BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

25 Spotkania z Piosenką

W dniach 07-08 listopada 2022 r. członkowie zespołu „Bębnoludy” z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy placówki PSONI Koło w Łęcznej, w raz z instruktorami Edytą Nowak oraz Sebastianem Bojarskim, wzięli udział w 25 jubileuszowych Spotkaniach z Piosenką o tematyce „Dom”.

Człowiek nigdzie naprawdę nie był, póki nie wróci do domu.

Impreza odbywała się w Teatrze Muzycznym w Lublinie przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 5 w Lublinie. W tym roku impreza połączona była z obchodami 10-lecia Środowiskowego Domu Samopomocy „Akademia Artystyczna”.

Na miejsce dojechaliśmy chwilę przed oficjalnym otwarciem imprezy, która rozpoczęła się o godzinie 9:00. Od godziny 9:15 do 10:30 uczestnicy wysłuchali koncertów innych artystów, którzy wykonywali piosenki związane z tematyką przeglądu.

Artystami, którzy zaprezentowali swoje utwory w pierwszej części koncertu byli między innymi:

 • Akademia Artystyczna ze ŚDSu w Lublinie – „Mój jest ten kawałek podłogi”, 
 • Karolina Stanisławczyk z DPS im. J. Jaklińskiej z Rzeszowa – „Dom”, 
 • Aleksandra Górska ze Stowarzyszenia na rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Lublinie – „Ze starej płyty”, 
 • Agnieszka Zarzycka Górska ze Stowarzyszenia na rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Lublinie –„Dom, który mam”, 
 • Perły Życia z SDŚ w Kodniu – „Strażnik raju”.

W przerwach między występami prowadzący imprezę Michał Stanowski oraz Karolina Czajką rozgrzewali publiczność zachęcając do wspólnego śpiewania.

Od godziny 10:30 do 11:00 uczestnicy skorzystali z przerwy, podczas które można było się napić, zjeść przygotowane dla uczestników drożdżówki oraz nawiązać kontakt z uczestnikami z innych warsztatów.

Po przerwie kontynuację koncertów rozpoczął zespół Q Dobremu z SDŚ Dolnośląskiego Stowarzyszenia Aktywnej Rehabilitacji ART z Wrocławia –„A my nie chcemy” oraz „Dom”.

Następnie wystąpili: 

 • Zespół muzyczny z ŚDS w Końskowoli – „ŚDS Hymn”, 
 • Joanna Kłopot z ŚDS w Końskowoli – „Tu jest Twoje miejsce”, 
 • Adam Richaud z Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Jaszczowie – „Polskie kwiaty”, 
 • Zespół Siódme Niebo z WTZ Caritas w Chełmie – „W drodze do domu”, 
 • Rafał Ugarenko z Lublina – „List do Ogrodowej”, 
 • Zespół Carpe Diem z SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie – „Nasz dom”.

W końcu przyszedł czas na nasz występ, zespołu Bębnoludy. W związku z tym, że musieliśmy się przygotować przed występem (przebrać oraz przygotować instrumenty), nie było na dane wysłuchać dwóch wcześniejszych wykonawców. Publiczność oraz organizatorzy powitali nas bardzo gorąco. Pan Michał Stanowski w ciepłych słowach przypomniał o naszej zmarłej kierownik WTZ i mamie naszego uczestnika Łukasza Liska, Pani Marii Lisek-Ziębie, w jednej osobie, która związana była z powyższą imprezą, przygotowując oraz wystawiając rokrocznie naszych artystów.

Zespół Bębnoludy wykonał dwa utwory w ramach ”Muzycznej wędrówki po świecie”. Naszemu występowi towarzyszył entuzjazm publiczności, która swoim zachowaniem doceniła włożoną w nasz występ prace, po występie każdy z uczestników oraz instruktorów otrzymał róże oraz oklaski.

Po występie Bębnoludów zaśpiewała: Kinga Piwowar z DPS im. J. Jaklińskiej w Rzeszowie – „Moje miasto”. Po występie Kingi na scenę wkroczył nasz uczestnik Łukasz Lisek, który wykonał piosenkę z repertuaru Budki Suflera – „ Nawiedzony Dom”. Łukasz porwał publiczność swoją interpretacją oraz entuzjazmem, który bił od niego podczas wykonywania powyższego utworu. Podczas występu zachęcał publiczność do wspólnego śpiewania refrenu, a po zakończeniu utworu rozruszał publiczność śpiewając z nią. Po występie Łukasz otrzymał gorące brawa oraz róże. Ostatnim uczestnikiem biorącym udział w tym dniu był zespół Ach to my z PSONI Koło w Świdniku – „Nie ma jak u mamy”.

Od godziny 13:30 odbył się koncert Łukasza Jemioły, który swoją muzyką porwał naszych uczestników na scenę. Łukasz Lisek zgłosił się do akompaniowania na bębnie. Koncert Łukasz Jemioły upłynął bardzo szybko, pozostawiając apetyt na więcej. A propo apetytu o godzinie 14:00 wyruszyliśmy na przerwę obiadową do pobliskiej stołówki. Obiad był dwudaniowy i nie zabrakło kotleta schabowego, który właśnie tego dnia obchodził swoje święto.

Od godziny 15:00 do 16:00 uczestnicy brali udział w warsztatach wokalnych, które były prowadzone przez Panie: Małgorzatę Papiewską, Dorotę Skałecką oraz Karolinę Czajkę.

Następnego dnia Uczestnicy przyjechali w okrojonym składzie wraz z instruktorem Sebastianem Bojarskim. Na miejsce dojechaliśmy na rozpoczęcie, które zaczęło się o godzinie 9:00. Od godziny 9:05 – 10:30  odbyły się koncerty uczestników:

 • Weronika Pałka – „Dziś posprzątam cały dom” / SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej, Lublin
 • Tymoteusz Misiura – „Zbudujemy dom”, „Arahja” / Biskupice Kolonia
 • Kajetan Rachwał – „To jest twój dom” / SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej, Lublin
 • Mateusz Dudek – „Znasz li ten kraj”, „Nasz dom” / Lublin
 • Szymon Lisek – „Sielanka o domu”, „Dom, który czeka” / SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej, Lublin
 • Małgorzata Pietralska – „List do matki”, „Piosenka księżycowa” / ŚDS Radom
 • Nikola Wojciechowska – „Wracam do domu”, „W moim magicznym domu” / SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej.

Około godziny 10:30 rozpoczął się Koncert Sylwii Lasok i Okruchów przeszłości. Sylwia porwała publiczność wciągając ją do zabawy na scenie podobnie jak to zrobił poprzedniego dnia Łukasz Jemioła. Koncert skończył się ok godziny 11:00.

O 11:00 odbył się wielki finał gdzie między innymi dyplomy uznania wręczał Wojewoda Lubelski Lech Sprawka. Podczas wręczenia nagród dla zespołu Bębnoludy oraz Łukasza Liska pan Michał Stanowski wspomniał w ciepłych słowach jeszcze raz Panią Marię Lisek-Ziębie. Organizatorzy przewidzieli również nagrody rzeczowe, drobne upominki oraz dyplomy. Jedną z nagród rzeczowych był wzmacniacz, do którego można podłączyć różne sprzęty peryferyjne takie jak mikrofony i głośniki. Nagroda przyda nam się podczas wyjazdów na rozmaite imprezy, w których będziemy uczestniczyli w przyszłości.

O godzinie 12:30 zorganizowany został bankiet, na którym można było zjeść ciepłe posiłki, przystawki oraz kawę i ciastka. Ukoronowaniem bankietu był tort z okazji jubileuszu 25 Spotkań z Piosenką oraz 10-lecia Środowiskowego Domu Samopomocy „Akademia Artystyczna”. Podczas bankietu mieliśmy okazję zapoznać się z wszystkimi uczestnikami imprezy. Pod koniec podziękowaliśmy organizatorom przeglądu za bardzo profesjonalną organizację całej imprezy. Udział w powyższej imprezie będziemy na pewno dobrze wspominać.

Sebastian Bojarski

Materiał powstał w ramach projektu “Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego” realizowanego w okresie 01.09.2022 – 10.12.2022 r. przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki ze środków Województwa Lubelskiego.

UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies