BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
II lubelskie Targi Aktywności Osób Niepełnosprawnych.

Natalia Bartnik o sporcie na II Lubelskich Targach Aktywności Osób Niepełnosprawnych

Czy osoby niepełnosprawne są aktywne? w jakich dziedzinach można mówić o ich aktywności? Jak ta aktywność się przejawia i jak wygląda?

W dniach 4-5 grudnia 2014 roku odbyły się po raz drugi Targi Aktywności Osób Niepełnosprawnych. W tym roku zostały poświęcone sportowi oraz aktywności zawodowej.

Podczas pierwszego dnia targów dowiedzieliśmy się jak nasze miasto poprzez stypendia oraz programy promuje sport osób niepełnosprawnych, a także jakie obiekty sportowe na terenie Lublina są przystosowane dla niepełnosprawnych. Jak wynikało z wystąpienia p. Łukasza Tyzo do takich obiektów należy:

  • 13 orlików
  • Hala Globus
  • Baseny „Słoneczny Wrotków”
  • Stadion Miejski przy al. Zygmuntowskich
  • Lublinianka
  • Stadion „Start”
  • Hala Ludowa przy al. Zygmuntowskich
  • Basen przy ul. Łabędziej, na terenie którego znajduje się także siłownia,
  • Stadion Arena – Lublin
  • Miasteczko Ruchu Drogowego
  • w przyszłości także nowo budowany obiekt sportowo-rekreacyjny przy al. Zygmuntowskich

Nasze miasto wspiera także osoby z niepełnosprawnością poprzez Asystenta Osób Niepełnosprawnych. Obecnie do końca września b. r. z takiej formy pomocy korzystało 100 osób.

Z dużym zainteresowaniem słuchałam wystąpienia p. Łukasza Szeligi, Prezesa Polskiego Związku Sportu Osób Niepełnosprawnych, który mówił o zawodach paraolimpijskich. Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski dokonał podziału sportowców pod względem niepełnosprawności na trzy grupy. Pierwszą z nich stanowią uczestnicy z niepełnosprawnością ruchową oraz dysfunkcją wzroku, drugą słuchu, zaś trzecią sportowcy niepełnosprawni intelektualnie. Na zawody paraolimpijskie składa się 20 dyscyplin letnich oraz 6 zimowych.

W czasie targów można było poznać bliżej działalność jednego z lubelskich klubów sportowych dla niepełnosprawnych, mianowicie Integracyjnego Centrum Sportu i Rehabilitacji „Start”. Powstało ono w 1955 roku i obecnie prowadzi zajęcia rekreacyjne oraz trenuje osoby niepełnosprawne w 5 dyscyplinach: łucznictwo, pływanie, goalball, tenis stołowy, siatkówka na siedząco. Ta ostatnia dyscyplina jest jeszcze bardzo młoda, gdyż jak mówił jej trener, powstała w 2009 roku. Tą dyscyplinę mogą trenować zarówno osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach, o kulach, bądź samodzielnie, a także osoby w pełni sprawne. Wynika to z tego, iż zawodnicy przez cały czas siedzą na boisku i rozgrywają mecz poruszając się jedynie przy pomocy rąk. Do drużyny tej nadal można jeszcze dołączyć.

Podczas targów mogliśmy także poznać Piotra Sawickiego – łucznika, Mistrza Świata 2013 roku, który jak sam powiedział, nie wyobraża sobie życia bez sportu. Trenuje już 18 lat. I pomimo obowiązków wynikających z tego, iż jest ojcem i dziadkiem, a także od niedawna pracuje zawodowo, uczestniczy w treningach 3-4 razy w tygodniu.

Ostatnim elementem pierwszego dnia targów była prezentacja poszczególnych dyscyplin sportowych. Podczas niej prezentowana była siatkówka na siedząco, boccia, łucznictwo, goalball, tenis stołowy.

Natalia Bartnik

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies