W Lublinie odbyły się Lokalne Targi Pracy, zorganizowane przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej oraz Miejski Urząd Pracy w Lublinie.
Wydarzenie odbyło się 27 czerwca 2023 r. w „Hali Lodowej” MOSiR w Lublinie, przy Al. Zygmuntowskich 4, w godzinach 10:00-15:00.
Targi skierowane były do społeczności osób bezrobotnych i poszukujących pracy z terenu Lublina i okolic, obywateli polskich i ukraińskich.
Na uczestników czekały stoiska wystawiennicze lokalnych pracodawców, instytucji rynku pracy i wsparcia zatrudnienia oraz organizacje pozarządowe, działające na rzecz aktywizacji zawodowej:
- Miejski Urząd Pracy w Lublinie.
- Powiatowy Urząd Pracy w Lublinie.
- Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie – oferty pracy za granicą.
- Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – szerokie wsparcie osób z niepełnosprawnością, tj. m.in. edukacja i wspieranie w rozwoju; refundacja wynagrodzeń; dotacje dla pracodawców na utworzenie lub wyposażenie stanowiska pracy dla osoby z niepełnosprawnością oraz refundacja składek na ubezpieczenie społeczne osób z niepełnosprawnością, prowadzących działalność gospodarczą i niepełnosprawnych rolników.
- Fundacja Heros – organizacja pozarządowa, zajmująca się aktywizacją społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnościami.
- Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi – wsparcie w aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy.
- Fundacja Aktywizacja Bez Granic – aktywizacja zawodowa, w tym osób z niepełnosprawnością i społeczności uchodźców, współpraca z zakładami pracy chronionej.
- Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw – organizacja wspierająca aktywizację na rynku pracy poprzez organizację szkoleń, staży zawodowych, warsztatów kompetencji miękkich.
- Polski Czerwony Krzyż – Lubelski Oddział Okręgowy – poszukujemy opiekunek i opiekunów oraz rehabilitantów do pracy na terenie miasta Lublin.
- Caritas Archidiecezji Lubelskiej – wsparcie zatrudnienia migrantów i uchodźców; konsultacje prawne w zakresie zagadnień zatrudnienia.
- UNHCR – Przedstawicielstwo Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców w Lublinie.
- UNHCR (Office of the United Nations High Commissioner for Refugees) – Punkt przygotowywania CV.
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
- Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży Ochotniczych Hufców Pracy w Lublinie – oferuje wsparcie m.in. w doradztwie zawodowym i pośrednictwie pracy dla młodzieży.
- Lubelska Akademia WSEI.
- Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie (WSPA).
- Biuro Karier Politechniki Lubelskiej.
- SNK Szkolenia Językowe i Biznesowe Katarzyna Ludzińska – mobilna firma specjalizująca się nauczaniu języków obcych, usługach szkoleniowych, dotyczących biznesu oraz w doradztwie zawodowym indywidualnym i grupowym.
- Kolegium Pracowników Służb Społecznych połączone ze Szkołą Policealną Pracowników Służb Społecznych w Lublinie.
- MANPOWER Agencja zatrudnienia.
- SGP Group – agencja pracy. Rekrutujemy i szkolimy pracowników w każdej dziedzinie gospodarki.
- Adecco Poland – agencja zatrudnienia.
- Wojskowe Centrum Rekrutacji.
- Areszt Śledczy w Lublinie.
- Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie.
- MPK LUBLIN SP. Z O.O. Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie.
- RG Bogdanka Sp. z o.o. – jesteśmy spółką należącą do grupy kapitałowej Lubelskiego Węgla Bogdanka. Zatrudniamy robotników na oddziały górnicze, jak również mechaników i elektryków do pracy pod ziemią, jak również na powierzchni.
- TEMARED/MANTES/UNITRAILER:
- TEMARED – producent wielofunkcyjnych przyczep bagażowych oraz przyczep specjalistycznych do przewozu samochodów, pojazdów budowlanych, motocykli, quadów oraz łodzi;
- Firma MANTES skutecznie wspiera branże samochodową i transportową, oferując wiązki elektryczne oraz plandeki do przyczep. Zatrudniamy pracowników produkcji plandek, monterów wiązek elektrycznych oraz konstruktorów.
- UNITRAILER – sklep internetowy, oferujący części i akcesoria do przyczep samochodowych. Zatrudniamy m.in. specjalistów ds. obsługi klienta i sprzedaży w różnych językach: niemiecki, włoski, czeski, słowacki, norweski, francuski; a także specjalistów social mediów, specjalistów market place oraz grafików.
- TARASOLA – producent pergoli i zadaszeń tarasowych.
- Kuźnia Matrycowa Sp. z o.o. – firma produkcyjna z branży metalowej. Zatrudnia pracowników produkcyjnych: kowali, ustawiaczy, operatorów maszyn a także elektryków, frezerów, ślusarzy, kontrolerów jakości.
- Concentrix CVG International – międzynarodowa organizacja zatrudniająca specjalistów ds. telefonicznej oraz e-mailowej obsługi klienta w różnych językach.
- Herbapol – Lublin S.A. – producent branży spożywczej.
- Stock Polska – branża FMCG, producent alkoholi.
- Perła – Browary Lubelskie S.A. – jeden z największych regionalnych producentów piwa w Polsce.
- BIEDRONKA – sieć sklepów spożywczych.
- DINO Polska S.A. – Polska sieć sklepów spożywczo-przemysłowych.
- „Społem” Lubelska Spółdzielnia Spożywców w Lublinie – handel i produkcja.
- Piekarnia Halina i Tadeusz Pęzioł.
- Skarem
- Clar System S.A. – usługi sprzątania, ochrona mienia.
- Eyemed
- Franczewska Nieruchomości Adrianna Franczewska-Krupa, Mariusz Krupa S.C. – sprzedaż, wynajem i zarządzanie nieruchomościami.
- Agronom Berries – gospodarstwo ogrodnicze.
- Lubhunters – profesjonalne usługi rekrutacyjne a także inne z zakresu szeroko pojętego miękkiego HR-u.
Podczas wydarzenia można było zapoznać się z ofertami pracy, planami rekrutacyjnymi oraz wymaganiami, stawianymi przyszłym pracownikom. Swoje stoiska zorganizowały także szkoły, uczelnie i placówki edukacyjne prezentujące oferty kształcenia w różnych specjalnościach. Wśród ofert pracy można było znaleźć propozycje zatrudnienia stałego oraz sezonowego, w kraju oraz za granicą. Część wystawców dysponowało ofertami, skierowanymi bezpośrednio do osób z niepełnosprawnościami, były to m.in.: polska sieć sklepów spożywczo-przemysłowych “Dino”, która aktualnie oferuje osobom z orzeczonym stopniem niepełnoprawności pracę w marketach na terenie województwa lubelskiego m.in. w miejscowościach Rososz, Chodel oraz Ostrów, czy firma Clar System S.A., która jako Zakład Pracy Chronionej, chętnie zatrudnia na terenie całej Polski osoby z niepełnosprawnością.
Na stoiskach można było uzyskać informacje związane z zatrudnieniem, prowadzonymi szkoleniami i realizowanymi projektami, pobrać przygotowane i wydrukowane oferty zatrudnienia, różnego rodzaju pomocne ulotki, broszury i wydawnictwa a także firmowe gadżety. Można było skonsultować się z doradcami zawodowymi i napisać lub poprawić swoje CV. Organizatorzy zorganizowali bowiem stoisko, na którym pracownicy Przedstawicielstwa Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców w Lublinie pomagali w przygotowaniu życiorysów.
Zadbano o najmłodszych, dla których zorganizowany został kącik zabaw.
Można było także skorzystać z bezpłatnego badania wzroku oraz napić się aromatycznej kawy.
Targi cieszyły się dużym zainteresowaniem, w ciągu kilku godzin stoiska wystawców odwiedziło ponad pół tysiąca osób, w tym wielu obywateli Ukrainy. Odwiedzający mieli doskonałą okazję do bezpośredniej wymiany informacji z instytucjami wspierającymi zatrudnienie oraz pracodawcami, reprezentującymi różne branże.
Tekst i foto: Wiktoria Kwiecień
Materiał powstał w ramach projektu “Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach
życia społecznego i zawodowego” realizowanego w okresie 06.06.2023 – 11.12.2023 r.
przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki.



Zadanie publiczne jest finansowane ze środków PFRON przyznanych przez Samorząd Województwa Lubelskiego
UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.