To już szósty artykuł paraolimpijskiego cyklu! W piątek 23 lipca o godzinie 13:00 polskiego czasu (czyli 20:00 w Tokio) rozpoczęła się trwająca ponad 4 godziny ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich! A więc zaczął się czas sportowych zmagań sportowców z całego świata. Wytrwali widzowie mogli obejrzeć ceremonię, która była inna niż poprzednie.
Ceremonia dość skromna i trochę smutna pod względem artystycznym jak i ilości uczestników ze względu na obostrzenia epidemiczne, była też jednakowoż prosta i piękna, a więc pokazała gospodarza Igrzysk – Japonię od jak najlepszej strony, który miał tez ważne przesłanie do świata. Przez wciąż trwającą epidemię nie było kibiców na trybunach, zasiedli na nich tylko oficjele z całego świata oraz dziennikarze, a było ich w sumie raptem około 1000 na niemal 70 000 stadionie olimpijskim. Wśród nich był m.in japoński cesarz Naruhito, pierwsza dama prezydenta USA, prezydent Francji Emmanuel Macron, a także Prezydent RP Andrzej Duda, który witał nasza kadrę wchodzącą na płytę stadionu w przemarszu reprezentacji z ponad 200 krajów świata. Zgodnie z rekomendacja MKOI wchodzące największe narodowości były też mniej liczne nie ze względu na ich ogólną mniejsza liczbę lecz ze względów sanitarnych, a więc na płytę wchodziły tylko ich część. Funkcje chorążych po raz pierwszy historii pełniło jednocześnie dwie osoby – kobieta i mężczyzna. Polską reprezentację prowadziła pod flagą Polski – kolaraka górska Maja Włoszczowska oraz pływak Paweł Korzeniowski. Wszyscy obecni na stadionie musieli nosić maseczki, oprócz artystów. Początek ceremonii toczył się wokół samotności sportowca w treningu i w przygotowaniu do igrzysk, ćwicząc w izolacji od innych w domowym zaciszu. Ukazano tez motywy nawiązujące do kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. Później uczczono minuta ciszy zmarłych ludzi ze świata sportu, a w szczególności tych, którzy przegrali walkę z Covid-19. Po wejściu reprezentacji, która zajęła większość czasu uroczystości nastąpiło przemówienie przewodniczącej komitetu organizacyjnego Seiko Hashimoto oraz prezesa MKOI Thomas’a Bach’a. Oboje podkreślili niełatwą drogę do organizacji igrzysk przez Japonię, której część kraju 10 lat temu została zniszczona przez trzęsienie ziemi i tsunami, a w ubiegłym roku trzeba było igrzyska przełożyć ze względu na pandemię Covid-19. Tradycyjną formułę o otwarciu igrzysk wygłosił cesarz Japonii Naruhito. Punktem kulminacyjnym uroczystości było zapalenie znicza olimpijskiego osadzonego na imitacji świętej góry Japonii – Fudżi. Zaszczytu tego dostąpiła japońska tenisistka Naomi Osaka. Najbardziej spektakularną artystyczną częścią ceremonii otwarcia jeszcze przed zapaleniem znicza, był bez wątpienia pokaz z użyciem podświetlonych 1824 dronów, które najpierw ułożyły się w kształt loga tegorocznych igrzysk, a później utworzyły kulę ziemską z kontynentami, która górowała nad stadionem olimpijskim podczas śpiewania przez artystów piosenki pt. „Imagine” Johna Lennona.
Warto zaznaczyć fakt, że w część artystyczną, wnoszenia flagi i pochód ze zniczem zaangażowane były również osoby niepełnosprawne! Flagę olimpijską nosił m.in. kilkunastoletni japoński, niewidomy chłopiec będący znakomitym perkusistą. Wśród artystów były osoby na wózkach inwalidzkich. A przy kolejnych przekazaniach ognia olimpijskiego uczestniczyła kobieta na wózku inwalidzkim, a także seniorzy, w tym jeden z trójki, który szedł w pochodzie z pomocą kolegi ze względu na mocno ograniczoną zdolność poruszania się jak i częściowy paraliż prawej strony ciała. To budujące, że Japończycy nie zapomnieli o tych grupach społecznych, które również są częścią tkanki społeczności i wspólnie tworzą tożsamość kraju. Wszak to właśnie m.in w Tokio w 1964 roku odbyły sie II w historii Igrzyska Paraolimpijskie (pisałem o tym w pierwszym artykule cyklu – przeczytaj go tutaj)
15 lipca z okazji ostatniego odliczania 40 dni do paraolimpiady w hali COS Torwar w Warszawie zorganizowana została konferencja prasowa pt. „40 dni do Paraolimpijskiego Tokio”, podczas której zaprezentowano skład reprezentacji paraolimpijskiej. Polskę będzie reprezentowało 89 zawodników, którzy będą walczyć o medale w 12 dyscyplinach.
12 dyscyplin – to pierwsza ważna liczba i informacja. Polscy zawodnicy zapewnili sobie udział na igrzyskach w paralekkoatletyce (34 sportowców), paratenisie stołowym (12), parapływaniu (9), parakolarstwie (7), paraszermierce (7), podnoszeniu ciężarów (6), parakajakarstwie (4), parastrzelectwie sportowym (3), parałucznictwie (2), parawioślarstwie (2), tenisie na wózkach (2) i w debiutującym w programie igrzysk parabadmintonie (1 zawodnik). Łącznie będzie nas reprezentowało 89 zawodników – 33 kobiety i 56 mężczyzn. Podczas ceremonii otwarcia polską flagę dzierżyć będzie dwoje chorążych: paralekkoatleta Maciej Lepiato (Start Gorzów Wielkopolski) i parapływaczka Joanna Mendak (Start Białystok). W ceremonii zamknięcia, która ze względu na pandemiczne obostrzenia będzie się odbywała w okrojonym składzie (zawodnicy bezpośrednio po zakończeniu swoich konkurencji wracają do kraju), polskiej reprezentacji przewodzić będzie parabadmintonista Bartłomiej Mróz (BENINCA UKS Feniks Kędzierzyn – Koźle).
Zmagania paraolimpijczyków podczas igrzysk po raz pierwszy w historii będzie można kompleksowo oglądać w Telewizji Polskiej. O niespotykanym do tej pory zaangażowaniu publicznego nadawcy, skali transmisji i przygotowań opowiedział Marek Szkolnikowski, dyrektor TVP Sport.
Z radością informuję, że będzie ponad 100 godzin transmisji na żywo – będziemy chcieli pokazać wszystkie sukcesy i medale polskich paraolimpijczyków. Poza tym codzienne, półgodzinne podsumowanie w TVP Sport między 18:00 a 20:00, oraz kronika igrzysk paraolimpijskich przed Teleexpressem – poinformował dyrektor TVP Sport. Proszę pamiętać, że paraigrzyska nie są tak transmitowane jak igrzyska olimpijskie i nie ze wszystkich aren jest przekazywany sygnał. Ale dlatego wysyłamy też trzy ekipy reporterskie, m.in. Sylwię Michałowską, która jest razem z nami.
Sylwia Michałowska, prowadząca program „Pełnosprawni” TVP Sport, współprowadziła konferencję prasową „40 dni do paraolimpijskiego Tokio” razem z Pauliną Malinowską-Kowalczyk, sekretarz generalną Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.
O sukcesach zawodników na bieżąco będzie także informować Polskie Radio S.A. o czym zapewnił w swoim wystąpieniu Krzysztof Kuzak z redakcji sportowej Radiowej „Jedynki”.
Wybieram się do Tokio relacjonować paraigrzyska. Nasze ekipy z igrzysk olimpijskich już tam są, a ja jadę przygotowywać materiały bezpośrednio po nich – powiedział redaktor Kuzak.
Zdjęcia z konferencji prasowej – „40 dni do Paraolimpijskiego Tokio” dostępne do obejrzenia są TUTAJ.
Przypomnijmy, że Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio rozpoczną się 24 sierpnia i potrwają do 5 września 2021 roku
Pełna lista, jak i opis poszczególnych sylwetek sportowców można znaleźć na stronie – https://paralympic.org.pl/igrzyska_paraolimpijskie/sportowcy/
Z województwa lubelskiego na Igrzyskach paraolimpijskich w Tokio wystąpi tylko dwóje sportowców z 6 parasportowców z naszego regionu. Na Igrzyska pojadą nasi zawodnicy z PARAKOLARSTWA – Marcin Polak i Justyna Kiryła.
Marcin Polak – urodzony 28.11.1982, z klubu sportowego: Kolarski Klub Tandemowy „HETMAN” – Lublin, niepełnosprawność – myopia (krótkowzroczność), – pilot w tandemie kolarskim
Jego największe sukcesy to:
- pięciokrotne Mistrzostwo Świata na szosie i torze.
- ustanowienie rekordu świata (00:04,03.538) tor – 4km dochodzenie
Justyna Kiryła – urodzona 11.10.1995, z klubu sportowego: Kolarski Klub Tandemowy „HETMAN” – Lublin, niepełnosprawność: osoba słabowidząca w znacznym stopniu.
Najważniejsze jej osiągnięcia:
- brązowy medal podczas Mistrzostw Świata w Holenderskim Emmen w kolarstwie szosowym w wyścigu ze startu wspólnego w 2019 roku.
- 2 miejsce w Pucharze Świata w jeździe indywidualnej na czas w Corridoni w 2019 roku.
- 2 miejsce w Pucharze Świata w wyścigu ze startu wspólnego w Corridoni w 2019 roku.
- 1 miejsce w XXIII Hetman Tandem Cup & I Paracycling Cup , który odbył się w Lublinie w 2020 roku.
Licząc od 25.07.2021 – do Paraolimpiady w Tokio pozostało 30 dni
Maciej Warda
Źródła:
foto – Google Grafica
https://paralympic.org.pl/89-reprezentantow-polski-na-igrzyska-paraolimpijskie-w-tokio/