BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Kobieta w czerwonym ubraniu, która trzyma otwartą książkę. Z książki wydobywają się różne symbole i przedmioty, takie jak gwiazdy, bęben, maski, gitara, ogień, list w butelce i inne. Po prawej stronie jest tekst: Opowieści. 34. Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku 9-12 maja 2024 Opera Lubelska Lublin. Poniżej są logotypy organizatorów: Nieprzetarty Szlak i OPERA LUBELSKA

34. Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku “Opowieści” / z tłum. PJM

Już w ten czwartek, 9 maja 2024 roku rozpoczną się 34. Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku „Opowieści”. Czterodniowe święto teatru, muzyki i wspólnej zabawy zwieńczy kolejny, całoroczny cykl imprez kulturalnych osób z niepełnosprawnością.

W tym roku na deskach Opery Lubelskiej zobaczymy między innymi Teatr Smile z Łodzi, lubelskie Tańcobajki oraz spektakl „Metamorfoza” w wykonaniu litewskiej performerki Ernesty Žemaitytė z Laboratorium Serpantine w Kownie. Atrakcji będzie jednak dużo więcej!

Pierwszy dzień Spotkań odbędzie się w Środowiskowym Domu Samopomocy Akademia Artystyczna przy ul. Nowy Świat 34c – placówce prowadzonej przez Fundację Nieprzetartego Szlaku. To właśnie tam Teatr Euforion z Wrocławia zaprezentuje spektakl na podstawie poezji Bolesława Leśmiana pt. „Pszczoły” i zada nam fundamentalne pytania o sens życia. Tego dnia nie zabraknie również występów muzycznych oraz „lżejszych” spektakli w wykonaniu Teatru Carpe Diem z Lublina oraz Teatru Tacy Sami z Matczyna.

W piątek, 10 maja, w Operze Lubelskiej odbędzie się oficjalne rozpoczęcie Festiwalu, a część artystyczną tradycyjnie otworzy Teatr Kruszynki z Przedszkola Specjalnego nr 2 w Lublinie. W tym roku Kruszynki obchodzą wyjątkowy jubileusz – już od 30-tu lat dzieci, rodzice i terapeuci Kruszynek dają nam okazję do uśmiechu i wzruszeń pokazując na jak wielu płaszczyznach może działać teatr. Tego dnia na scenie przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 5 wystąpi jeszcze jeden jubilat – Teatr Uśmiech z Kielc. Ten utytułowany, pełen wigoru 25-latek w każdym spektaklu zachwyca choreografią, rozmachem i kostiumami zdobywając liczne nagrody i uznanie w kraju i za granicą. A skoro mowa o uśmiechu to nie sposób wspomnieć o Teatrze Smile z Łodzi, który jeszcze tego samego dnia zabierze widzów w podróż przez różne oblicza miłości. „Smile o miłości” to nie tylko widowisko teatralne – to prawdziwa uczta dla zmysłów. Tu każde słowo i gest nabierają nowego znaczenia, a snuta przez aktorów opowieść na długo zostaje w pamięci…

Na scenie grupa młodych osób ubrana w kostiumy nawiązujące do stylu lat 50., takie jak spódnice w kropki i białe bluzki. Na pierwszym planie stoi mężczyzna trzymający duży, płaski model motocykla, za nim zaś para trzyma i powiewa owinięty na jego szyi duży biały szal.

Sobota 11 maja zapowiada się równie interesująco. Po dwóch debiutach – Teatru Horyzont z Łęcznej oraz Teatru Rytm z Lubartowa będziemy mogli zobaczyć spektakl Laboratorium Serapantine w Kownie pt. „Metamorfoza”. Miniatura wyreżyserowana przez choreografkę i tancerkę Juliję Strupaitė opowiada o pierwszych nieśmiałych dotknięciach sceny, oswajania się z nią, cieszenia się nią i bycia na niej szczęśliwym. W roli głównej wystąpi Ernesta Žemaitytė – litewska performerka z porażaniem mózgowym, która od 20 lat tworzy i występuje na scenie. Jak mówią sami twórcy: „Na scenie, podobnie jak w życiu, zachodzi ciągła zmiana, adaptacja, pokonywanie przeszkód. Umiejętność znalezienia pewności siebie jest wyzwalająca – to metamorfoza, której ma się szczęście doświadczyć.” Laboratorium Serpantine to inkluzywana platforma sztuk performatywnych prowadzona przez Miejski Teatr Kameralny w Kownie, której celem jest wyrównywanie praw osób z niepełnosprawnością do udziału w tworzeniu kultury.

Na zakończenie dnia wybierzemy się na… polowanie na strasznego Smoka! Wraz z Dzielnym Rycerzem Wiktorem oraz Dzielną Księżniczką Dorotą będziemy mieli okazję odbyć wyprawę pełną przygód. Czy uda się pokonać smoka? A może czeka nas inne zakończenie tej opowieści? W tą ekscytującą podróż zabiorą nas Tańcobajki pokazując, że życie można przeżyć bez lęku, przemocy i uleganiu konwenansom, że warto zaufać swojemu sercu i po prostu być sobą. Czyż to nie wspaniałe zakończenie tygodnia?

Serdecznie zapraszamy wszystkich widzów bez względu na wiek i stopień sprawności. Wydarzenie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy  Piktogram obrazujący tłumacza języka migowego przez Magdalenę Gach.

Wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc! Jeśli chcesz do nas dołączyć napisz na adres biuro@nieprzetartyszlak.eu lub zadzwoń pod numer 669 998 611.

Po więcej informacji zapraszamy na profil Facebook Fundacji Nieprzetartego Szlaku lub na stronę internetową gdzie znajdziecie Państwo pełny program www.nieprzetartyszlak.eu.

Informacje:

34. Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku „Opowieści

Termin: 9-12 maja 2024 roku

Miejsce: Opera Lubelska, ul. M. Curie-Skłodowskiej 5, Lublin

ŚDS Akademia Artystyczna, ul. Nowy Świat 34c

Organizatorzy: Fundacja Nieprzetartego Szlaku, ŚDS „Akademia Artystyczna” i Opera Lubelska

Główny Organizator: Anna Starobrat

Kontakt z mediami: Michał Stanowski, tel. 603 306 687

e-mail: biuro@nieprzetartyszlak.eu

Patronaty honorowe:

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski
Wojewoda Lubelski Krzysztof Komorski
Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Finansowanie:

Dofinansowano ze środków PFRON
Zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych od Województwa Lubelskiego
Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin

Patronaty medialne:
TVP3 Lublin, Radio Lublin, Akademickie Radio Centrum
Magazyn i portal Nasze Sprawy, LFOON – Biuletyn Niepełnosprawnilublin.pl,

Fundacja Nieprzetartego Szlaku

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies