W dniach 18-28 sierpnia 2023 r. w Lublinie odbyły się 5. Indywidualne Mistrzostwa Świata FIDE Osób z Niepełnosprawnościami w Szachach, zorganizowane przez Polski Związek Szachowy w Hotelu Arche.
Piąta edycja mistrzostw rozgrywana była w systemie szwajcarskim w 9 rundach. Tempo gry wynosiło 90 minut na 40 posunięć + 30 minut na dokończenie + 30 sekund na wykonanie każdego posunięcia na początku partii.
Dyrektorem turnieju był Paweł Zaskalski, Wiceprezes Polskiego Związku Szachowego ds. Sportu Powszechnego a sędzią głównym zawodów – IA Sabrina de San Vicente z Urugwaju.
Zawody dofinansowano ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Ceremonia otwarcia
Ceremonia otwarcia mistrzostw odbyła się 18 sierpnia 2023 r. w Sali Konferencyjnej Hotelu Arche, przy ul. Zamojskiej 30 w Lublinie.
W wydarzeniu wzięło udział 46 zawodników z 9 krajów (Angola, Czechy, Hiszpania, Izrael, Kazachstan, Polska, Stany Zjednoczone, Ukraina, Włochy). Wśród zawodników znalazło się 11 kobiet. Najliczniejszą grupę zawodników, liczącą 22 osoby, stanowili reprezentanci Polski. Drugą, co do liczebności grupą była delegacja z Ukrainy – 12 osób. Reprezentacja Hiszpanii liczyła 3 osoby. Po dwóch delegatów pochodziło z Czech, Kazachstanu i Włoch. Angolę, Izrael oraz Stany Zjednoczone reprezentowali pojedynczy zawodnicy.
Uroczystego otwarcia mistrzostw dokonał Wiceprezes Polskiego Związku Szachowego ds. Sportu Powszechnego, Pan Paweł Zaskalski, który zwrócił się do zebranych słowami:
“Jesteśmy bardzo zaszczyceni, że przyjechaliście i będziecie razem z nami obchodzić to święto szachów. Mamy nadzieję, że spędzicie w Lublinie pięknie czas, nie tylko przy szachownicy, ale również w mieście i chciałbym Wam życzyć przede wszystkim ciekawych partii.”
Następnie głos zabrał Andreas Kontokanis, FairPlay Officer, który w języku angielskim serdecznie powitał wszystkich zawodników, zwrócił uwagę na zakaz używania urządzeń elektronicznych podczas zawodów i przypomniał o konieczności rejestracji osobistych urządzeń medycznych.
Po Nim, głos zabrał Dominique Dervieux, Członek Komisji FIDE ds. Osób z Niepełnosprawnościami, który powiedział:
“Przede wszystkim chcielibyśmy żeby nie była to dla Was tylko rywalizacja, ale też dużo radości i zabawy.”
Wszystkie przemówienia zostały odpowiednio przetłumaczone na języki: polski, angielski oraz Polski Język Migowy.
Ceremonii otwarcia dopełniło odegranie hymnów: Mazurka Dąbrowskiego oraz napisanego w 1951 r., hymnu Międzynarodowej Federacji Szachowej (fr. Fédération Internationale des Échecs, FIDE), którego można wysłuchać tutaj a jego zapis nutowy zobaczyć tutaj.
Na koniec głos zabrała Sabrina de San Vicente, Sędzia Główna z Urugwaju, która wspomniała o zakazie komunikowania się podczas zawodów w języku migowym i życzyła zawodnikom udanych rozgrywek.
Po ceremonii otwarcia zawodnicy przystąpili do pierwszej rundy.
Zawodnicy
Pierwszy numer na liście startowej miał polski arcymistrz Marcin Tazbir (ranking FIDE 2500), natomiast z numerem drugim rozstawiony został mistrz międzynarodowy Daniel Pulvett Marin (ranking FIDE 2496) reprezentujący Hiszpanię. Trzecim najwyższym rankingiem w turnieju legitymował się polski zawodnik Łukasz Nowak (ranking FIDE 2408), któremu kilka dni wcześniej międzynarodowa federacja szachowa przyznała tytuł mistrza międzynarodowego.
Wśród Pań, najwyższy ranking miała polska mistrzyni międzynarodowa Liliana Leszner (ranking FIDE 1936). Drugą najwyżej rozstawioną zawodniczką była również Polka, 17-letnia Emilia Egeman (ranking FIDE 1870). Trzeci najwyższy ranking wśród zawodniczek posiadała mistrzyni FIDE Aleksandra Aleksandrova (ranking FIDE 1772), reprezentująca Izrael. Najmłodszym uczestnikiem zawodów był 12-letni Szymon Barszcz, natomiast najstarszym 69-letni Sławomir Sobociński. Warto podkreślić, że w mistrzostwach brał udział pełny skład polskiej drużyny, która zdobyła złoty medal na tegorocznej Olimpiadzie Szachowej Osób z Niepełnosprawnościami w Belgradzie (Tazbir, Molenda, Dukaczewski, Piekielny, Stachańczyk).
Przebieg rozgrywek
Kolejne rundy rozpoczynały się w dniach 20 – 26 sierpnia 2023 r. o godzinie 15:00, natomiast runda 9 w ostatnim dniu rozgrywek, tj. 27 sierpnia 2023 r. o godzinie 10:00.
Przebieg rozgrywek można prześledzić w raportach z poszczególnych rund, zamieszczonych na stronie Polskiego Związku Szachowego:
Ceremonia zamknięcia
Podczas ceremonii zamknięcia mistrzostw w dniu 27 sierpnia 2023 r. głos zabrał Wiceprezes Polskiego Związku Szachowego ds. Sportu Powszechnego, Pan Paweł Zaskalski:
“Szanowni Państwo, witam Państwa na uroczystości zakończenia Mistrzostw Świata dla Osób z Niepełnosprawnościami. (…) Cieszymy się, że przyjechaliście tu i mamy nadzieję, że spędziliście miło czas.”
Zwycięzców turnieju ogłosiła Pani Sabrina de San Vicente z Urugwaju – Sędzia Główna.
Klasyfikacja mężczyzn:
- I miejsce – Marcin Tazbir (Polska)
- II miejsce – Daniel Eduardo Pulvett Marin (Hiszpania)
- III miejsce – Paweł Piekielny (Polska)
- IV miejsce – Marcin Molenda (Polska)
- V miejsce – Duilio Collutiis (Włochy)
- VI miejsce – Nikolav Mukha (Ukraina)
Klasyfikacja kobiet:
- I miejsce – Emilia Egeman (Polska)
- II miejsce – Aleksandra Aleksandrova (Izrael)
- III miejsce – Malwina Szewczyk (Polska)
Zwycięzcy otrzymali dyplomy, medale, puchary oraz nagrody pieniężne.
Pula nagród finansowych wynosiła 5000 Euro. W kategorii Open przyznano nagrody pieniężne za zajęcie miejsc od I do VI:
- I miejsce – 1500 Euro
- II miejsce – 1000 Euro
- III miejsce – 800 Euro
- IV miejsce – 600 Euro
- V miejsce – 500 Euro
- VI miejsce – 300 Euro
oraz 300 Euro za zajęcie I miejsca w klasyfikacji kobiet.
Galeria zdjęć
Tekst i foto: Wiktoria Kwiecień
Materiał powstał w ramach projektu “Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego”
realizowanego w okresie 06.06.2023 – 11.12.2023 r.
przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki.



Zadanie publiczne jest finansowane ze środków PFRON przyznanych przez Samorząd Województwa Lubelskiego
UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.