października / niedziela / godz. 19:00
Sala Widowiskowa CK
bilety: 30/40 zł
W jednym z najlepiej ocenianych spektakli dyplomowych ostatnich lat siedem osób kończących aktorstwo w Akademii Teatralnej zmierzy się z tekstem, który każdy zna i którego większość osób na świecie nie wypowie ze sceny – z legendarnym Być albo nie być… z „Hamleta” Szekspira. Siedem osób stanie przed dylematem: Jak się dziś Wam zaprezentować? Z której strony dać się poznać? Przez kogo i jak być ocenionym? Dla kogo dziś grać?
To casting na temat autopromocji, konkurencyjności, pewności siebie, wzajemnego oceniania, wzajemnego wstrzymywania się od oceniania, dobrych i złych strategii feedbacku. To casting, jaki mógłby być.
Spektakl zawiera wulgaryzmy.
reżyseria, scenariusz: Mateusz Atman i Agnieszka Jakimiak / występują, scenariusz: Emilia Florczak, Maciej Karbowski, Michał Kaszyński, Kamil Książek, Helena Rząsa, Iga Szubelak, Hanna Wojtóściszyn, Agnieszka Jakimiak, Mateusz Atman / choreografia: Oskar Malinowski / przestrzeń: Mateusz Atman i Nina Sakowska / kostiumy: Nina Sakowska / opracowanie muzyczne: Marek Zawadzki / asystentury: Aleksandra Bratkowska, Agata Krolow, Dominik Rubaj
Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie
„Romeo i Julia”
reż. Dominika Feiglewicz, Zdenka Pszczołowska
spektakl w Polskim Języku Migowym
22 października / wtorek / godz. 19:00
Sala Widowiskowa CK
bilety: 50/60 zł
Oryginalne spojrzenie na tragedię Szekspira przez pryzmat młodych kochanków oraz problemy języka i komunikacji. Ważną rolę w adaptacji klasycznego tekstu przy tworzeniu spektaklu pełnił dramaturg polskiego języka migowego – Jakubie Studzińskim. Tekst modyfikowany był kilkukrotnie, by służył w równym stopniu aktorom słyszącym, jak i głuchym.
Przedstawienie łączy elementy tradycyjnego teatru i teatru tańca .Tytułowego Romea i Julię grają jednocześnie dwie pary: jedna to profesjonalna aktorka i aktor, druga – performerka i performer, będące osobami głuchymi.
Opowieść skupia się w zasadzie wyłącznie na takich tematach, jak miłość dwojga młodych ludzi i komunikacja między nimi, z tej inscenizacji niemal całkowicie wypadł cały kontekst zwaśnionych rodzin. Na pierwszy plan wysuwa się ruch, taniec, wizualizacje i emocje młodych twórców.
Spektakl posługuje się jednocześnie polskim językiem fonicznym, PJM oraz zawsze dostępnymi napisami w języku polskim.
reżyseria: Dominika Feiglewicz, Zdenka Pszczołowska / dramaturgia w PJM: Jakub Studziński / choreografia: Anna Maria Krysiak / animacje scenograficzne i muzyka: Paweł Penarski / scenografia: Anna Oramus / reżyseria świateł: Marcin Chlanda / kostiumy: Krystian Foltyniewicz, Anna Oramus / inspicjent: Anna Wójcicka / występują: Dominika Kozłowska, Marta Mazurek, Rafał Bołdys, Karol Kubasiewicz
Opis spektaklu “Romeo i Julia” w PJM
BILETY:
Dostępne w kasie Centrum Kultury w Lublinie oraz online: cklublin.bilety24.pl
Festiwal Konfrontacje Teatralne / Centrum Kultury w Lublinie