BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Baner promujący wydarzenie

Konferencja podsumowująca projekt dotyczący opracowania tyflomap zabytkowych założeń parkowych

W dniu 23 maja 2024 r. w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej (sala kinowa) odbędzie się konferencja podsumowująca projekt pt. „Technologia opracowania tyflomap zabytkowych założeń parkowych" organizowana przez Wojskową Akademię Techniczną.

Tematem konferencji będzie przedstawienie badawczych i praktycznych wyników trzyletniego projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i realizowanego w Wojskowej Akademii Technicznej w latach 2021-2024.

Celem projektu było wypracowanie i pilotażowe wdrożenie kompleksowej technologii opracowywania niskobudżetowych tyflomap walorów kulturowych zabytkowych parków i ogrodów, zwiększających dostępność oferty turystycznej i kulturowej dla osób niewidomych i słabowidzących.

Podczas konferencji poznamy świat parków i ogrodów projektowanych w różnych stylach – od renesansowych i barokowych, przez ogrody krajobrazowe, aż po orientalne ogrody japońskie. Zaprezentowane zostaną ideę przedstawiania na tyflomapach cech różnych stylów ogrodowych oraz edukacji osób niewidomych i słabowidzących w zakresie ich poznawania. 

Dowiemy się o metodycznych i praktycznych aspektach całego procesu redakcji map i doboru technik ich druku, przeprowadzonego w ścisłej współpracy z odbiorcami map, czyli osobami niewidomymi i słabowidzącymi. Z uwagi na fakt, że konferencje poświęcone tyflokartografii odbywają się bardzo rzadko, część spotkania przeznaczony będzie na wystąpienia osób z innych ośrodków zajmujących się rozwiązaniami dla osób niewidomych i słabowidzących.

Zabytkowe parki i ogrody to znaczna część polskiego i światowego dziedzictwa kulturowego i jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych odwiedzanych przez osoby z niepełnosprawnością wzroku. Dotychczasowe poznawanie parków przez osoby niewidome i słabowidzące możliwe było głównie dzięki wyobrażeniom kreowanym poprzez opowieść przewodnika. Poznawanie takie nie jest jednak kompletne, gdyż pozbawione jest cech właściwych przestrzeni: świadomości lokalizacji oraz relacji przestrzennych pomiędzy jej elementami. Te możliwości dają mapy, jednak tylko w nielicznych parkach można takowe spotkać, a jeśli już są to mapy służące głównie nawigacji i przemieszczaniu się po parku, nie zaś poznawaniu sztuki ogrodowej.

W naszym projekcie zaproponowaliśmy nowe podejście do opracowywania tyflomap parków. Nie opracowujemy tyflomap służących poruszaniu się po nich. Chcemy za pomocą map przekazywać to, co nazywamy wartościami kulturowymi, czyli informacje o tych cechach parku, które decydują o jego pięknie i unikalności. O cechach tych decyduje ogrodowa kompozycja, czyli układ określonych elementów przyrody, wody i architektury, zestawionych ze sobą w taki sposób, że tworzą one harmonijną całość. Rodzaj tych elementów i sposób ich rozlokowania w przestrzeni decydują o stylu, w którym ogród został zaprojektowany, zaś mapa, jako pomniejszony obraz parku, jest jednym z niewielu rozwiązań oddających rzeczywiste relacje pomiędzy jego wszystkimi obiektami.

Za pomocą naszych map chcemy zachęcić osoby z dysfunkcjami wzroku do samodzielnej eksploracji kompozycji parkowych, poznawania i rozróżniania ich stylów, bliższego i bezpośredniego obcowania z obiektami kultury. Wierzymy, że opracowane przez nas tyflomapy umożliwią osobiste odkrywanie historycznych ogrodów osobom z niepełnosprawnością wzroku i pozytywnie wpłyną na odczucie inkluzji informacyjno-edukacyjnej naszych odbiorców.

Udział w konferencja jest nieodpłatny, uczestnikom zapewniamy przerwę kawową i lunch.

Konferencja została objęta Honorowym Patronatem Głównego Geodety Kraju.

Chętnych do wzięcia udziału w konferencji prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

Program Konferencji (PDF, 227 KB)

Źródło: gisplay.pl

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies