BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Występ zespołu

„Czy to bajka czy nie bajka…”

Tym razem 29 czerwca 2011 r. pojechaliśmy do Ostrowa Lubelskiego, na VI Integracyjny Przegląd Aktywności Artystycznej Osób Niepełnosprawnych „Moja Sztuka – Moje Życie”, który przebiegał pod hasłem „Czy to bajka czy nie bajka…”, zorganizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych „Pro Educatio”.

Na miejscu zostaliśmy bardzo mile zaskoczeni – małe miasteczko, a tu taka impreza, z taką wspaniałą oprawą scenograficzną. Wszystko to przygotowali uczestnicy WTZ, z każdej pracowni, pod przewodnictwem pracowni muzyczno-teatralnej, której opiekunem jest instruktor pani Anna Wołnysz.

Widownia stopniowo zapełniła się zaproszonymi gośćmi, uczestnikami przeglądu, a także widzami. Parę minut po godzinie dziesiątej kierownik WTZ pani Dorota Borzęcka-Florek powitała i przedstawiła gości oraz uczestników, potem głos zabrali m.in. burmistrz Ostrowa Lubelskiego pan Ryszard Smerdel i kierownik działu rehabilitacji ROPS pan Janusz Iwanicki.

Po tak krótkiej, ale uroczystej inauguracji pani Anna Wołnysz zaprosiła na scenę zespół teatralny z Środowiskowego Domu Samopomocy w Laskach, który przedstawił małą formę teatralną „Jaś i Małgosia” w nowej współczesnej interpretacji, co wzbudziło falę śmiechu i radości na widowni.

Dom Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim zaprezentował w małej formie teatralnej „Powroty Małego Księcia”, zespół z WTZ w Ostrowie Lubelskim zaśpiewał piosenkę „Kaczka Dziwaczka”, Damian Piłat recytował wiersz pt. „Żaba”, a Agnieszka Markiewicz wiersz pt. „Leń”.

WTZ w Janowicy reprezentowali Katarzyna Kozdra recytująca wiersz „Kopciuszek”, zespół „Figiel” ze spektaklem „Psychomachia” oraz Łukasz Lisek śpiewający piosenkę „Śpiąca królewna”.

Artyści z Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubartowie wystawili bardzo interesującą i sugestywną pantomimę „Chory Kotek”, a zespół z WTZ w Stoczku Łukowskim zaśpiewał wiązankę piosenek pt. „Bajkowa kraina”.

Uczestnicy WTZ w Kocku wystąpili w bardzo kolorowej inscenizacji „Witajcie w Naszej Bajce”, a WTZ w Kolenbrodach pokazał małą formę teatralną pt. „Mała Syrenka”.

Nie obyło się też bez piosenek „Gdzie się podziały tamte prywatki”, „Czas nie będzie czekał” i „Cykady na Cykladach” w wykonaniu zespołu z WTZ w Świdniku.

Skeczem pt. „Życie nie jest bajką” zespół z WTZ w Gościeradowie spowodował ogólną radość i poruszenie wśród widzów. Natomiast zespół z WTZ w Parczewie zaprezentował się piosenkami „Fasolka” oraz „Fantazja i Ufoludki”, a WTZ we Włodawie recytacją „Stefek Burczymucha”.

Przegląd zakończył przebojowym występem z tańcami klezmerskimi, spontanicznie porywającymi do tańca wielu widzów, zespół „Gest” z WTZ we Włodawie.

Komisja konkursowa przyznała I miejsce WTZ w Kocku, II miejsce ŚDS w Lubartowie i III miejsce WTZ w Gościeradowie oraz wyróżnienia dla: DPS w Ostrowie Lubelskim i WTZ w Stoczku Łukowskim. Laureaci i wyróżnieni uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody. Śmiechu, radości i zadowolenia było wiele. W międzyczasie wszyscy mogli skorzystać z wcześniej przygotowanego poczęstunku.

Celem tego Przeglądu było zwrócenie uwagi władz i społeczeństwa na sprawy związane z problemami ubóstwa oraz wykluczenia społecznego osób niepełnosprawnych, potrzebą ich likwidacji oraz promowanie dobrych praktyk i modeli integracji.

Ważne jest też zjednoczenie środowisk działających na rzecz tej grupy społecznej i przeciwdziałanie jej izolacji oraz marginalizacji. Bardzo istotne jest wyzwolenie uczucia bycia wartościowym i potrzebnym, wzmacnianie poczucia własnej wartości wśród takich osób.

Inny celami było promowanie działań w celu poprawy sprawności psychomotorycznej i prezentacja własnych osiągnięć artystycznych osób niepełnosprawnych.

Wśród wielu zaproszonych byli m.in.:
Janusz Jurek z Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej;
Fryderyk Puła – starosta;
Jacek Zaleski – wicestarosta;
Jerzy Marzeda – radny powiatu;
z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubartowie: Ewa Giza, Katarzyna Zbiciak, Agnieszka Bocheńska;
Lucjan Tomasiak z Powiatowego Urzędu Pracy w Lubartowie;
Jolanta Włoszek ze Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych;
Z Ostrowa Lubelskiego:
Ryszard Smerdel – burmistrz;
Barbara Jezior;
Andrzej Bunia

Gości było tak dużo, że nie sposób ich wszystkich tu wymienić.

Projekt ten był dofinansowany ze środków Województwa Lubelskiego działającego poprzez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie.

Serdecznie dziękuję paniom Dorocie Borzęckej-Florek i Annie Wołnysz za okazaną pomoc i udostępnienie materiałów.

Kazimierz Adomat

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies