W dniach 26-29 maja 2022 w Lublinie odbyły się XXXII Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku, którego tematem przewodnim były „Relacje”.
W ciągu tych czterech dni niepełnosprawni artyści z całego kraju oraz z zagranicy mieli możliwość zaprezentowania swoich spektakli teatralnych, opracowanych pod czujnym okiem instruktorów prowadzących.
Zespół teatralny Figiel z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy, placówki Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej zaprezentował spektakl pt. „Początki świata”, nawiązujące do mitologicznych i biblijnych momentów powstawania świata.
Janowiccy artyści brali udział w Spotkaniach przez cztery dni. Mieli także możliwość przetrenowania swoich umiejętności dotyczących poruszania się komunikacją publiczną, w tym zakupu i kasowania biletów.
Uczestnicy biorący udział tym treningu mówią tak: „Jechałem autobusem z panem Wojtkiem, Madzią i Marcinem. Bardzo mi się podobało, że mogę sam kupić bilet. Chciałbym tak jeszcze raz.” (Ł. Lisek). Tego typu treningi są bardzo ważne z perspektywy umiejętności społecznych, sprawczości i decydowania o sobie. Dzięki możliwości zakupienia samemu biletu wzrasta poczucie własnej wartości.
Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku to międzynarodowy Przegląd Teatralny Osób z Niepełnosprawnościami – największa impreza artystyczna dla osób z Niepełnosprawnościami na terenie Środkowo-Wschodniej Europy. Pierwszy SANS odbył się w 1989 r.
Przegląd teatralny jest finałem całorocznego cyklu Nieprzetartego Szlaku, w które wchodzą następujące imprezy, uroczystości: Międzynarodowy Konkurs na Znak Cyklu, Ogólnopolski Konkurs Plastyczny, Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Teatr w Obiektywie” i Międzynarodowa Wystawa Laureatów Konkursu „Teatr w obiektywie” z poprzedniego cyklu.
W tegorocznym SANS wzięły udział następujące teatry:
- „Wielki mały Król”- Teatr Inny SPSnr 26 w Lublinie;
- „W krainie uśmiechu” – Teatr Tacy Sami, DPS Matczyn,
- „Relacje” – Teatr Carpe Diem, SOSW im. Z. Sękowskiej w Lublinie,
- „Zwierzątka, małe zwierzenia” artyści niezrzeszeni, CK w Lublinie, Fundacja Scena InVitro, Stowarzyszenie Artystów Bliski Wschód;
- „W głębi oceanu” – Teatr Kruszynki, Przedszkole Specjalne nr 11 w Lublinie,
- „Psy, koty i drobna spółka” Teatr Ołowiany Żołnierzyk, SOSW nr 2, Lublin
- „Początki świata” Teatr Figiel WTZ w Janowicy, PSONI Koło w Łęcznej,
- „Opowieść o życiu” – Teatr Euforium, DOLSAR ART., Wrocław
- „Feeling things” Candoco Dance Company and Jo Bannon, Wielka Brytania (przekaz wideo),
- “Niespełnienie” Teatr Pasjonaci ŚDS PSONI Koło w Świdniku,
- „Rybków albo Pipków”- Teatr Wataha, DPS Caritas z Sanoka;
- „Dzień Pokoju”, Muzyczna Trupa Teatralna, Litewski Związek Teatralny, Wilno, Litwa,
- „En Vano” – Danza Mobile, Sewilla, Hiszpania (pokaz wideo);
- „One World” – The Uppity Theatre, USA (pokaz wideo);
- “Ciepłe i puchate” – Teatr Smile, Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Osób z Zespołem Downa, Łódź,
- „Wyszłabym za dziada” – Teatr Uśmiech, WDK im. J. Piłsudskiego, Kielce.
Każdy występ oceniany był przez Radę Konsultantów, w której zasiedli: Barbara Kasprzak – pedagog, plastyk, terapeuta NLP, arteterapeuta, instruktor teatralny; Anastsia Voytyuk – muzyk reżyser, performer, prowadząca warsztaty muzyczne oraz teatralne; Janusz Szymański – pedagog, instruktor teatralny, wykładowca, zajmuje się technikami parateatralnymi z zakresu teatru, ekspresji ciała i ruchu; Roman Kamiński – solista i kierownik baletu w Teatrze Muzycznym w Lublinie; Michał Stanowski – socjolog, instruktor teatralny, oligofrenopedagog, inicjator i koordynator Międzynarodowego Ruchu Nieprzetartego Szlaku, lalkarz, reżyser, konsultant teatralny.
Była także ogromna grupa zespołów towarzyszących, wypełniających przerwy pomiędzy teatrami.
Podczas Wielkiego Finału, ostatniego dnia Festiwalu, każdy teatr otrzymał pamiątkowy dyplom, słodycze oraz niezwykłą nagrodę. Janowiccy aktorzy otrzymali kolumnę Manta Party Karaoke Power Audio.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie do udziału w festiwalu. Z niecierpliwością czekamy na jesień i Spotkania z Piosenką.
Eliza Bojko