Po 10 latach od ostatniego dużego turnieju i po raz czwarty (2014, 2009 i 2003) Polska zgromadzi najlepszych zawodników do walki o tytuł mistrza Europy.
W tegorocznej edycji, na kręgielni Klubu Kręglarskiego Wrzos w Sierakowie wystartuje 84 reprezentantów z ośmiu państw (Chorwacja, Czechy, Niemcy, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja i Słowenia).
XXIII Mistrzostwa Europy IBSA w kręgle klasyczne niewidomych i słabowidzących odbędą się w dniach 11-18 maja w Kręgielni Wrzos Sieraków przy ul. Poznańskiej 27 w Sierakowie
Poprzednie Mistrzostwa Europy zostały rozegrane w ubiegłym roku w Targu Mures (Rumunia). Międzynarodową organizacją zrzeszającą sportowców z wadami wzroku jest IBSA (International Blind Sports Federation). W Polsce za organizację zawodów rangi mistrzowskiej odpowiada Sekcja Niepełnosprawnych Niewidomych i Słabowidzących przy Polskim Związku Kręglarskim.
Osoby z dysfunkcją narządu wzroku rywalizują w trzech kategoriach, w zależności od stopnia niewidzenia:
- B1 – osoby niewidome
- B2
- B3
Medale europejskiego czempionatu rozdane będą w następujących konkurencjach:
- Single (14 – 15 maj)
- Kombinacja (finały 17 maj)
- Mixty (16 maj)
- Drużynowo (14 maj)
Indywidualnie zarówno kobiety i mężczyźni na początek rozgrywają 4 gry po 30 rzutów (łącznie 120 rzutów) i walczą o awans do finału (zgodnie z tabelą finalistów zapisaną w regulaminie IBSA). W finale zawodniczki i zawodnicy znów oddają 120 rzutów, których wynik wyłoni Mistrza Europy w singlach. Natomiast łączny wynik 240 rzutów wskaże zwycięzcę w kombinacji.
Mixty z kolei składają się z zawodniczki i zawodnika w poszczególnych kategoriach. W trakcie rywalizacji odbywają się dwa sety, w których oboje oddają po 10 rzutów – walka trwa do dwóch zwycięstw. W przypadku remisu oddawane są „rzuty zwycięstwa”.
Drużyny składają się w przypadku pań z trzech zawodniczek (B1, B2 i B3), natomiast w przypadku panów z sześciu zawodników (2xB1, 2xB2 i 2xB3). Do wyniku łącznego drużyny liczone są starty indywidualne graczy.
Działalność organizatora turniejów kręglarskich ma nie tylko charakter sportowy, ale również społeczny i edukacyjny, wspierając osoby z dysfunkcją narządu wzroku w ich życiu codziennym oraz promując równouprawnienie i aktywizację w społeczeństwie.
Źródło: radiopoznan.fm