BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Świat judaizmu a niepełnosprawność. Żydowski Instytut Historyczny z kolejnym spotkaniem

Spotkanie otworzy cykl rozmów o niepełnosprawności. W kolejnych odsłonach podjęte zostaną tematy organizacji społecznych, opieki instytucjonalnej, cedaki, Gemilut Chasadim, omówione życie osób z niepełnosprawnością w różnych przestrzeniach czasowych.

Spotkanie odbędzie się 20 czerwca 2024 r. o godz. 18:00 w Żydowskim Instytucie Historycznym i będzie transmitowane na Facebooku ŻIH.

Nowy cykl spotkań w Żydowskim Instytucie Historycznym

I rzekł Mojżesz do Wiekuistego: „Wybacz Panie, nie jestem ja człowiekiem wymowy, i nie byłem takim ni wczoraj, ni onegdaj, ni odkąd począłeś mówić ze sługą Twoim, gdyż ociężałych ust i ociężałego języka jestem”. I rzekł Wiekuisty do niego: „Kto dał usta człowiekowi, albo kto czyni niemym, albo głuchym, albo widzącym, albo niewidzącym? Czyż nie Ja, Wiekuisty? […]”.

– taki cytat z Księgi Mojżeszowej w tłumaczeniu Izaaka Cylkowa wita nas w zaproszeniu na wydarzenie. Jak najbardziej te słowa są dobrym początkiem do dyskusji o niepełnosprawności i osobach z niepełnosprawnością w teologii judaistycznej, źródłach, interpretacjach, praktyce, którą 20 czerwca poprowadzi Małgorzata Kordowicz i profesor Stanisław Krajewski.

Zaproszeni goście

Żydowski Instytut Historyczny zawsze dba o to, by organizowane rozmowy były podejmowane przez rzetelne osoby, nie inaczej jest tym razem. W spotkaniu udział wezmą:

  • Małgorzata Kordowicz – pierwsza polska rabinka. Absolwentka Hebraistyki na Uniwersytecie Warszawskim i Żydowskiego Seminarium Teologicznego (JTS) w Nowym Jorku, w 2016 r. stworzyła pierwszy powojenny modlitewnik dla dzieci żydowskich.
  • prof. Stanisław Krajewski – profesor w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, żydowski współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów od jej powstania w roku 1990. Autor m.in. książek „Żydzi, judaizm, Polska”, „54 komentarze do Tory dla nawet najmniej religijnych spośród nas”, „Poland and the Jews: Reflections of a Polish Polish Jew”, „Tajemnica Izraela a tajemnica Kościoła”.

Warto przyjść i posłuchać, spotkania organizowane przez Żydowski Instytut Historyczny są zawsze rzetelnie przygotowane i na pewno uczestniczenie w nich w żaden sposób nie mieści się w ramach aktywności marnującej czas.

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies