BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

40. urodziny Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zalutyniu

Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele cieszą się zasłużonym wakacyjnym wypoczynkiem i ich myśli dalekie są od szkolnej codzienności.

Żeby zupełnie o niej nie zapomnieć, publikujemy dziś relację z wielkiego święta, jakie obchodziła jedna z zaprzyjaźnionych szkół:

6 czerwca 2022 r. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Zalutyniu  obchodził jubileusz 40-lecia swojego istnienia.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9:00 Mszą św. w Kościele Parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Piszczacu. Przybyli na nią zaproszeni goście, nauczyciele oraz uczniowie. Uroczyste nabożeństwo odprawił ksiądz proboszcz Michał Oleszczuk.

Po Mszy św. wszyscy udali się do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zalutyniu, gdzie kontynuowano obchody jubileuszu.

W pięknej scenerii parku okalającego szkołę mogliśmy powitać przybyłych na uroczystość dostojnych gości: Panią Teresę Misiuk – Lubelskiego Kuratora Oświaty, Panią Annę Tusińską – Starszego Wizytatora Kuratorium Oświaty w Lublinie, Pana Bogusława Korzeniewskiego – zastępcę Wójta Gminy Piszczac, przedstawicieli władz lokalnych, byłych pracowników Ośrodka, absolwentów oraz rodziców i uczniów. Uroczystość rozpoczęła się uroczystym odśpiewaniem hymnu.

Jako pierwsza głos zabrała Pani Maria Stasiewska. Serdecznie i ciepło powitała wszystkich zebranych oraz zaprosiła na scenę Panią Bożenę Guz – Dyrektor Ośrodka, która w krótkim przemówieniu skierowała do wszystkich gości gorące słowa powitania oraz podziękowała pracownikom placówki za zaangażowanie w przygotowanie jubileuszu.

Następnie głos zabrała Pani Teresa Misiuk – Lubelski Kurator Oświaty, która wręczyła pani Dyrektor okolicznościowy dyplom oraz wyraziła wyrazy uznania i gratulacje z okazji tak pięknego jubileuszu. Później przemawiał przedstawiciel organu prowadzącego pan Bogusław Korzeniewski – zastępca Wójta Gminy Piszczac. Wyraził słowa uznania i podziękował za pracę i trud włożony w wychowanie i edukację osób niepełnosprawnych.

Na ręce pani Dyrektor Ośrodka gratulacje złożyli także: Pan Marek Uściński i Paweł Stefaniuk – radni powiatu bialskiego. Pan Jan Kurowski, były Wójt gminy Piszczac pogratulował tak pięknego jubileuszu oraz przypomniał zebranym historię przejęcia placówki przez Gminę Piszczac. Następnie wystąpił Pan Józef Antończyk, były Dyrektor SOSW w Zalutyniu. W swoim przemówieniu krótko odniósł się do historii placówki.

Gratulacje złożyli także przedstawiciele organizacji pozarządowych: Pani Anna Bieganowska-Skóra (Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki) oraz pani Anna Chwałek, Prezes Stowarzyszenia “Wspólny Świat” w Białej Podlaskiej. Serdeczne gratulacje złożyli także dyrektorzy szkół z gminy Piszczac, przedstawiciele Domu Pomocy Społecznej w Kozuli, Środowiskowego Domu Samopomocy w Międzylesiu, Środowiskowego Domu Samopomocy w Kodniu oraz przedstawiciele Straży Granicznej w Terespolu, Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej, Policji, Nadleśnictwa Chotyłów oraz Polskiego Związku Łowieckiego. Nie zabrakło także gratulacji od Pana Riada Haidara – Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, które w jego imieniu złożyła przedstawicielka biura poselskiego.

Głos zabrali również nasi rodzice: pani Michalina Glina – przewodnicząca Rady Rodziców oraz Lucjan Chwedoruk.

Pani Urszula Grabarczyk, prezes działającego przy szkole Stowarzyszenia Społeczno-Oświatowego “Żyć Godnie”, przedstawiła pokrótce rolę organizacji w funkcjonowaniu szkoły oraz jej historię. Okazja ku temu była niemała, bowiem Stowarzyszenie obchodzi w tym roku dwudziestolecie swojego istnienia.

Zaszczycili nas swoją obecnością także ci, na których zawsze możemy liczyć, czyli nasi sponsorzy.

Następnie zebrani mogli zapoznać się z historią naszej szkoły podczas oglądania prezentacji multimedialnej.

Po części oficjalnej uczniowie grupy teatralnej “Konik na biegunach” zaprezentowali spektakl, przygotowany pod kierunkiem pani Barbary Brodackiej i pani Olgi Kiepas.

Po występie młodych artystów przyszedł czas na jubileuszowy tort. Pani Dyrektor wraz uczniami uroczyście zdmuchnęła świeczki.

Dopełnieniem występów artystycznych było zaprezentowanie przez duet: Ola i Piotrek piosenki ludowej “Takiego Janicka”. Wykonanie utworu odbyło się w pięknym plenerze otaczającym szkołę.

Kolejnym punktem obchodów było uroczyste odsłonięcie Eko-muralu przez panią Kurator Teresę Misiuk, pana Bogusława Korzeniewskiego, zastępcę Wójta, Panią Urszulę Grabarczyk, panią Dyrektor Bożenę Guz oraz przedstawiciela uczniów.

Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy goście zostali zaproszeni na okolicznościowy poczęstunek. Dzieci miały możliwość obejrzenia występów cyrku, korzystały także z dmuchanej zjeżdżalni oraz tańczyli zumbę pod kierunkiem pani instruktor. Chętni brali udział w grach i zabawach sportowych przygotowanych przez nauczycieli.

Przybyli na uroczystość, zostali zaproszeni do zwiedzania szkoły i obejrzenia przygotowanych wystaw. Szczególnym powodzeniem wśród zwiedzających cieszyły się stare kroniki szkolne, a także pamiątkowe zdjęcia.  

Święto szkoły stało się również okazją do zaprezentowania osiągnięć uczniów. Ściany szkoły zdobiły dyplomy, medale i puchary pozyskane przez uczniów w minionych latach oraz te zdobywane obecnie.

Do jubileuszu nawiązywały także specjalnie zaprojektowane pamiątki, którymi zostali obdarowani goście.

Wspólne spotkanie integracyjne gości, obecnych i dawnych pracowników szkoły, rodziców uczniów i absolwentów, zakończyło uroczystości jubileuszowe.

Święto szkoły było wspaniałą okazją do snucia refleksji i wspomnień dotyczących losów osób związanych z naszą szkołą, przywołania w naszej pamięci Tych, którzy odeszli oraz do myśli o własnej przeszłości.

Szkoła to młodość, beztroska, wspaniali przyjaciele, to głęboko wyryte w sercu niezatarte wspomnienia, to przecież najpiękniejsze lata w życiu każdego człowieka, do których powraca się z radością i rozrzewnieniem!

W imieniu Dyrekcji, nauczycieli, pracowników i uczniów naszej szkoły dziękujemy wszystkim uczestnikom uroczystości jubileuszowych za szczere życzenia i pamięć.

Relację nadesłała Maria Stasiewska

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies