BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

AmpFutbol – sport dla twardzieli

Portret Macieja Kosiorka wspartego o kulach.

Maciej Kosiorek zawodnik klubu „AmpFutbol Polska”. Jest to jedyny w Polsce klub w którym trenuje się  AmpFutbol – dyscyplinę sportową uprawianą przez osoby po amputacjach.

Krzysztof Rzepecki – Czy mógłby Pan objaśnić zasady gry obowiązujące podczas gry w AmpFutbol?

Maciej Kosiorek – W trakcie gry nie używa się protez. Używa się natomiast aluminiowych/metalowych kul łokciowych. Możliwe jest również używanie kul pachowych, jednak muszą one zostać wcześniej specjalnie zabezpieczone. Dozwolone są jedynie pojedyncze i przypadkowe zagrania piłki kulą. Każde inne zagranie traktowane jest tak, jak zagranie piłki ręką.
W celu wyrównania szans piłkarzy z amputacjami na różnych wysokościach, również zagranie piłki kikutem traktowane jest jak zagranie ręką.
Celowe sfaulowanie przeciwnika przy użyciu kuli skutkuje natychmiastowym wyrzuceniem faulującego z boiska i rzutem karnym dla drużyny przeciwnej.
Boisko o wymiarach: 51 x 31 metrów. Bramka 2 x 3 metry. Oczywiście nie musi być idealnie tych rozmiarów. Doskonale pasują choćby boiska typu „Orlik”.
Czas gry: 2 x 25 minut i 10 minut przerwy. 6 piłkarzy i bramkarz w każdej drużynie, plus zawodnicy rezerwowi.
Zmiany „lotne”, czyli dowolna ilość zmian w dowolnym momencie meczu, jednak nie więcej niż dwie zmiany w tym samym momencie. Zmiany odbywają się tylko za przyzwoleniem sędziego, a zawodnik, który opuści plac gry może wrócić na boisko w kolejnej zmianie.
Zasada spalonego nie obowiązuje. Auty wykonywane są jak rzuty wolne pośrednie. Bramkarz nie może opuszczać pola karnego. Jeżeli zrobi to w sposób celowy otrzymuje czerwoną kartkę, a drużyna przeciwna wykonuje rzut karny. Wślizgi są zabronione. Skutkują one rzutem wolnym bezpośrednim dla drużyny przeciwnej. Pozostałe zasady są zgodne z zasadami FIFA.

KR – Kto może grać w AmpFutbol?

MK – Grać może każdy amputant. Jeśli bierzemy pod uwagę bramkarzy, to osoby z amputacją kończyn górnych, lub wadami wrodzonymi kończyn górnych.

KR – Ilu graczy trenuje w zespole?

MK – Drużyna liczy około 30 osób. Ciągle dochodzą nowe osoby. Zainteresowanie wzrasta, co nas cieszy i motywuje do większego wysiłku.

KR – Jak się nazywa klub, w którym Pan trenuje? Czy to jest jedyna drużyna w Polsce?

MK – Klub w jakim trenujemy to AmpFutbol Polska i jest to jedyny klub w Polsce. Prężnie się rozwija. Istniejemy od czterech miesięcy. Spotykamy się raz w miesiącu na zgrupowaniach w Warszawie. Osoby trenujące są z całej Polski.

KR – Ile czasu poświęca Pan i koledzy na treningi?

MK – Trening to: siłownia 3 razy w tygodniu po godzinie, w tym bieganie codzienne pół godziny.

KR – Czy jest to popularna dyscyplina sportu na świecie?

MK – Jest to bardzo popularna dyscyplina sportu. Istnieje od ponad 20 lat. AmpFutbol to bardzo dynamicznie rozwijająca się dyscyplina sportu. Obecnie uprawiana jest w ponad 25 krajach, do których stale dołączają nowe. Praktycznie co roku odbywają się międzynarodowe turnieje tej odmiany piłki nożnej. W zeszłorocznych Mistrzostwach Świata rozgrywanych w Argentynie wzięło udział 18 reprezentacji, a mecz finałowy gospodarzy z Uzbekistanem obserwowało 10 000 kibiców. W Turcji, USA, Anglii, Salwadorze czy Brazylii istnieją nawet całe rozgrywki ligowe piłkarzy po amputacjach. Dyscyplina ta została uznana przez FIFA i prawdopodobnie niedługo dołączy do dyscyplin paraolimpijskich

KR – Już wiem, że odbywają się Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie, reprezentanci, którego państwa są najlepsi?

MK – Ostatnie mistrzostwa świata odbyły się w 2010r. w Crespo – Entre Ríos (Argentyna). Udział wzięło aż 18 reprezentacji, które podzielono na cztery grupy.
grupa A: Argentyna, Japonia, Ukraina, Haiti, Francja;
grupa B: Uzbekistan, Brazylia, Iran, Nigeria;
grupa C: Turcja, Salwador, Ghana, Liberia, Algieria;
grupa D: Rosja, Anglia, Angola, Sierra Leone.
Tytuł mistrzowski obronił Uzbekistan, a drugie miejsce przypadło Argentynie.

KR – Wiem, że w Polsce jest to dość młoda dyscyplina sportu. Może jednak Wasza drużyna osiągnęła już sukcesy zagraniczne?

MK – 20 marca 2012r. wyjeżdżamy do Manchesteru na międzynarodowy turniej. Będą w nim brały udział cztery państwa (Polska, Niemcy, Irlandia i Anglia). Do wyjazdu zakwalifikowało się 12 osób. Ja również mam zaszczyt reprezentować nasz kraj.

KR – Oglądając na stronie www.ampfutbol.pl Wasze treningi, zobaczyłem, że gra jest prowadzona w szybkim tempie. Czy często podczas gry zdarzają się kontuzje?

MK – Jest to bardzo dynamiczna gra, ale do kontuzji dochodzi dość rzadko. Odnotowujemy często różnego rodzaju skurcze, obicia i zwichnięcia. Jest to ryzyko wpisane w ten sport. Oczywiście staramy się tego uniknąć. Każdy z nas poza treningami poświęca swój wolny czas i trenuje indywidualnie w domu poprawiając swoją sprawność fizyczną.

KR – Kto sponsoruje wasze treningi?

MK – Głównym sponsorem jest firma VIGO. Jest to firma prowadząca serwis ortotyczny i protetyczny kończyn dolnych i górnych. Sponsorem bramkarzy jest firma REUSCH. Jest to firma produkująca stroje dla bramkarzy. Zainteresowanie naszą drużyną okazuje również PZPN, co nas bardzo cieszy, ponieważ ma on duże możliwości sponsorskie. Ciągle szukamy nowych sponsorów.

KR – Czy podczas meczów jest dużo publiczności?

MK – Nie mieliśmy jeszcze możliwości z nikim grać. Pierwszym naszym sprawdzianem będą zawody w Manchester. Jedziemy się sprawdzić i zobaczyć na jakim poziomie jest nasza gra. Na naszych treningach jest dość dużo publiczności. Jest duże zainteresowanie, ponieważ w Polsce to nowa dyscyplina sportu.

KR – Co Panu daje uprawianie tego sportu?

MK – Daje mi to wiele satysfakcji. Kilkanaście lat temu grałem przez sześć lat w klubie. Teraz mam możliwość kontynuowania tej dyscypliny sportu i to w Reprezentacji Polski. Spełniają się moje niespełnione marzenia, co daje mi wiele radości.

KR – Co Pan chciałby osiągnąć w tej dyscyplinie sportu?

MK – Mistrzostwo świata

KR- Na jakiej pozycji w drużynie Pan gra?

MK – Uczymy się grać na każdej pozycji, lecz dobrze czuję się w pomocy.

KR – Kto jest Waszym trenerem?

MK – Mateusz Widłak – pomysłodawca i inicjator AmpFutbol Polska. Prezes Stowarzyszenia „Amp Futbol”. Student Fizjoterapii na Warszawskim AWF, absolwent CESLA na Uniwersytecie Warszawskim.
Marek Dragosz (www.marekdragosz.pl) – trener drużyny i współtwórca projektu, trener piłki nożnej klasy UEFA A. Założyciel i współzałożyciel szkółek bramkarskich i piłkarskich w Polsce oraz w Afryce, (m. in. Kamerun, Nigeria, Gambia, Kenia). Pierwszy trener grającego w krakowskiej okręgówce Orła Myślenice, odbył staże trenerskie m.in. w Wiśle Kraków, Cracovii Kraków, Legii Warszawa i FC Porto. Z drużynami piłkarzy po amputacjach spotkał się już w Sierra Leone.
Kamil Ostrowski – drugi trener drużyny. Kapitan i trener juniorów Orła Myślenice. Prowadzi własną szkółkę piłkarską dla dzieci. Odbył staże trenerskie m.in. w Wiśle Kraków i Cracovii Kraków.
Krzysiek Wajda – trener bramkarzy. Były bramkarz i trener bramkarzy krakowskiej Clepardii. Mistrz Krakowa w futsalu z 2005 r. W latach 2007-2008 zawodnik halowego Kraksportu. Obecnie trener bramkarzy w szkole bramkarskiej KeeperLeo.
Grzesiek Skrzeczek – fizjoterapeuta drużyny. Były piłkarz, król strzelców B-klasy w barwach Orła. Absolwent AWF w Katowicach. Na co dzień pracuje z osobami po amputacjach.

KR – Proszę o wymienienie zawodników trenujących w Waszym klubie.

MK – Wszystkich dokładnie nie wymienię. Osoby reprezentujące Polskę w Manchesterze to:
Bramkarze:
Jakub Popławski, Łukasz Woźny
Zawodnicy z pola:
Paweł Flaszka, Marcin Guszkiewicz, Mateusz Kabała, Maciej Kosiorek, Paweł Kwaśniewski, Bartosz Łastowski, Bartosz Skrzypek, Przemysław Świercz (kapitan),Arkadiusz Werner, Sebastian Ziółkowski.

KR- Życzę powodzenia i dziękuję za rozmowę.

Krzysztof Rzepecki
krzysiek.lfoon@gmail.com

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies