„Zdradliwa i wierna, i dobra i zła, i rozkosz i rozpacz, i uśmiech i łza… i anioł i demon, i upiór i cud, i szczyt nad chmurami, i przepaść bez dna. Początek i koniec…”
Tak o kobietach pisał nasz poeta Julian Tuwim. Kiedyś mówiło się o nich „Kobieto puchu marny” (A.Mickiewicz) czy „słaba płeć” (w piosence Sex appeal E. Bodo), ale te czasy już minęły. Teraz kobiety są silne, wytrwałe, zaradne, kompetentne, wykształcone, aktywne itp. Kto miałby odwagę powiedzieć „słaba płeć” o matkach dzieci niepełnosprawnych, które często same mierzą się z trudnościami opieki nad potomstwem, niejednokrotnie stojąc na czele założonego przez siebie stowarzyszenia czy fundacji. Nie powiemy tak też o kobietach niepełnosprawnych, które nie bacząc na swoje ograniczenia uprawiają różne sporty jednocześnie pracują zawodowo, działają społecznie i wychowują dzieci. Do słabych nie zaliczymy również kobiet prowadzących swoje firmy, zarządzające dużymi przedsiębiorstwami, pracujące w biznesie rywalizując często o swoje stanowisko z mężczyznami.
O kobietach silnych, dobrze zorganizowanych, walecznych dużo mówiło się podczas uroczystości z okazji Dnia Kobiet, która odbyła się 8 marca 2018 r. o godz. 13.00 w Lubelskim Centrum Konferencyjnym przy ul. Grottgera 2.
W ramach spotkania Prezydent Miasta Lublin wręczył medale dla aktywnych Lublinianek, które w szczególny sposób przyczyniły się do promocji miasta i jego rozwoju.
Medale otrzymały: Katarzyna Braun – pracownik naukowy Wydziału Pedagogiki KUL, Izabela Byzdra – wieloletni pracownik samorządowy, Daniela Durakiewicz – biolog, wolontariuszka Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Maria Ejchart-Dubois – prawniczka, prezes Zarządu Stowarzyszenia im. Prof. Zbigniewa Hołdy, Henryka Jarosławska – społeczniczka, popularyzatorka partycypacyjnego modelu zarządzania miastem, Zofia Ludian – wolontariuszka Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Krystyna Maciąg – dyrektor, choreograf Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Barbara Michałowska-Rozhin – aktorka, logopedka, Małgorzata Piasecka – dziennikarka, reporterka. Katarzyna Smyk – ekspert w dziedzinie językoznawstwa, Alina Starek – prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo w Lublinie.
Rozstrzygnięto również plebiscyt lubelskiej Gazety Wyborczej „Kobieta na Medal”.
Laureatkami zostały: Agata Błachnio – psycholog z KUL, Agata Dobrowolska – koszykarka zespołu Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin, Katarzyna Duma – koordynatorka kultury, prof. Maria Majdan – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Magdalena Piórkowska – instruktorka i choreografka zespołu Lubelskie Czaderki, Małgorzata Rola – piłkarka ręczna MKS Perła Lublin, Jolanta Rychłowska – aktorka Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, Dorota Sokołowska – prezes firmy Hüttenes-Albertus Polska, Anna Sroka-Bartnicka – z Zakładu Genetyki i Mikrobiologii UMCS, Anita Wysokińska – prezes zarządu firmy Global Property, która wybudowała i zarządza hotelem Hampton by Hilton.
Kolejnym elementem tego wydarzenia była konferencja ZDROWIE KOBIETY, z udziałem ekspertów i przedstawicieli różnych dziedzin medycyny. W holu Centrum odbywały się bezpłatne porady i badania profilaktyczne.
Fot. Kamil Artur Kuliński
tekst: Anna Szmidt