Lubelskie Centrum Konferencyjne 14 października br. było miejscem ważnego wydarzenia dla sektora ekonomii społecznej. Kolejny raz zorganizowano galę, podczas której podmioty ekonomii społecznej, z terenu województwa lubelskiego, zostały uhonorowane certyfikatem „ Zakup prospołeczny”.
„Zakup prospołeczny” to znak wysokiej jakości produktów i usług podmiotów ekonomii społecznej, które również z sukcesami realizują swoje cele społeczne wspierając osoby w trudnej sytuacji życiowej czy zawodowej. Podmioty ekonomii społecznej, takie jak spółdzielnie socjalne czy zakłady aktywności zawodowej, dają pracę i szansę na samodzielność życiową osobom niepełnosprawnym, długotrwale bezrobotnym i bezdomnym.
Znak „Zakup prospołeczny” z roku na rok staje się marką rozpoznawalną na terenie całej Polski, w województwie lubelskim zwiększyła się liczba przyznanych certyfikatów, co pozwoliło mu zająć miejsce w czołówce najbardziej aktywnych regionów.
Wydarzenie zgromadziło wielu znakomitych gości, którym jest bliska tematyka promocji ekonomii społecznej. Od wielu lat widzą w niej potencjał rozwoju zwłaszcza w obsłudze sektora usług społecznych.
Słowa Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego skierowane do przybyłych gości zawierały podziękowania za właściwą postawę tych, którzy organizują pracę i tych, którzy rzetelnie pracują by solidarnie zadbać o własny los a także wysoką jakość oferowanych produktów i usług.
W tym roku 28 podmiotów zdecydowało się na odnowienie certyfikatu, natomiast 5 kolejnych otrzymało certyfikaty po raz pierwszy. Podmioty, które po raz pierwszy otrzymały certyfikat „Zakup Prospołeczny” w kategoriach produkt/usługa to:
- Centrum Integracji Społecznej w Zamościu;
- Spółdzielnia Socjalna „Sami Swoi” Zamość;
- Spółdzielnia Socjalna Nadzieja;
- Spółdzielnia Socjalna Aktywni – Kreatywni;
- Hrubieszowska Spółdzielnia Socjalna im. Zośki.
Certyfikaty przyznaje Lubelska Kapituła Certyfikująca działająca przy Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Lublinie. Kapituła składa się z członków Regionalnego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej w Województwie Lubelskim.
Po wręczeniu certyfikatów głos oddano przedstawicielom nowo wyróżnionych, którzy prezentowali swoją trudną drogę do sukcesu. Mówili o tym jak trudna była ich sytuacja, jak znajdowali wsparcie i pomysły, jak wiele musieli robić własnymi rękami i uczyć się na błędach. Wszystkie opowieści uzupełnione o zdjęcia i filmy pełne były pasji, pokazywały kreatywność i determinację wspaniałych ludzi.
Galę Zakup Prospołeczny uświetnił recital Anity Kostyńskiej, która wykonała klasyczne piosenki francuskie z repertuaru Edith Piaf oraz te współczesne Lary Fabian.
Galeria zdjęć
Tekst: Zofia Brzozowska
Foto: Wiktoria Kwiecień
Materiał powstał w ramach projektu „Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego” realizowanego w okresie 01.09.2022 – 10.12.2022 r. przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki ze środków Województwa Lubelskiego.


UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.