BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Józef Szopiński, prowadzący na "Małej scenie" na terenie Parku rekreacji Zoom Natury

10. edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich

W dniu 14 maja 2023 r. w Janowie Lubelskim na terenie Parku Rekreacji Zoom Natury odbył się Finał 10. edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich (DOFE).

Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE) to coroczne święto związane z Funduszami Europejskimi, któremu towarzyszą spotkania z Beneficjentami, koncerty, pikniki. Organizowane jest ono przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we wszystkich regionach Polski. Celem wydarzenia jest ukazanie zmian w naszym otoczeniu, możliwych dzięki wykorzystaniu funduszy unijnych.

Podobnie jak w poprzednich latach, Departament Zarządzania Programami Regionalnymi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie, zorganizował wydarzenia prezentujące projekty Beneficjentów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Ich celem jest udostępnienie szerokiej publiczności informacji o zrealizowanych przedsięwzięciach, sfinansowanych przy pomocy Funduszy Europejskich (FE). DOFE jest także częścią prowadzonej przez Komisję Europejską kampanii #EUinmyregion. Pozwala ona bliżej poznać różnorodność projektów realizowanych przy wsparciu dotacji unijnych.

Udział Beneficjentów Funduszy Europejskich w „Dniach Otwartych” był doskonałą okazją do promocji podmiotów oraz ich działalności. Można było wziąć udział w przygotowanych atrakcjach, a także zapoznać się z ofertą miejsc, obiektów, czy produktów oferowanych przez Beneficjentów z naszego regionu. Były to zwłaszcza efekty przedsięwzięć zrealizowanych dzięki środkom z Unii Europejskiej.

Wydarzenie poprowadził Pan Józef Szopiński, który zapowiedział oficjalne powitanie gości i uczestników przez gospodarza DOFE w województwie lubelskim – Pana Jarosława Stawiarskiego – Marszałka Województwa Lubelskiego. Kilka słów do zebranych wygłosił także Pan Krzysztoł Kołtyś – Burmistrz Janowa Lubelskiego.

Na terenie Parku Rekreacji Zoom Natury, na dorosłych, młodzież i rodziny z dziećmi czekało moc atrakcji.

Na małej scenie odbywały się konkursy, quizy, zabawy, a także pokazy tańca i występy artystów z Teatru Muzycznego w Lublinie, w tym młodych artystów Chóru Dziecięco-Młodzieżowego Teatru Muzycznego w Lublinie oraz podopiecznych Janowskiego Ośrodka Kultury.

Jednocześnie na terenie Parku Zoom-u Natury dostępna była strefa gier i zabaw: dmuchańce, zabawy z animatorami a także zwiedzanie Laboratoriów Interaktywnych Zoom-u Natury, warsztaty, pokazy egzotycznych zwierząt oraz projekcje filmowe.

Nie zabrakło także lekcji o Funduszach Europejskich i Unii Europejskiej, a także quizów z nagrodami. Na miejscu dostępni byli eksperci z zakresu Funduszy Europejskich, którzy odpowiadali na pytania związane ze środkami unijnymi.

Zainteresowani współpracą transgraniczną mogli dowiedzieć się o inwestycjach i inicjatywach, jakie zostały zrealizowane z Programu Polska – Białoruś – Ukraina oraz o nowych możliwościach  kontynuacji jego założeń – w ramach Programu Interreg Polska-Ukraina.

Kilka stoisk prezentowało projekty bezpośrednio związane z działaniami na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami. Były to m.in. stoiska: Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Janowie Lubelskim, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowie Lubelskim i Środowiskowego Domu Samopomocy  z Janowa Lubelskiego oraz Środowiskowego Domu Samopomocy z Kraśnika. Obecne były również lokalne Placówki Opiekuńczo-Wychowawcze “Promyk”, “Słoneczny Dom” i Dom Pomocy Społecznej “Barka” im. Jana Pawła II.

W namiotach informacyjnych organizacji pozarządowych z Lublina – Fundacji Fuga Mundi, Fundacji Heros oraz Stowarzyszenia “Twoje Nowe Możliwości” z Wrocławia można było uzyskać informacje na temat projektów z obszaru aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami oraz zagadnień związanych z szeroko pojętą dostępnością i zasadami równościowymi.

Wśród odwiedzających DOFE było wiele osób z niepełnosprawnościami. Organizatorzy zadbali o to, aby wydarzenie było dostępne dla wszystkich zainteresowanych. 

Zgodnie z zapowiedziami zapewniona była również plenerowa Komfortka.

Wystawcami były też samorządy z Janowa Lubelskiego, Kraśnika i Tomaszowa Lubelskiego. Bardzo interesująco prezentowała się oferta turystyczna przedstawiana przez Lasy Państwowe Nadleśnictwa Kraśnik i Janów Lubelski oraz oferowane mapy i przewodniki po pięknym Roztoczu, promowane przez powiat tomaszowski.

Ciekawostką była Stacja Energorowerów. W ramach tego stoiska, obok świetnej zabawy, najmłodsi mogli dowiedzieć się czym jest energia odnawialna i jak ważna jest dla naszego otoczenia pod kątem jej pozytywnego wpływu na środowisko.

Dzieci intrygowała również prezentacja przygotowana przez Technikum Pszczelarskie z Pszczelej Woli.

Na miejscu swoje stoiska zaprezentowali Beneficjenci funduszy unijnych. Można było m.in. skorzystać z symulatora dachowania, zapoznać się z ofertą i przedsięwzięciami, jakie zrealizowali Beneficjenci FE z naszego regionu, obejrzeć pokazy sprzętu strażackiego, zmierzyć poziom cukru, czy zbadać ciśnienie.

Wystawcy prezentowali wyroby rękodzielnicze oraz oferowali degustację różnorodnych produktów regionalnych.

Dzień zakończyły koncerty zespołu LemON oraz Kamila Bednarka na dużej scenie oraz pokaz laserowy związany z Unią Europejską /ponieważ w tym końcowym akcencie DOFE już nie uczestniczyliśmy – relacje zdjęciową możecie Państwo obejrzeć na profilu Facebook Fundusze Europejskie dla Lubelskiego.

Teren Parku Zoom Natury w Janowie Lubelskim jest przestrzenią do odpoczynku dla całej rodziny – każdy znajdzie dla siebie interesującą atrakcję – trzeba tylko znaleźć minimum cały dzień, by w pełni skorzystać z jego propozycji rekreacji.

Jeszcze tam wrócimy, bo warto!

Galeria zdjęć

Tekst: Alicja Jankiewicz, Wiktoria Kwiecień

Foto: Wiktoria Kwiecień

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies