Projekcja filmu „X+Y” połączona z dyskusją na temat tolerancji, a do tego warsztaty tworzenia biżuterii oraz projektowania i układania mozaiki, to program zajęć w ramach projektu Sztuka Wrażliwości organizowanego przez Warsztaty Kultury w Lublinie.
Tolerancja i wykluczenie w grupach rówieśniczych
Pokazy komediodramatu „X+Y” w reż. Morgana Matthewsa zaplanowano na 20 września i 4 października. Film skierowany jest do uczniów klas 6-8 szkół podstawowych oraz klas licealnych.
Lekcja różnorodności
Głównym bohaterem filmu jest Nathan, nastoletni geniusz matematyczny. Chłopiec świetnie rozwiązuje najbardziej skomplikowane zadania, ma jednak problemy z nawiązywaniem relacji z ludźmi, a szczególnie ze swoją matką. Jest jak żółw zamknięty w skorupie. Od dziecka zmaga się z autyzmem. Jedyną osobą, która rozumiała chłopaka, był tragicznie zmarły w wypadku samochodowym ojciec.
Pozbawiony przyjaciół i małomówny Nathan marzy o wygranej w międzynarodowej olimpiadzie matematycznej. W przygotowaniach pomaga mu zupełnie nietypowy nauczyciel, pan Humphreys. Ostatni etap przed wielkim wydarzeniem, obóz naukowy w Chinach, wywołuje w bardzo zaplanowanym życiu Nathana spory zamęt. Czy poradzi sobie z tak irracjonalną siłą, jaką jest miłość? „X + Y” to poruszającą opowieść o wyzwaniach życia z autyzmem oraz przezwyciężaniu własnych barier.
Po projekcji filmu odbędzie się dyskusja na temat neuroróżnorodności, tolerancji, wykluczeniu w grupach rówieśniczych. Uczestnicy spotkania postarają się poszerzyć świadomość na temat spektrum autyzmu i jego przejawów. Nie zabraknie też nauki wrażliwości na potrzeby osób z wyzwaniami.
Warsztaty projektowania i układania mozaiki
Z kolei na 22 września zaplanowano warsztaty „TwoŻywo: Pixel art”. Ich uczestnicy ułożą swoją własną mozaikę z pikselowych płytek w formacie a4. Gotowe dzieła zabiorą potem do domu. Warsztaty będą składać się z dwóch części: projektowania mozaiki oraz układania z przyklejaniem. Organizatorzy zapewniają wszystkie potrzebne narzędzia oraz materiały.
Warsztaty są przeznaczone dla osób początkujących i zaawansowanych. Poprowadzi je Paulina Garbiec, współzałożycielka Społecznej Pracowni Mozaiki. Artystka zajmuje się mozaiką artystyczną, wprowadza sztukę w przestrzeń miasta, a także tropi mozaiki towarzyszące architekturze modernistycznej. Garbiec współpracowała między innymi z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki, Muzeum Miejskim w Tychach, Katowice Street Art Festival.
Warsztaty tworzenia kolczyków polimerowych
To nie koniec, ponieważ w sobotę, 28 września, odbędą się warsztaty tworzenia biżuterii z wykorzystaniem glinki polimerowej.
To niezwykle plastyczny materiał, przez co często nazywana jest ona tworzywem termoplastycznym. Można ją mieszać, tworzyć nowe kolory, nadawać teksturę, lakierować i malować. Używana przez artystów i hobbystów, od dzieci po profesjonalnych rzemieślników i twórców filmowych idealnie sprawdza się w tworzeniu „wesołej” biżuterii. Warsztat poprowadzi Flora Nastaj.
Na projekcję i warsztaty obowiązują zapisy.
Harmonogram zajęć:
Zrozumieć autyzm – pokaz filmu „X+Y” oraz lekcja różnorodności
20 września 2024 r.,
- I pokaz godz. 08:00
- II pokaz godz. 11:00
4 października 2024 r.
- I pokaz godz. 08:00
- II pokaz godz. 11:00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Dla kogo: pokaz dla klas 6-8 oraz klas licealnych
Zapisy: formularz
Udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Dostępność: Pokaz przyjazny autyzmowi w przestrzeni przyjaznej sensorycznie. Dostępne słuchawki wyciszające oraz strefa wyciszenia.
TwoŻywo: Pixel art
Kiedy: 22 września 2024 godz. 11:00-13:00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 7, sala warsztatowa – parter
Dla kogo: dzieci i młodzież 7+
Zapisy: formularz
Udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń
Dostępność: Warsztat przyjazny autyzmowi i neuroróżnorodności. Dostępne słuchawki wyciszające oraz strefa wyciszenia.
TwoŻywo: Kolczyki polimerowe
Kiedy: 28 września 2024, godz. 11:00-13.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 7, sala warsztatowa – parter
Dla kogo: dzieci i młodzież 12+
Zapisy: formularz
Udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń
Dostępność: Warsztat przyjazny autyzmowi i neuroróżnorodności. Dostępne słuchawki wyciszające oraz strefa wyciszenia.
Projekt „Sztuka Wrażliwości” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Źródło: lublin.eu