BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Na plakacie jest napisane Chełmska biblioteka publiczna im. Marii Pauliny Orsetti. Obok napisu jest logo na wzór otwartej ksiażki.

Chełmska Biblioteka Publiczna bez barier

Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti jest dostępna i otwarta na potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

Na zdjęciu są regały ksiązek. Czerwone fotele. Na środku wiszą w suficie ekrany multimedialne. Pod nimi są sztalugi na których są zdjecia w antyramach.

Z początkiem 2015 roku biblioteka główna rozpoczęła działalność w nowym budynku. Ulokowano w nim dotychczas istniejące działy (Wypożyczalnia Książek, Czytelnia Książek i Czasopism,Wypożyczalnia Zbiorów Audiowizualnych) oraz utworzono nowe w wydzielonych odrębnych pomieszczeniach, czyli Wypożyczalnia i Czytelnia dla Dzieci z atrakcyjną konsolą PlayStation 4 oraz Transgraniczne Centrum Edukacji Ekonomiczno-Społecznej, gdzie mieści się sala seminaryjna z ośmioma stanowiskami komputerowymi i drukarką 3D. Istniejące dotychczas działy również zmieniły swój wizerunek i poszerzyły ofertę, np. Wypożyczalnia Zbiorów Audiowizualnych wyposażona jest w gramofony japońskiej firmy Denon i ponad 15 tys. płyt, w tym winylowych, do słuchania na miejscu i wypożyczenia.

Dodatkowo nowy pawilon posiada salę widowiskową przeznaczoną dla 200 osób bogato wyposażoną w sprzęt audiowizualny, przestronną galerię wystawienniczą, minikino i wolny dostęp do komputerów z monitorami dotykowymi z bezpłatnym internetem.

Podobnie sytuacja wygląda z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych, są one już standardem w instytucjach i placówkach publicznych (a przynajmniej tak powinno być), więc w nowoczesnym budynku windy wewnętrzne oraz dźwig osobowy zewnętrzny, odpowiednio przystosowane toalety, przejścia do wszystkich pomieszczeń bez progów i znormalizowanymi drzwiami – to nie powinno już zaskakiwać.

Warto jednak dodać, że posiadamy stanowiska dla osób z dysfunkcją wzroku, utworzone w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2013 r. dzięki dofinansowaniu na zadanie pod nazwą „Specjalistyczne stanowisko dla osób z dysfunkcją wzroku”, którego odbiorcami są osoby niewidome i niedowidzące. W ramach projektu utworzono dwa specjalistyczne stanowiska : 1. dla niewidomych i 2. dla niedowidzących. Zakupione zostały specjalistyczne zestawy komputerowe oraz e-lektory (czytaki), które będą wypożyczane wraz z książkami zapisanymi w odpowiednim formacie.

Działania podejmowane przez Chełmską Bibliotekę Publiczną im. Marii Pauliny Orsetti na rzecz osób z niepełnosprawnościami w 2017 roku.

  1. Promocja debiutanckiej książki „Gra” 18-letniego Patryka Osieleńca – spotkanie zorganizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym Lepsze Jutro w ramach realizacji projektu pn. „Książka Patryka – promocja twórczości osób niepełnosprawnych”( 130 uczestników)

  2. Wystawa „Igłą malowane” zorganizowana w ramach przeglądu twórczości uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej przy ISON „Prometeusz” w Chełmie (50 uczestników)

  3. Zakup audiobooków – 284 płyty

  4. Wypożyczenia książki mówionej – 4464 wypożyczenia

  5. Wypożyczenia czytaków – 28 wypożyczeń

  6. Dostęp do specjalistycznego sprzętu komputerowego dla niewidomych – 4 użytkowników

  7. Projekcje filmów z komentarzem audiodeskrypcyjnym dla osób z dysfunkcją wzroku – 7 projekcji (103 odbiorców)

  8. Usługa dostarczania do domu książek osobom niepełnosprawnym – 41 odwiedzin (7 stałych odbiorców)

Obsługa specjalnych grup użytkowników – 11 zorganizowanych wizyt w ChBP ( 130 osób).

Anna Małysz

tel. 82 563 98 45

Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti, ul. Partyzantów 40, 22-100 Chełm

www.chbp.chelm.pl

Facebook