BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Wolontariusze i pracownicy "Stowarzyszenia mali bracia Ubogich" na Placu Litewskim w Lublinie

“Obecność drugiego człowieka lekarstwem na samotność” – akcja Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, 27.09.2023 r.

W środę, 27 września 2023 r. na Placu Litewskim w Lublinie odbyła się akcja społeczna Stowarzyszenia mali bracia Ubogich "Ławeczka" pod hasłem "Obecność drugiego człowieka lekarstwem na samotność".

Celem wydarzenia było rozpowszechnienie informacji o działalności Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, uwrażliwienie społeczeństwa na problematykę samotności, ale przede wszystkim zachęcenie do włączenia się w prowadzony przez organizację, wolontariat towarzyszący pn. “TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ” (OBECNOŚĆ).

Wolontariusze oraz Pracownicy Stowarzyszenia wspólnie z mieszkańcami miasta próbowali odpowiedzieć na pytania:

  • Czym jest samotność wśród osób starszych i jak ją “leczyć”?
  • Na czym polega wolontariat towarzyszący Stowarzyszenia mali bracia Ubogich?
  • Czy drugi człowiek zmienia wszystko?

Na stoisku stowarzyszenia można było pobrać ulotki, materiały informacyjne, Raport Roczny 2022 z działań Stowarzyszenia, porozmawiać o szczegółach wolontariatu a także skorzystać z Symulatora Odczuć Ograniczeń Starczych, udostępnionego przez Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze Rozwoju Pielęgniarstwa Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Symulator stanowi pomoc dydaktyczną przydatną w szkoleniu zarówno personelu medycznego, jak i osób mających w przyszłości współpracować z osobami w podeszłym wieku.

Symulator umożliwia poznanie odczuć i ograniczeń seniorów oraz zrozumienie ich punktu widzenia w codziennych sytuacjach życiowych. Zaprezentowany podczas wydarzenia zestaw składał się z gogli, laski oraz obciążników zakładanych na poszczególne partie ciała: nadgarstki i łokcie, kręgosłup i klatkę piersiową, biodra oraz stawy kolanowe. Tym samym symulacja umożliwiła doznanie kilku ograniczeń sensomotorycznych: zaburzeń widzenia, zaburzeń koordynacji ruchowej i problemów z powolnym poruszaniem się, zmniejszonej równowagi i ogólnej kontroli, wymuszenie wygiętej pozycji, specyficznej dla okresu starczego, pogorszenia chwytu i posługiwania się przedmiotami codziennego użytku, poprzez utratę siły mięśni rąk i nóg.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia, zaplanowanym na późne popołudnie, była rozmowa z seniorką, która przedstawiła świadectwo, że “bycie razem i dzielenie się radością to najlepsze, co możemy dać drugiej osobie”. W tej części spotkania nie mogłam wziąć udziału, dlatego składam serdeczne podziękowania Pani Wiolecie Pawlukiewicz, Koordynatorce Wolontariatu w Stowarzyszeniu mali bracia Ubogich za przesłanie fotografii.

Wszyscy chętni, którym los starszych, samotnych osób nie jest obojętny, chcą zmieniać świat na lepszy i mogą podarować swój wolny czas drugiej osobie mogą zgłosić się do wolontariatu towarzyszącego pn. “TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ” (OBECNOŚĆ) (o którym, szerzej pisaliśmy również tutaj).

Pierwszym krokiem w rekrutacji wolontariuszy w Stowarzyszeniu mali bracia Ubogich jest wysłanie zgłoszenia i udział w spotkaniu informacyjnym na temat wolontariatu. Spotkanie odbywa się w formule online i trwa ok. 1,5 godziny.

Najbliższe spotkania informacyjne odbędą się w dniach: 

 

Więcej informacji można uzyskać na stronie a także dzwoniąc na podany poniżej numer telefonu:

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich
ul. Narutowicza 34 lokal nr. 5
20-016 Lublin
Tel. kom: 573 388 927

Tekst: Wiktoria Kwiecień

Foto: Wiktoria Kwiecień, Stowarzyszenie mali bracia Ubogich

Materiał powstał w ramach projektu “Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego”
realizowanego w okresie 06.06.2023 – 11.12.2023 r.
przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki.

Zadanie publiczne jest finansowane ze środków PFRON przyznanych przez Samorząd Województwa Lubelskiego

UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies