W dniach 30.11.2018 - 01.12.2018 w Lublinie odbyły się po raz kolejny Spotkania z Piosenką Nieprzetartego Szlaku. Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy, placówki Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej, uczestniczyli w tej imprezie. Festiwal odbył się po raz 21 i miał charakter międzynarodowy.
Całość została podzielona na 2 cykle – pierwszy warsztatowy. Organizatorzy przewidzieli następujące warsztaty dla uczestników i instruktorów pracujących z osobami z niepełnosprawnością:
- Warsztat z improwizacji ruchowej – prowadziła Aneta Stanowska,
- Warsztat muzyczny – poprowadziła Karolina Czajka
- Warsztat bębniarski – poprowadził Rafał Maj.
Spotkania warsztatowe odbyły się w Centrum Arteterapii w Lublinie w piątek 31.11.2018.
Drugi cykl, czyli prezentacje i występy artystów odbyły się w sobotę 01.12.2018 r. w Domu Kultury LSM przy ul. Wallenroda w Lublinie. W Przeglądzie wzięli udział:
Q Dobremu – ŚDS Dolnośląskiego Stowarzyszenia Aktywnej Rehabilitacji ART we Wrocławiu,
Edyta Zinkiewicz – ŚDS w Modryniu,
Akademia Artystyczna – ŚDS Akademia Artystyczna w Lublinie,
Celejowskie Słowiki – SPZOL w Celejowie,
Sebastian Paca – ŚDS w Chełmie,
Bawitko – SOSW im. E. Szelburg-Zarębiny w Karczmiskach,
Barbara Wojdyła – SOSW nr 1 w Przemyślu,
D-Tonacja – SOSW „Centrum Edukacji i Rozwoju” w Opocznie,
Wojtuś – ZSS w Kraśniku,
Daria Wolińska – SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych w Lublinie,
Gawędziarz Janiec – DPS w Przemyślu,
Janusz Bulwicki – ŚDS w Chełmie,
Żurawka – Ukraina, Lwów,
Łukasz Lisek – WTZ Janowica PSONI Koło w Łęcznej.
Uroczystość uświetnił koncert bębniarski grupy MORITMO pt. Samba reggae. Każda grupa podczas finału otrzymała piękny dyplom, słodycze, pamiątkowy medal ceramiczny oraz wspaniały bęben djembe. Tematem przewodnim tegorocznego cyklu są baśnie i legendy. Jak co roku grupa wolontariuszy animowała uczestników przeglądu, przebierając się zgodnie z tematem cyklu oraz dobierając gry i zabawy o tematyce baśniowej.
Łukasz Lisek
„Było bardzo fajnie. Bawiliśmy się boom rurami. Spotkaliśmy panią Beatę z Kodnia i przywitaliśmy się. Za występ dostałem ten duży bęben z pokrowcem. Bardzo lubię na nim grać. Lubię jeździć do Michała na imprezy.”
Przeglądy i festiwale dla osób niepełnosprawnych są bardzo ważne. Pokazują one społeczeństwu, że osoby z niepełnosprawnością potrafią być profesjonalistami w występach na scenie. Jest to także swoista integracja ze środowiskiem.
Eliza Cyfra
Warsztat Terapii Zajęciowej w Janowicy