BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Zdjęcie plakatu Słyszę Cię na słupie ogłoszeniowym

„Słyszę Cię…” – Koncert Charytatywny w Teatrze Muzycznym w Lublinie

„Za nami chyba najważniejszy wieczór w tym roku – poruszający, ale i budujący zarazem. Problemów psychiatrii dzieci i młodzieży nie da się rozwiązać jedną akcją charytatywną, ale jesteśmy szczęśliwi, że udało nam się nagłośnić ten temat w mediach, pozyskać kilkunastu sponsorów, którzy zaangażowali się rzeczowo i przede wszystkim, że tak wielu z Państwa otworzyło swoje serca i chciało pomóc!” – cieszą się artyści lubelskiego Teatru Muzycznego.

A mają się z czego cieszyć. Koncert był bowiem niezwykły i cała inicjatywa również!

W piątkowy wieczór 7 października bieżącego roku miał miejsce Koncert Charytatywny, do którego przygotowywali się długo zarówno artyści, jak i osoby planujące zasiąść na widowni.

Celem tego przedsięwzięcia było wsparcie jednego z niedoinwestowanych oddziałów psychiatrii dziecięcej, a takich wiele w naszym kraju, żeby nie powiedzieć, że cała dziecięca psychiatria „leży”. Problemów jest bowiem coraz więcej, a możliwości zaradzenia im niewielkie. Oddziałów mało, kolejki wielkie i na wszystko brak pieniędzy. Pracownicy Teatru, pod wodzą pani dyrektor Kamili Lendzion, postanowili wesprzeć I Klinikę Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie. Lekarz z tego Oddziału pani dr n. med. Agata Makarewicz poprzedziła Koncert prelekcją przedstawiającą aktualne problemy zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Ciekawe było to, że nie wystarczyło iść do kasy Teatru i kupić bilet, żeby zasiąść na widowni podczas tego Koncertu. Należało zaś dać z siebie nieco więcej, a mianowicie trzeba było zainteresować się potrzebami Oddziału wymienionymi na stronie internetowej oraz na profilu facebookowym Teatru, iść do sklepu, zrobić zakupy za kwotę co najmniej 50 zł, zanieść je do kasy Teatru z paragonem i dopiero wtedy otrzymać bilet. Pomysł był, wg mnie, rewelacyjny, gdyż mobilizował do poświęcenia czasu na zakupy i wielu przemyśleń podczas wszystkich tych działań.

Podczas koncertu występowali artyści Teatru Muzycznego w Lublinie: pani dyrektor Kamila Lendzion, Dorota Szostak-Gąska, Jakub Gąska i Patryk Pawlak oraz gościnnie Wiktoria Franciszka Trynkiewicz (absolwentka szkoły, w której pracowałam i której liczne grono nauczycieli zasiadło na widowni, Wiktoria występowała z zespołem Wanda i Banda) i młodziutka Julia Bieniek (uczestniczka 5. edycji “The Voice Kids”). Gwiazdami koncertu były Viki Gabor i Kayah. Artystom towarzyszył chór i band Teatru Muzycznego w Lublinie.

Pani dyrektor Kamila Lendzion, która wraz z Jakubem Gąską prowadziła Koncert, wyjaśniła tytuł Koncertu oraz podkreśliła, że „spełniło się jej marzenie, gdyż temat psychiatrii dzieci i młodzieży leżał jej na sercu od początku pierwszej kadencji”. Koncert miała wielu sponsorów oraz dofinansowany był również ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

To był niebywale pożytecznie i przyjemnie spędzony czas! Artyści nawiązali rewelacyjny kontakt z publicznością. Cała sala była więc zaangażowana czasami w śpiew lub rytmiczne oklaski. Uczta dla ducha, wiele wiedzy i satysfakcja z udziału w Wielkim Dziele mojego ulubionego lubelskiego Teatru. Jestem wdzięczna za tę okazję oraz za pozwolenie na wykonywanie zdjęć, z wyłączeniem fotografowania Kayah, w celu przygotowania tej relacji.

Nadmieniam ponadto, że Teatr jest bezbarierowy dla osób z problemami ruchowymi w pierwszym i ostatnim, czternastym rzędzie. Ma również trzy toalety dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Pracownicy są bardzo wrażliwi i pomocni. Poczułam to osobiście, gdy z powodu konieczności zmiany pozycji musiałam wstać. Momentalnie usłyszałam wtedy pytanie pani dyżurującej przy wejściu, czy nie potrzebuję jakiejś pomocy.

Wydźwięk tego niezwykłego Wydarzenia, który pozostał w mojej świadomości, to…

Zatrzymać się… Być! Widzieć! Słuchać i słyszeć, wysłuchać, towarzyszyć… Być!

To dla mnie tym bardziej przekonywujące, że znam podobne problemy z racji wykonywanego zawodu nauczyciela i wiem, że czasami wystarczy zobaczyć, zapytać i… wysłuchać, tylko i aż wysłuchać…

Bądźmy ze sobą, a nie obok siebie, zauważajmy, słuchajmy, rozmawiajmy!

Krystyna Andrzejuk

Materiał powstał w ramach projektu “Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego” realizowanego w okresie 01.09.2022 – 10.12.2022 r. przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki ze środków Województwa Lubelskiego.

UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies