BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

12.10.2022 Gala NGO dla Ukrainy

W dniu 12 października 2022 roku Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego zorganizował uroczystą Galę, na której podziękował organizacjom pozarządowym, niosącym pomoc uchodźcom z Ukrainy oraz wsparcie humanitarne mieszkańcom kraju ogarniętego wojną.

Uroczystość zorganizowano w Lubelskim Centrum Konferencyjnym, które gościło wielu znakomitych gości w tym, marszałka Jarosława Stawiarskiego, wicemarszałka Zbigniewa Wojciechowskiego, przewodniczącego sejmiku województwa Jerzego Szwaja oraz dyrektora generalnego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Agatę Grulę a także ambasadora Ukrainy w Polsce Wasyla Zwarycza i konsula generalnego w Lublinie Artema Valaha.

Celem Gali było wyrażenie wdzięczności wszystkim organizacjom pozarządowym, które natychmiast po rozpoczęciu wojny pośpieszyły z pomocą naszym wschodnim sąsiadom. Dyplomy uznania wręczono przedstawicielom 89 organizacji.

Uroczystość rozpoczęły przejmujące słowa utworu „…dziwny jest ten świat, gdzie wciąż mieści się tyle zła …” śpiewane przez Jakuba Gąskę a na ekranie przesuwały się obrazy zniszczonych domów, zrozpaczonych ludzi, ogromu nieszczęścia, które dzieje się teraz tuż obok nas. Wielu osobom zeszkliły się oczy i zacisnęło gardło, dopiero serdeczne słowa życzeń marszałka Jarosława Stawiarskiego wywołały uśmiech na twarzach słuchaczy. Powiedział on: „…z całego serca gorąco dziękuję wszystkim, którzy tak chętnie od pierwszych dni wojny włączyli się w pomoc dla naszych sąsiadów, niesłusznie zaatakowanych przez Rosję, za udzielenie wsparcia zarówno w sferze finansowej, jak i społecznej. Nie ustajcie, nasi bracia Ukraińcy dalej nas potrzebują. Niech to dobro, które dajecie, zwraca się wam podwójnie…”

Do uczestników zwrócił się również ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz dziękując za okazaną pomoc, mówił, że był to wzór solidarności z cierpiącymi, że wojna zmieniła nas i was, wyraził również nadzieję, że panująca jedność zostanie z nami na zawsze.

Kolejne sekwencje wystąpień i wręczania dyplomów były przeplatane koncertem artystów Teatru Muzycznego w Lublinie Jakuba Gąski i Doroty Szostak-Gąski oraz Anastazji Borysenko, która emigrowała z kraju po napaści 24 lutego. Dopełnieniem śpiewanych utworów były wiersze, ukraińskiej poetki Teodozji Zariwnej, recytowane przez Macieja Radomyskiego. Całość prezentowanego programu była świetnie skomponowana, bowiem słowa wykonywanych utworów stanowiły również komentarz do obecnej sytuacji, bo „…ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy…” i wszyscy się dziś zastanawiają „… jak odnaleźć nagle radość i nadzieję?…”

Uroczystość zakończyły życzenia wicemarszałka Zbigniewa Wojciechowskiego, który podziękował za wszystko, co zrobiono dotychczas kończąc słowami wypowiedzianymi w języku ukraińskim „… podaj rękę mocnej Ukrainie by nie umarła…”

Galeria zdjęć

Zofia Brzozowska

Materiał powstał w ramach projektu “Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego” realizowanego w okresie 01.09.2022 – 10.12.2022 r. przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki ze środków Województwa Lubelskiego.

UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies