W dniach 19-20 czerwca 2021 na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym w Lublinie odbyły się Mistrzostwa Polski w Łucznictwie Osób z Niepełnosprawnością.
Udział w zawodach wzięli sportowcy z Bielska–Białej, Bytomia, Gdańska, Gorzowa Wielkopolskiego, Kielc, Tyczyna, Morawicy i Lublina a organizatorem wydarzenia było Integracyjne Centrum Sportu i Rehabilitacji „Start”.
Otwarcia zawodów dokonał prezes Centrum Janusz Jurek, który powitał przybyłych gości oraz uczestników zawodów. W swojej wypowiedzi zaznaczył, że organizacja wydarzenia była możliwa jedynie dzięki zaangażowaniu i pracy całego zarządu organizacji oraz wsparciu finansowemu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Słowa uznania i podziwu oraz życzenia osiągnięcia świetnych wyników w rywalizacji sportowej skierowali również do zawodników przybyli goście, dyrektor Joanna Olszewska reprezentująca Prezydenta Miasta Lublin oraz dyrektor Artur Domański występujący w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego.
Zawody rozpoczęte na znak prezesa Janusza Jurka przebiegały w upalnej atmosferze i przy lekkim wietrze, który zawsze stawia łucznikom swoje wymagania. Mistrzostwa, odbywające się w niecałe sto dni przed paraolimpiadą w Tokio, to ważna rywalizacja która daje szanse zawodnikom na zdobycie kwalifikacji do drużyny reprezentującej Polskę.
Zawody odbywały się w dwóch kategoriach: łuk klasyczny i łuk bloczkowy. Dlatego też na płycie stadionu ustawiono tarcze odpowiednio w odległości 70 i 50 metrów. W ich towarzystwie znalazły się również tarcze ustawione w odległości 30 metrów, do których strzelali zawodnicy rozpoczynający przygodę z tym sportem.
System sygnalizacji dźwiękowej oraz odpowiednie komendy, każdy z zawodników zgłaszał gotowość na swoim stanowisku, rozpoczęły rywalizację w której oddawano po sześć strzałów w sześciu seriach. Na oddanie sześciu strzałów zawodnik miał 4 minuty. Dalsze strzelania i osiągnięte wyniki pozwoliły na ustawienie drabinki pojedynków a następnie przejście do systemu pucharowego.
Osiąganym wynikom przez zawodników przyglądał się uważnie trener naszej reprezentacji na paraolimpiadę, Ryszard Olejnik. Na początku lipca odbędą się jeszcze zawody w Nowym Mieście w Czechach i to będzie już ostatnia okazja do zdobycia kwalifikacji i zajęcia trzeciego i czwartego miejsca w drużynie która pojedzie do Tokio.
Charakterystyczną cechą tych zawodów był spokój i opanowanie samych zawodników, w ciszy na stadionie słychać było tylko świsty strzał i padające komendy. W zasadzie są to warunki sprzyjające zawodnikom ale jak wynika ze wspomnień pani Małgorzaty Olejnik, która startowała w czterech paraolimpiadach zdobywając komplet trzech medali, nie zawsze tak jest. Na przykład w Atlancie gdy doszło do końcowej rozgrywki, aplauz publiczności który podnosił się z trybun po udanym strzale przeciwniczki utrudniał jej strzelanie. A jednak zdobyła wtedy zloty medal.
Po drugim dniu zawodów w poszczególnych kategoriach najlepsi okazali się:
- w łuku klasycznym – Milena Olszewska z Gorzowa i Łukasz Ciszek z Kielc
- w łuku bloczkowym – Kseniya Markitantova z Bytomia i Adam Dudka z Integracyjnego Centrum Sportu i Rehabilitacji Start Lublin.
W kategorii W1 mistrzem Polski został Piotr Jacniacki z Integracyjnego Centrum Sportu i Rehabilitacji Start Lublin. W kategorii 30m mistrzem Polski został Paweł Witkowski.
Na koniec zawodów tytułem tradycji i dobrej zabawy tarcze strzelnicze zostały zastąpione obrazkami zwierząt i w tej strzelaninie wzięli udział tylko ci najlepsi.
Relacja i zdjęcia: Zofia Brzozowska
Materiał powstał w ramach projektu “Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach
życia społecznego i zawodowego” realizowanego w okresie 01.06.2021 – 10.12.2021 r. przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki ze środków Województwa Lubelskiego.
UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.