BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Scena Wielkiej Gali Integracji, widok z widowni

27. Wielka Gala Integracji

5 listopada 2022 r. w warszawskiej Arenie Ursynów odbyła się 27. Wielka Gala Integracji. Przewodnim hasłem tegorocznej edycji była „Miłość”.

Po dwóch latach organizacji wydarzenia w formule online, spowodowanej pandemią tegoroczna Gala odbyła się z udziałem publiczności, była także transmitowana na żywo na kanale YT.

Jak podkreśla Ewa Pawłowska, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji: „Wielka Gala Integracji to nasze największe wydarzenie w roku, nasz zlot gwiaździsty, w którym przecinają się najważniejsze wątki naszej misji. Wszystkie te wątki łączy jedno: miłość. To właśnie miłość jest energią, która napędza nasze działania, daje nam siłę, pomysły, wiarę w sens”.

Wydarzenie rozpoczął występ muzycznego małżeństwa Pauliny i Bartka Gruszeckich, którzy swoim śpiewem kilkukrotnie w trakcie trwania całej Gali, przenosili publiczność w magiczny świat emocji. Podczas jednego z występów duetowi towarzyszył gość specjalny – harmonijkarz Karol Zieliński.

Prowadzenie Gali powierzono: Bogumile Siedleckiej-Goślickiej, znanej w mediach społecznościowych, jako Anioł na Resorach www.aniolnaresorach.pl, Małgorzacie Szumowskiej – liderce i dyrektorce warszawskiej Niewidzialnej Wystawy www.niewidzialna.pl, Tomaszowi Wolnemu – dziennikarzowi i prezenterowi telewizyjnemu oraz Ewie Pawłowskiej – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Organizatorów, zaproszonych gości i zgromadzoną publiczność, powitała Pani Grażyna Wereszczyńska z Biura Kancelarii Prezydenta RP, która odczytała list okolicznościowy od Pary Prezydenckiej – Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

Podczas Gali panowała fantastyczna atmosfera – nie zabrakło zarówno chwil wielkiego wzruszenia, jak i ogromnej radości. Na sześciokątnym telebimie wyświetlono krótki materiał filmowy traktujący o miłości ojcowskiej, która daje siłę, energię i popycha do przodu, wystąpili w nim dwaj Ojcowie: Andrzej Suchcicki – tata Natalii oraz Tomasz Wasielewski – tata Łucji.

Po emisji filmu przyszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu Inte-GRA na projekt dostępnego placu zabaw. Pierwsze miejsce przyznano Zespołowi Projektowemu w składzie: Milena Trzcińska, Łukasz Stępnik oraz Łukasz Kowalski. Kapituła Konkursu przyznała również dwa równorzędne wyróżnienia. Przypadły one w udziale firmom DASTORE z Ostrowa Wielkopolskiego oraz GARDEN AND PLEASURE Pracownia Architektury Krajobrazu i Sztuki Ogrodowej z Warszawy nieruchomosci.pfr.pl/inte-gra.

Po muzycznym przerywniku w wykonaniu duetu Pauliny i Bartka Gruszeckich oraz prezentacji materiału video programu „Peugeot Bez Barier” przyszedł czas na jeden z najważniejszych momentów wydarzenia – wręczenie, przyznawanego od 1997 r. Medalu „Przyjaciel Integracji”. Otrzymują go osoby, instytucje i firmy, działające na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością w Polsce. W tym roku Kapituła Medalu wyróżniła trzy osoby: Piotra Marię Śliwickiego – Prezesa Zarządów Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA oraz Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie ERGO Hestia SA., Izabelę Sopalską-Rybak – założycielkę i Prezes Fundacji Kulawa Warszawa oraz Tomasza Wolnego – dziennikarza i prezentera telewizyjnego, który od 6 lat prowadzi Galę Integracji.

Wręczanie medali uświetnił występ tancerzy z niepełnosprawnością wzroku – Joanny i Dariusza Popławskich – małżeństwa utalentowanego i utytułowanego w wielu turniejach tańca na arenie polskiej, europejskiej i światowej – Mistrzów i Vice Mistrzów Polski w kategoriach zaawansowanej oraz open, zarówno w stylu standardowym, jak i latynoamerykańskim www.facebook.com/niewidomiytancerz.

Kolejnym wzruszającym momentem uroczystości, było ogłoszenie laureata konkursu stypendialnego – II edycji Funduszu Wieczystego im. Piotra Pawłowskiego. Tegorocznym stypendystą został 31-letni Patryk Grab, który od urodzenia zmaga się z czterokończynowym MPD. W 2020 r. Pan Patryk był jednym z finalistów konkursu „Człowiek bez barier”. Jest mieszkańcem DPS w Brzózie Królewskiej, członkiem Stowarzyszenia Dobry Dom oraz Pracownikiem Zakładu Aktywności Zawodowej w Nowej Sarzynie. Jako redaktor własnego kanału na YT „Całe życie na kołach” otrzymane wsparcie mentorskie i grant w wysokości 10 000 zł chce przeznaczyć na zakup profesjonalnego sprzętu do przygotowania oraz montażu filmów i wywiadów z ludźmi z pasją. Odbierając symboliczny czek, Pan Patryk podziękował swoim współpracownikom, którzy codziennie napędzają Go do działania. A na koniec dodał zdanie: „Pamiętajmy, tę niepełnosprawność my mamy, a niepełnosprawność nie ma nas!”.

Podczas Gali Ewa Pawłowska – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, wręczyła Pani Mecenas Beacie Bosak-Kruczek, prowadzącej sprawę Piotra Pawłowskiego, podziękowania: „(…) za niezwykłe i ponadstandardowe zaangażowanie, połączone z uważnością, serdecznością i wnikliwością w dochodzeniu do prawdy. Jest Pani dla nas wzorem sumienności i skrupulatności. Daje Pani pewność, że zawód zaufania publicznego, wykonywany przez Panią z miłością do człowieka i nieprzeciętną pasją niesie wiarę w sprawiedliwość. Dzięki Pani możemy widzieć przesłanie w dramatycznym odejściu Piotra, charyzmatycznego założyciela i prezesa Integracji. I jako organizacja możemy się skupić na dążeniu do walki o godność każdego pacjenta”.

W trakcie emisji materiału video widzowie mogli bliżej poznać pasje Joanny i Dariusza Popławskich oraz Bogumiły Siedleckiej-Goślickiej, a już chwilę później ponownie podziwiać tancerzy w gorącej rumbie, tańczonej przy dźwiękach utworu Margaret „Byle jak”.

Coroczna Gala jest także doskonałą okazją do poruszenia ważnych tematów społecznych. Tym razem w myśl tematu przewodniego rozmawiano „O miłości w działaniu”. W panelu dyskusyjnym udział wzięli: Katarzyna Cimoch – architekt, która poruszyła temat barier architektonicznych i trudnościach z nich wynikających, swoje wystąpienie podsumowała myślą, że architektura i otoczenie nie może odbierać człowiekowi godności, Anna Paruch – mama dwóch adoptowanych chłopców z niepełnosprawnościami, prowadząca bloga dladwochtakichcoukradliserce.pl i fanpage na FB www.facebook.com/DlaDwochTakichCoUkradliSerce, która opowiedziała w jaki sposób miłość rodzicielska zmieniła Jej życie, swoją wypowiedź podsumowała zdaniem: „bez miłości człowiek się nie rozwija” oraz Paweł Wdówik – Pełnomocnik Rządu ds. Osób z Niepełnosprawnościami, który podkreślał, że niepełnosprawność jest apolityczna, natomiast społeczeństwo powinno budować sojusze ponad różnicami i podziałami, a swoją wypowiedź podsumował zdaniem „miłość to jest dawanie”.

Po dyskusji wyemitowano kolejny materiał filmowy o pomocy i wsparciu, świadczonym osobom z niepełnosprawnością przez różne instytucje po rozpoczęciu konfliktu zbrojnego na terenie Ukrainy.

Należy wspomnieć, że Gali towarzyszyła tradycyjna, coroczna wystawa twórczości plastycznej osób z niepełnosprawnością, prezentowana zarówno na telebimie, jak również na rozstawionych w Arenie, sztalugach. Galerię można także oglądać online pod adresem: www.integracja.org/tworczosc.

Okazało się także, że data 5 listopada jest jednocześnie dniem urodzin Pana Tomasza Wolnego. Z tej okazji wszyscy zgromadzeni w warszawskiej Arenie Ursynów, (a według organizatorów było to ok. 2000 osób), odśpiewali wzruszonemu dziennikarzowi, uroczyste „Sto lat”.

Zbliżając się do końca uroczystości, Małgorzata Szumowska podkreśliła, że „częścią miłości jest też wdzięczność” – ze sceny popłynęły zatem podziękowania skierowane do Ekipy Technicznej, Reżysera, wszystkich zgromadzonych Gości, całej Ekipy Fundacji Integracja, Działu Eventu, Wolontariuszy, po których przyszedł czas na wspólne pamiątkowe zdjęcie integracyjne.

Tuż przed rozpoczęciem koncertu muzycznej gwiazdy wieczoru – Piotra Cugowskiego, Tomasz Wolny przeprowadził jeszcze rozmowę z Pauliną Pietrusik z Kodnia – twórczynią marki osobistej Panna Apteczkowa. Wywiad z Panią Pauliną można przeczytać w najnowszym 5/2022 numerze Magazynu „Integracja”.

Niekłamany aplauz publiczności wzbudziło długo wyczekiwane, pojawienie się na scenie Piotra Cugowskiego i towarzyszących Mu muzyków: gitarzysty Jarosława Chilkiewicza, perkusisty Michała Bocka, gitarzysty basowego Wojtka Karela, oraz klawiszowca Borysa Sawaszkiewicza. Koncert rozpoczął utwór „Niepisane”, ale muzycy wykonali także inne przeboje, m.in.: „Kto nie kochał”, „Przymierze wrogów”, „Za szkłem”, „Zostań ze mną” czy „Nad przepaścią”.

Retransmisję Gali można zobaczyć na kanale YouTube 27. Wielka Gala Integracji 2022.

Retransmisję z audiodeskrypcją można zobaczyć na kanale YouTube 27. Wielka Gala Integracji 2022 [AUDIODESKRYPCJA]

Folder 27. Wielkiej Gali Integracji: www.niepelnosprawni.pl/files/nowe.niepelnosprawni.pl/public/2022/Folder_WGI.pdf

Galeria twórczości Osób z Niepełnosprawnością: www.integracja.org/tworczosc.

Wielka Gala Integracji odbyła się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Główny Organizator: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji

Partner instytucjonalny i dofinansowanie: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Fundacja Orlen

Partnerzy: BNP Paribas, Coloplast, Peugeot, Polpharma, PKP IC, Quad, GP Battery

Partner technologiczny: Orange Polska

Patronat medialny: TVP, Program 1 Polskiego Radia, Polskie Radio RDC, portal niepelnosprawni.pl

Galeria zdjęć

Tekst i zdjęcia: Wiktoria Kwiecień

Materiał powstał w ramach projektu “Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego” realizowanego w okresie 01.09.2022 – 10.12.2022 r. przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki ze środków Województwa Lubelskiego.

UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies