BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Największa konferencja IT

Relacja z Lubelskich Dni Informatyki 2021

29.05.2021 odbyła się długo zapowiadane i dawno nie widziane (od ostatniej edycji minęło ponad 700 dni!) spotkanie z branżą IT podczas XIII już edycji Lubelskich Dni Informatyki 2021 (LDI) Mimo zluzowaniu już wielu obostrzeń epidemicznych w dobie wciąż trwającej epidemii koronawirusa (a więc w miarę już powrotu do normalności), branża eventowa wciąż pozostaje zamknięta.

Ta sytuacja wymusiła zmianę formuły konferencji na tryb on-line na platformie konferencyjnej Pine w całości co stanowiło debiut w tej formie. Mimo kilku problemów technicznych czy jakościowych, spotkania można było odbyć nie ruszając się z przed biurka w swym domu. Również i ja wziąłem udział w tej konferencji i uważam, że była ciekawa mimo niezbyt długiego stażu i doświadczenia w branży IT oraz drobnego przerażenia od mnogości pojęć i niuansów świata IT 🙂

Główną ideą, która przyświecała organizatorom LDI jest poszerzanie wiedzy z zakresu innowacyjnych rozwiązań technicznych i informatycznych oraz najnowocześniejszych języków programowania. Tego typu wydarzenie jest również świetną okazją do nawiązania nowych znajomości, integracji oraz wymiany własnych doświadczeń z innymi pasjonatami IT. Z kolei dla osób szukających pracy w sektorze IT, to doskonała szansa na rozmowę z przedstawicielami firm IT z Lublina i nie tylko.

Konferencja rozpoczęła się od „ceremonii otwarcia”, w której pokrótce przedstawione zostały punkty agendy spotkań, główni sponsorzy i patronaci wydarzenia i prelegenci, którzy są specjaliści z zakresu IT, wykorzystującymi najnowsze rozwiązania technologiczne.

Konferencja została  w tym roku podzielona na ścieżki tematyczne, które były nowością podczas XIII edycji LDI Oferowano 5 głównych ścieżek tematycznych warsztatów i prelekcji.

Big Data. Dla osób chcących spróbować swoich sił w programowaniu przygotowano ścieżkę front-end’u oraz back-end’u, czyli coś dla każdego web developera. Ścieżka Quality Assurance dedykowana dla osób powiązanych z obszarem zapewnienia jakości i niezawodności oprogramowania. Rozwój technologii to nie tylko korzyści, ale także zagrożenia. Ścieżka bezpieczeństwa w IT, to między innymi zadania związane z ochroną systemów przed cyberprzestępcami.

Między kolejnymi warsztatami były od 15 do 60 minutowe przerwy dające możliwość „wejścia” do wirtualnych pokojów, gdzie można było na czacie zadawać pytania do rekruterów IT, aby dowiedzieć się jak przebiega rekrutacja na poszczególne stanowiska, jakie wiążą się z nimi zakresy obowiązków czy ścieżki kariery. Rekruterzy odpowiadali cierpliwie na pytania i zapraszali do składania CV, gdyż jak wspominali wiele branż przyjmuje kandydatów na różne stanowiska niemal przez cały rok.

Podczas przerw można też było przełączyć się na poszczególne „stoiska” wystawców on-line w zakładce EXPO, gdzie po zwyczajowym obejrzeniu krótkiego spotu reklamującego daną firmę przedstawiciele danej firmy mówili o profilach swoich firm, czym się zajmują, z kim współpracowali (a współprace dotyczyły praktycznie przeróżnych zakątków z całego świata!) oraz kogo szukają i czego oczekują od przyszłych kandydatów. Również i tutaj można było zadać pytanie na czacie dotyczące firmy czy rekrutacji oraz wysłuchać pracowników, którzy opowiadali o swojej pracy w danej firmie.

Niestety spotkania nie były nagrywane, więc trzeba było sobie odpowiednio wcześniej po zapoznaniu się z agendą wybrać te warsztaty, które szczególnie nas interesowały. Poszczególne prelekcje jednakże nie były tłumaczone na język migowy lub z generowanymi na bieżąco napisami co z pewnością mogło utrudnić odbiór niepełnosprawnym słuchowo użytkownikom. Momentami coś się zacinało i obraz nie był wyostrzony (słabej jakości) co przełożyło się na gorszą czytelność slajdu czy zrzutu ekranu z programisty gdy ukazywał kolejne kroki programowania w danym języku – zbyt mała czcionka, co mogło stanowić przeszkodę dla słabowidzących.

Mimo tych niedogodności prelekcje niosły ciekawy przekaz, a jeśli wybrana prezentacja okazała się być jednak mało interesująca, można było bez problemu przełączyć się na inną trwającą w tym samym czasie 😉

Konferencja trwała od 9 do 17 i zakończona została ponownie „ceremonią” zamknięcia, gdzie gorące podziękowania przekazano organizatorom, patronom, sponsorom, prelegentom i rzecz jasna uczestnikom konferencji.

relacje z uczestnictwa napisał – Maciej Warda

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies